FC København kigger på norsk stortalent

16-årige Julian Kristoffersen skal på træningsbesøg hos FC København.



Et 16-årigt norsk stortalent kan være på vej til FC København. Der er tale om den unge midtbanespiller Julian Kristoffersen, som til daglig spiller i klubben Ørn. 

Det er den norske lokalavis Gjengangeren, der skriver, at FC København har henvendt sig til både klubben og spilleren om en prøvetræning i den danske hovedstad.

I den norske klub er man åben over for at lade Julian Kristoffersen træne med i FC København.

– Vi vil give Julian fri fra vores træninger og eventuelle kampe, hvis det bliver nødvendigt. I vores øjne er det meget fint for Ørn, og selvfølgelig ekstra godt for Julian, siger sportslig leder Kjetil Ramberg til Gjengangeren

Ørn spiller til daglig i den fjerdebedste række i Norge, og klubben ser således kontakten til FC København som en god mulighed. 

– Denne kontakt er en fin mulighed for Ørn for at skabe relationer til topfodbolden, og udnytte det i vores arbejde. Jeg mener, det er sundt at pleje sine kontakter, siger Kjetil Ramberg, dermener, at Julian Kristoffersen vil kunne begå sig i FC København. 

– Når det gælder FCK, ved jeg, at de har et akademi på meget højt niveau. Men det er jeg sikker på, at Julian vil kunne tilpasse sig. Han har evnen til at gøre det hurgigt, og jeg tror, han vil klare sig fint, og gøre det godt til træningerne i Danmark. Han her en meget interessant fysik, som gør at topklubberne lægger mærke til ham. Han er næsten to meter høj og bare 16 år. Musklar og hurtighed vil kommer, og så skal han nok blive en meget god fodboldspiller, siger Kjetil Ramberg.

Det er ikke fastlagt, hvornår Julian Kristoffersen skal træne med FC København, men når den tid kommer, vil det med al sandsynlighed være klubbens ungdomsafdeling, der skal se nordmanden an. 

FC København har tidligere været ude efter et norsk stortalent. Sidste sommer var 16-årige Vajebah Sakor på besøg i FC København, men det endte med at blive Juventus, der skrev kontrakt med spilleren.





LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Atletico Madrid – Arsenal

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bo Svensson svært utilfreds

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag