Spilforslag til Superligaen: Værdi i AaB?

Og så er der atter fokus på AGF’s Nicolai Poulsen.



Søndag kl. 16.00
Randers FC – AGF
Nicolai Poulsen får kort
2,25 @ Bet25


Der er ballade i luften, når Randers FC tager imod AGF i det østjyske derby, som sjældent går stille for sig. Alene dette og sidste års fire lokalopgør har til sammen indeholdt 20 gule kort – og chancen for advarsler søndag bliver ikke mindre af, at Mikkel Redder passer fløjten. Redder holder således et højt snit med 128 uddelte kort i 31 kampe, hvilket giver et gennemsnit på 4,13 per kamp.

Intet hold fik flere gule kort i sidste sæson end AGF, som ragede 77 ostemadder til sig. Det skyldes især Nicolai Poulsen, som indkasserede imponerende 15 advarsler i 29 kampe. Særligt mod sæsonens slutningen så Poulsen gult med ni advarsler og en enkelt udvisning i løbet af de sidste 13 kampe.

Kombinationen af dommer Redder og spiller Poulsen kunne sagtens ende med en advarsel. Det skete da også, da de to sidst delte bane. Det skete i oktober sidste år, hvor AGF tabte 0-2, mens Poulsen fik en advarsel. Og modstanderen? Det var såmænd Randers FC.

Mandag kl. 19.00
AaB – AC Horsens
1
1,79 @ Unibet


AaB leverede en godkendt sæsonpremiere, men måtte nøjes med 0-0 i udekampen mod Lyngby, hvor keeper Thomas Mikkelsen spillede en kamp til topkarakter. Værre gik det i første runde for AC Horsens, som tabte med 0-3 til Randers FC i Jonas Dals første kamp som træner for klubben.

Begge hold så rødt i premierekampen, men da AaB omsider har fået offensiv bredde, rammer karantænen til unge Tim Prica mindre hårdt, end det gør for AC Horsens at stille hold uden om Bjarke Jacobsen. Samtidig forlyder det i skrivende stund, at AaB kan have både Rasmus Thellufsen og anfører Lucas Andersen tilbage som klare forstærkninger i hver sin ende af banen.

Jeg har før i disse spalter været efter AaB som et overvurderet hold på hjemmebane. I sidste sæson hentede man dog 13 af 18 mulige point på hjemmebane mod hold fra rækkens tunge ende i grundspillet. Set i det lys ligner odds 1,79 på sejr over et AC Horsens-hold, der skal genfinde sig selv efter afskeden med Bo Henriksen, et pænt odds. 





VM-LIVE: ‘Jürgen Klopp har sagt ja’




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brasiliansk boost før Norge

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Mexico – England

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Historien taler for norsk triumf 

Klapper i om stor Superliga-transfer