FCK kæmpede, men faldt med tiden

FC Københavns første turneringskamp i år var positiv, men franske Marseille var alt det københavnerne ikke var: skarpe foran mål.



Her til aften blev det danske fodboldår sparket i gang, og selvom der var gode momenter, så blev det ikke en glædesaften.

FCK satte sig på kampen fra start og var allerede efter fem minutter fremme ved franskmændenes mål med et farligt hovedstød, der strøg forbi mål. Københavnerne synes virkelig at være i god form og klar til forårets kampe.

Kampens oplevelse var Jesper Grønkjær, der har været skadesfri i hele optakten. Og det kunne ses, da han leverede første halvlegs farligste forsøg.

Grønkjær satte sin modstander af i højre side, og han sendte en bold indover, der havnede for fødderne af Dame N’Doye, der ikke rigtig fik ram på læderet. Derfor stod det 0-0 ved halvleg, hvor FCK havde vist, at de sagtens kunne være med.

Det var desværre ikke N’Doyes aften, i så fald ville FCK have vundet. I anden halvleg manglede skarpheden igen, da N’Doye efter opspil igen fra Grønkjær og en fiks hæl fra Atba havde muligheden. Publikum troede nok ikke deres egne øjne, og N’Doye gemte sine i hænderne for ikke at se sit eget værk.

Som tiden gik, faldt københavnerne sammen. Den hurtigløbende Niang viste den skarphed, som FCK ikke havde.

Kort efter var FCK tæt på igen, men Atiba og N’Doye kunne ikke nå frem til Grønkjærs indlæg. Men Niang kunne så hjæpe i den anden ende. I en luftduel med Pospech tog han hånden til hjælp, og så blev der dømt straffe.

Kampens danske oplevelse Jesper Grønkjær sendte forstjent bolden ind til 1-1.

FCK holdt ud og kæmpede bravt. Indtil fem minutter før tid, hvor det for alvor blev tydeligt, at FCK spillede deres første turneringskamp i efter flere måneders pause. Hatem Ben Arfa viste klasse og rundede Pospech, hvorefter han fra en spids vinkel satte bolden ind bag Wiland.

Kort før slutfløjtet kom så det endelige dødsstød, da et lob over FCK-forsvaret blev afsluttet af et elegant lob over Wiland fra Charles Kabore.

Dermed ser det ualmindeligt svært ud for FCK, når de gæster det livlige og berygtede Stade Velodrome i næste uge, hvor der kræves en 0-2 sejr.





I chok over Superliga-transferhistorie




HELT VILDT

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Philip Billing på tavlen for FC Midtjylland

Sportsdirektør lukker døren for Eriksen

Ramt af frygtelig sygdom – nu der nyt om Isaksen

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Kamil Grabara i kæmpe forsvar

Bo Henriksen chokerer i Tyskland

‘FC København har altid været min drømmeklub’



Christian Eriksen TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Trist over transfer: ‘Jeg er meget ærgerlig’

Stjerneangriber forklarer FC Midtjylland-exit

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Tyskland får katastrofal start på VM-kvalen



INTERVIEW

‘Klubberne er bange for ham’

Stort talent er skiftet til Brøndby

Stor tvivl om Dolberg: ‘Han spiser ham’

‘Det er kæmpe stort – han er en verdensstjerne’

– Så får de en fandens god spiller

Superligaens 10 største transfers denne sommer



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Øv bøv, Bischoff: Hård melding fra Riemer!

Jubler over Carsten Werge

Eriksen træner med i denne klub

Ødelægger Tottenham det for Thomas Frank?

Brøndby-samarbejde genoptaget i Premier League

‘Thomas Frank kan grine efter stor dramatik’

‘Ingen kan afløse ham’

Brian Riemer jubler over Rasmus Højlund

Holger Rune: Måske fortjener vi mere i præmiepenge

Victor Jensen ude i flere måneder

Stor transfer glippede: Han stak af i kaffepausen

Danske stortalenter skuffede fælt mod Norge



NYHEDER

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Dolberg-transfer: Der er en eksplosion på vej

Kongedag for Mads Pedersen – stortalent vandt

Afsløring: Randers henter Elias Andersson

Chok: Han kan overtage fra ten Hag og Mourinho

Højbjerg med nøglerolle i kæmpetransfer

TransferLIVE: PL-klub vil ikke hente Eriksen

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Blev købt for 112 millioner – afviste FC København

Reagerer på transfervinduet: ‘Historisk’

Glimrende nyt for Kvistgaarden

Hvad nu, Tottenham? Topboss i chokexit

Brian Riemer: ‘På mange måder er de som Danmark’

Huescas: Dette er det største i min karriere

Jubler over godkendelse

Her er Victor Froholdt blandt verdens allerbedste

Se her: Eriksen er på træningsbanen i Malmö

‘Ingen dramatik’

Superligaklubber får grønt lys

‘Det kan man ikke – det er fysisk umuligt’

Dario Osorio er blevet skadet

Christian Eriksen misser vigtig deadline

Riemer hylder dansk komet: Har en x-faktor