Søndag kl. 16.00
Randers FC – AGF
Nicolai Poulsen får kort
2,25 @ Bet25
Der er ballade i luften, når Randers FC tager imod AGF i det østjyske derby, som sjældent går stille for sig. Alene dette og sidste års fire lokalopgør har til sammen indeholdt 20 gule kort – og chancen for advarsler søndag bliver ikke mindre af, at Mikkel Redder passer fløjten. Redder holder således et højt snit med 128 uddelte kort i 31 kampe, hvilket giver et gennemsnit på 4,13 per kamp.
Intet hold fik flere gule kort i sidste sæson end AGF, som ragede 77 ostemadder til sig. Det skyldes især Nicolai Poulsen, som indkasserede imponerende 15 advarsler i 29 kampe. Særligt mod sæsonens slutningen så Poulsen gult med ni advarsler og en enkelt udvisning i løbet af de sidste 13 kampe.
Kombinationen af dommer Redder og spiller Poulsen kunne sagtens ende med en advarsel. Det skete da også, da de to sidst delte bane. Det skete i oktober sidste år, hvor AGF tabte 0-2, mens Poulsen fik en advarsel. Og modstanderen? Det var såmænd Randers FC.
Mandag kl. 19.00
AaB – AC Horsens
1
1,79 @ Unibet
AaB leverede en godkendt sæsonpremiere, men måtte nøjes med 0-0 i udekampen mod Lyngby, hvor keeper Thomas Mikkelsen spillede en kamp til topkarakter. Værre gik det i første runde for AC Horsens, som tabte med 0-3 til Randers FC i Jonas Dals første kamp som træner for klubben.
Begge hold så rødt i premierekampen, men da AaB omsider har fået offensiv bredde, rammer karantænen til unge Tim Prica mindre hårdt, end det gør for AC Horsens at stille hold uden om Bjarke Jacobsen. Samtidig forlyder det i skrivende stund, at AaB kan have både Rasmus Thellufsen og anfører Lucas Andersen tilbage som klare forstærkninger i hver sin ende af banen.
Jeg har før i disse spalter været efter AaB som et overvurderet hold på hjemmebane. I sidste sæson hentede man dog 13 af 18 mulige point på hjemmebane mod hold fra rækkens tunge ende i grundspillet. Set i det lys ligner odds 1,79 på sejr over et AC Horsens-hold, der skal genfinde sig selv efter afskeden med Bo Henriksen, et pænt odds.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TRANSFER
