Tipsbladet.dk skrev allerede 3. juni, at Morten efter 3-3-kampen mod Randers. Tirsdag skabte historien dog atter overskrifter.
FCK-angriberen scorede hjemmeholdets første mål på straffespark. Senere i kampen fik han igen lov at sparke straffespark, som dog ramte stolpen, røg ud i ryggen på Randers-målmand Kevin Stuhr-Ellegaard og derefter gik i mål.
Målet blev mange steder omtalt som et selvmål, og det blev derfor konkluderet, at Randers-angriberen Marc Nygaard, der nettede to gange i samme kamp, blev den eneste spiller til at score 16 mål i sæsonen og derfor kunne hyldes som topscorer i SAS Ligaen.
Dommer i kampen Claus Bo Larsen kan dog slet ikke forstå, at historien om Nordstrand-målet dukker frem som en nyhed mere end end en uge efter kampen.
– Jeg skrev med det samme i min rapport, at det er Morten Nordstrands mål. Efter målet er scoret konfigurerer jeg det også med fjerdedommer Jesper Bæk Overgaard, siger Claus Bo Larsen til tipsbladet.dk
– Det vil være helt vildt at kalde det for et selvmål. Målmanden gjorde jo intet aktiv for at bolden røg i mål. Jeg ser det helt på linie med, at bolden bliver rettet af eller, at målmanden får fingrene på bolden, der så går i mål, lyder dommerens vurdering.
– Jeg forstår ikke, at folk vil gøre det til et selvmål. Bolden rammer stolpen, og springer ud igen. Havde Kevin Stuhr selv sparket eller slået bolden i mål, havde det været et selvmål, men da han absolut intet gør for at skubbe den i mål, vil det være helt urimeligt at kalde det for et selvmål, siger Claus Bo Larsen.
· Læs også: Nygaard er stadig Tipsbladets topscorer
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe handel officiel
OPTAKT
Irak – Norge
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Japan overrasker mod Holland
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom