Spilforslag til Superligaen: Værdi i AaB?

Og så er der atter fokus på AGF’s Nicolai Poulsen.



Søndag kl. 16.00
Randers FC – AGF
Nicolai Poulsen får kort
2,25 @ Bet25


Der er ballade i luften, når Randers FC tager imod AGF i det østjyske derby, som sjældent går stille for sig. Alene dette og sidste års fire lokalopgør har til sammen indeholdt 20 gule kort – og chancen for advarsler søndag bliver ikke mindre af, at Mikkel Redder passer fløjten. Redder holder således et højt snit med 128 uddelte kort i 31 kampe, hvilket giver et gennemsnit på 4,13 per kamp.

Intet hold fik flere gule kort i sidste sæson end AGF, som ragede 77 ostemadder til sig. Det skyldes især Nicolai Poulsen, som indkasserede imponerende 15 advarsler i 29 kampe. Særligt mod sæsonens slutningen så Poulsen gult med ni advarsler og en enkelt udvisning i løbet af de sidste 13 kampe.

Kombinationen af dommer Redder og spiller Poulsen kunne sagtens ende med en advarsel. Det skete da også, da de to sidst delte bane. Det skete i oktober sidste år, hvor AGF tabte 0-2, mens Poulsen fik en advarsel. Og modstanderen? Det var såmænd Randers FC.

Mandag kl. 19.00
AaB – AC Horsens
1
1,79 @ Unibet


AaB leverede en godkendt sæsonpremiere, men måtte nøjes med 0-0 i udekampen mod Lyngby, hvor keeper Thomas Mikkelsen spillede en kamp til topkarakter. Værre gik det i første runde for AC Horsens, som tabte med 0-3 til Randers FC i Jonas Dals første kamp som træner for klubben.

Begge hold så rødt i premierekampen, men da AaB omsider har fået offensiv bredde, rammer karantænen til unge Tim Prica mindre hårdt, end det gør for AC Horsens at stille hold uden om Bjarke Jacobsen. Samtidig forlyder det i skrivende stund, at AaB kan have både Rasmus Thellufsen og anfører Lucas Andersen tilbage som klare forstærkninger i hver sin ende af banen.

Jeg har før i disse spalter været efter AaB som et overvurderet hold på hjemmebane. I sidste sæson hentede man dog 13 af 18 mulige point på hjemmebane mod hold fra rækkens tunge ende i grundspillet. Set i det lys ligner odds 1,79 på sejr over et AC Horsens-hold, der skal genfinde sig selv efter afskeden med Bo Henriksen, et pænt odds. 







LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Færdig i Real Madrid

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

10. gang i træk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

OB – Silkeborg IF

Randers FC – Vejle Boldklub

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Et markant problem for Silkeborg

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Kultklub jagtede Brøndby-flop