– Nedrykning smadrer alt for meget

SønderjyskE’s sportschef er helt på linje med HB Køge-kollegaen Per Ruds forslag om en Superliga med 16 hold.



Til weekenden kan SønderjyskE meget vel sikre sig den fjerde overlevelse i træk i Superligaen, hvor sønderjyderne i de tre sæsoner før denne klarede sig med et spillerbudget i nedrykningsklassen sammenlignet med konkurrenternes.

For søndag hedder modstanderen Lyngby, og med en sejr på Lyngby Stadion er det meget svært at se det københavnske forstadshold indhente sønderjyderne, der da vil have 12 points forspring med syv kampe tilbage.

Men sådan burde det slet ikke se ud, mener SønderjyskE’s sportschef Ole Nielsen, der mener, at Lyngby har niveauet til at spille i Superligaen. Nielsen har bemærket, at HBKøges sportsdirektør Per Rud har taget ideen om 16 hold i Superligaen op igen, og det mener SønderjyskE-bossen er helt på sin plads, når han ser på spillet i Superligaen i denne og i sidste sæson.

– Jeg synes, at turneringen er skævvredet med 33 runder. Vi skal for eksempel møde Lyngby ude to gange og en gang hjemme. Det kunne jo blive afgørende for, hvem der rykkede ned. Der er noget forkert ved den turneringsstruktur, vi får ikke en rigtig rytme, siger Ole Nielsen til tipsbladet.dk.

– Procentuelt er vi den liga i Europa med størst nedrykningsfare. Og se sidste sæson. Der var det totalt jævnbyrdigt, og alle 12 hold var sportsligt berettiget til at være med. Det samme er Lyngby og HB Køge i denne sæson. Og så har du Vejle Boldklub Kolding, der ikke er langt efter i 1. division. Det ville være bedre med en turnering med 16 hold, hvor alle mødtes en gang ude og hjemme, siger Ole Nielsen.

Ifølge den nordjyske SønderjyskE-sportschef gør nedrykningsfaren i nederste halvdel af Superligaen, at SønderjyskE og et betydeligt antal af konkurrenterne bliver nødt til at planlægge meget kortsigtet og prioritere overlevelse frem for talentudvikling.

– Der er alt for mange, der spiller med kniven for struben. Der er ikke mange, der tør spille med unge talenter, man vælger det sikre i stedet. Det kan ikke passe, at et hold som OB med deres økonomi og præstationer skal komme i nedrykningsfare, fordi alt i en enkelt sæson mislykkes for dem. Det er så pokkers dyrt at ryge ud. Se Esbjerg, der har kørt lige på kanten økonomisk, fordi det er så dyrt at rykke ned i 1. division. Eller Viborg. De er det værste eksempel på, hvordan det kan gå, hvis du ikke rykker tilbage op i første forsøg. De har nærmest måtte afskedige hele deres administration, og de har ikke engang en håndfuld spillere tilbage fra dengang, de rykkede ned, siger Ole Nielsen.

En liga med 16 hold ud fra den aktuelle stilling i 1. division ville give Esbjerg, Randers, Vejle Boldklub Kolding og Viborg FF Superliga-status, mens Brønshøj og FC Vestsjælland ville ligge i toppen af 1. division.





LIVE

LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool

PSG – Liverpool

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Har været uenig med Steve Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Danmark har aldrig haft så mange før

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gift Links hylder FCK-legende

Ekspert hylder Høgh-beslutning

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Thomas Delaney er fortid’

Barcelona – Atletico

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Det betyder intet mod Liverpool

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Mathias Zanka går viralt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

FIFA åbner sag mod Spanien

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia