Spilforslag til PL: Straffespark på King Power

Leicester og Manchester United topper statistikkerne, når det handler om at få straffespark tildelt.



Lørdag kl. 13.30
Leicester – Man. Utd.
Straffespark dømmes
2,60 @ Betfair

Andelen af straffespark per kamp er steget markant i denne sæson i Premier League til mere end 0,4 per kamp mod 0,24 i 2019/20-sæsonen. Det skyldes ikke mindst Leicester, som har fået 9 af slagsen, mens lørdagens modstander fra Manchester United indtager andenpladsen med fem, efter man i sidste sæson toppede listen med 14.

En del af æren skal sikkert tilskrives VAR, som alene har stået bag 17 straffespark, ifølge ESPN, hvoraf syv i øvrigt har været for hands. Beslutningen træffes i sidste ende af dommerne. Og lørdagens fløjtepasser er rutinerede Mike Dean, som har peget på pletten tre gange i de sidste syv kampe – og i øvrigt holder et snit på 0,34 for alle sine PL-kampe, hvilket altså er over gennemsnit.

Der er med andre ord flere faktorer, som peger i retning af 11 meter-pletten. Jeg tager derfor chancen og satser på, der dømmes straffespark til 2,60 hos Betfair – mens de iskolde bettere kan overveje et spil på, at både Vardy og Fernandes scorer i kampen med tanke på, de normalt står forrest i køen, når der skal sparkes straffespark.

Lørdag kl. 16.00
Aston Villa – Crystal Palace
Under 2,5 mål
2,08 @ NordicBet

Crystal Palace fik en syngende 0-7-lussing fra Liverpool i sidste uge, men går det som det plejer, får Roy Hodgson samlet defensiven til den følgende kamp. Crystal Palace har nemlig for vane at spille målfattige kampe efter defensive kollaps, så vi skal tilbage til efteråret 2017 for at finde det seneste store nederlag (0-4), som blev efterfulgt af endnu et (0-5).

Aston Villa nærmer sig juleformen med syv point som udbytte af de sidste tre kampe. The Villans har dog stadig grundlæggende problemer med at omsætte flot spil til scoringer – og på hjemmebane har man bare hentet ét point og scoret fire mål i fire kampe siden 7-2-sejren over Liverpool.

Crystal Palace indkasserer som oftest mål, men oven på nederlaget til Liverpool forventer jeg, at Roy Hodgson har sit fokus på defensiven. Det kan give en lang eftermiddag for Aston Villa imod det kontrastærke Palace-mandskab. Alt kan ske, men odds 2,08 på en målfattig kamp ligner en overbetaling.

Lørdag kl. 16.00
Fulham – Southampton
X
3,35 @ Unibet

Fulham tog det tredje X på stribe med 1-1 imod Newcastle, og dermed har man altså delt i porten mod et hold fra hhv. toppen, bunden og midten i løbet af de sidste par uger.

Southampton vil normalt stå med gode kort på hånden for en sejr over Fulham, men med Danny Ings skadet og Oriol Romeu er man uden to af holdets største profiler i en kampmættet periode.

Denne kamp kan gå alle veje – men jeg tror mest af alt på en pointdeling, som i sidste ende vil tilfredsstille begge parter. Odds 3,35 hos Unibet er godkendt.

Lørdag kl. 18.30
Arsenal – Chelsea
2
2,00 @ bwin

Krisen kradser fortsat hos Arsenal, som tirsdag tabte med 1-4 til Manchester City i Liga Cuppen. Granit Xhaka er tilbage fra karantæne lørdag, mens der stadig er tvivl om Pierre-Emerick Aubameyang.

Chelsea tog den første sejr siden starten af december med 3-0 over West Ham mandag. Kampen her er den syvende i løbet af den sidste måned for de blåklædte, mens Arsenal i samme periode har spillet 10 kampe.

London-derbys er altid et kapitel for sig. Det er dog svært at finde argumenter for spil på Arsenal i en tid, hvor sædet brænder under manager Mikel Arteta, mens flere spillere fremstår synligt desillusionerede. Odds 2,00 på, at Chelsea giver Arsenal the blues er godkendt.





Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Bliver det Chido Obis store chance?

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Medie med dyster Dorgu-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Topscorer færdig

Stort medie fremhæver FCM-flop

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

‘Sur over Brøndby-transfer’

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Legende med chokmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Her er prisen på Skov Olsen

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

– De lignede lort!

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt