Sidste sommer var Kaunas på flere måder et hot navn i Danmark og i europæisk fodbold. Litauerne slog fortjent Glasgow Rangers ud af Champions League-kvalifikationen, og de fleste forventede, at det litauiske hold ville være en alvorlig udfordring for AaB i 3. runde af Chmapions League-kvalifikationen.
AaB vandt som bekendt meget let over Kaunas, der i returkampen i Kaunas overgav sig fuldstændig til de danske mestre, og siden har fodboldlivet været en stor nedtur for FBK Kaunas.
Imod Sampdoria i UEFA Cuppen tabte Kaunas samlet med 1-7 i to kampe, hvor der var kraftig mistanke om aftalt spil, senere på efteråret vandt rivalerne Ekranes mesterskabet, og i vinterpausen besluttede klubejer Vladimir Romanov, at Kaunas i den nye sæson skulle spille i tredjebedste række.
Romanov var rasende over, at hans leder i Kaunas, der samtidig er formand i det lithauiske divisionsforening, ikke fik lov af det litauiske fodboldforbund til at udpege dommere i den bedste lithauiske række, og manglen på ‘fair’ dommere fik derfor Romanov til at trække sit hold sammen med to af Kaunas’ sattelitklubber.
Romanov har solgt seks af profilerne fra kampene mod AaB, herunder flere til Romanovs sattelitklub i Hviderusland MTZ Ripo, der sidste år blev nummer tre i diktaturstatens bedste række.
Vladimir Romanovs beslutning blev stadfæstet på et møde mellem Kaunas-ejeren og fodboldforbundets præsident Liutauras Varanavicius i slutningen af marts, men ifølge Varanavicius er der intet odiøst i, at Lithauns suverænt stærkeste mandskab i dette årti frivilligt har forladt Litauens bedste fodboldrække.
– Vi har et normalt forhold til Kaunas. Holdet spiller i amatørrækkerne. Det var klubbens valg at gøre, som de gjorde, siger Liutauras Varanavicius til Tipsbladet.
Varanavicius blev på UEFA-kongressen i marts valgt til UEFA’s eksekutivkomite sammen med blandt andre DBU’s formand Allan Hansen, og i Litauen ses Varanavicius’ afvisning af Romanovs krav som en del af fodboldformandens kamp for at komme i UEFA’s bestyrelse.
Varanavicius er tidligere direktør i den litauiske storbank Ukio Bankas, der har Vladimir Romanov som storaktionær. Varanavicius trådte tilbage fra Ukio 27. marts i år.
FBK Kaunas har solgt disse profiler i vinter
Adrian Mrowiec til Hearts
Rafael Gaucho til MTZ Ripo i Hviderusland
Vytautas Luksa til MTZ Ripo
Kestutis Ivaskevicius til MTZ Ripo
Linas Pilibaitis til Gyor ETO i Ungarn
Mindaugas Grigalevicius til Vetra i Litauen

Afsløring: FC København sælger Roony til Barcelona

Målfest i Charlotte

Dansk EM-chok: Det er en joke!

FC Barcelona har særlig plan med Roony Bardghji

Brøndby jagter tysk forsvarsspiller

Færdig hos Brøndby IF

Stjerne vil væk – nu indleder Man Utd dialog

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Genistreg? 10 millioner i forskel for Vejle

Scorer forrygende løn i FC København

Ny Superliga-stjerne? Han var et århundredetalent

OB henter tysk bomber

Fem bud på Viborgs nye træner

Grimt brud – bekræfter skifte til Danmark

Bekræfter Brøndby-interesse

Afsløring: Westerlo byder på stort OB-talent

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Færdige i FCK: ‘De er ikke en del af planerne’

Vild Premier League-handel?

Afsløring: Færdig i FC København

Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’

Nyt bud på Victor Froholdt

Exit på vej? ‘Jeg har også drømme’

Færdig i Superligaen?

Mesterklub frister Højlund

TransferLIVE: Er han Thomas Franks afløser?

Abdul Daramy træner med FCK’s førstehold

Vil kapre FCK-emne

Afsløring: Det betaler AGF for Poulsen

Er det Jesper Lindstrøms nye klub?

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Premier League-klub vil have Hermansen

De Bruyne med klar opfordring til Napoli: Køb ham!

Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Jubler over BIF-indkøb: Et af de største talenter

Tidligere Brøndby-profil i uventet skifte?

OB bekræfter transfer

Officielt: Grønbæk skifter til Genoa

Afsløring: Albert Grønbæk er skiftet til Genoa

Crystal Palace skifter ejer

Transfertravlt: Det kigger Brøndby efter

Neestrup fik nej: ‘Timingen var ikke rigtig’

Hvad skal der ske?

Bellingham skal på operationsbordet

Fløjløse Atlético vs defensive Botafogo

Spår store Brøndby-salg

Andreas Christensen meldes færdig

Forfærdelige minutter sendte Danmark ud af EM

Bekræfter: Jørgensen har selv smidt anførerbindet

Dansk katastrofe!

Afsløring: Christian Sørensen skifter til Vejle

Liverpool får særlig klausul

Åbner Barca-boss for ‘AC’-exit her?