Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Efter Dortmunds sejr over FC København fremhæver tomålsskytten Felix Nmecha en spiller fra hjemmeholdet.



PARKEN (Tipsbladet): Resultatet på 2-4 er grim læsning for FC København, der ellers i nogle perioder spillede lige op med Dortmund.

Til syvende og sidst løb tyskerne dog over FC København, hvor gæsternes Felix Nmecha noterede sig for to scoringer – den ene en kanonkugle fra kanten af straffesparksfeltet og den anden en afrettet afslutning.

Ikke så overraskende var midtbanespilleren et stort smil, da han mødte pressen efter kampen

Her fik Tipsbladet blandt en hær af tyske journalister klemt et spørgsmål ind om FC Københavns præstation.

– Vi vidste på forhånd, at de er et godt hold, og de gerne vil spille fodbold. Det er et hold med gode boldspillere, så de går ikke kun efter den lange aflevering, og det gjorde de godt i nogle perioder. Vores centrale område var en smule for åbent, siger Felix Nmecha og fremhæver en tidligere holdkammerat, som nu er i FC København.

– Jeg synes, at Mouki (Youssoufa Moukoko, red.) spillede en god kamp. Heldigvis scorede han ikke, men vi vidste, at det ikke ville blive nemt, og vi forventede på ingen måde, det ville blive let. Det var dejligt at se ham, og vi kender ham fra tidligere. Vi kender hans kvaliteter, og vi ved, at vi skal passe på ham. Det var dejligt at se ham, afslutter Nmecha.

20-årige Youssoufa Moukoko skiftede som bekendt fra Dortmund til FC København denne sommer og har indtil videre scoret fire gange.

Tirsdag aften var han også involveret i FC Købehavns udlignende scoring, da hans afslutning blev reddet af Gregor Kobel og siden endte i en flippermaskine, inden kuglen strøg i mål og blev takseret som et selvmål.

Dortmund har nu syv point efter tre runder af Champions League, mens FC København blot har et, hvorfor deres chancer for avancement ser meget små ud.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub tjener på stor transfer

Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2

Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen

Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’

Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp

Dansker i rekordtransfer

Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’

Her kan du se FC Midtjylland mod Bohemians



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer fravær til BIF-træning

Reagerer på skrækmelding: Jeg har skrevet til ham

FC København tæt på Abubaker Walusimbi

LIVE: FC Midtjylland møder Bohemians i Herning

Medie: Topklub tæt på Dominik Kotarski



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tøfting: Glem det, AGF!

Manchester United forbereder ‘chokbud’

Farzam: De er dark horse til mesterskabet

TV 2-eksperter: De vinder Superligaen

Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner

Køb ham, FCK!

Kalder ham fantastisk: ‘Et virkelig godt køb’

Dansk træner i storklub: ‘Det er fantastisk’

Der kunne godt komme et monsterbud på FCK-stjerne!

Farzam: Det kommer som et chok for mig

Afsløring: Toulouse-bud på Jørgensen – har plan B

Afsløring: FC København enig om Thapelo Maseko

FC København-spiller: ‘De er i dårlig form’

Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig

Tullberg jubler over tiltag: ‘Vi har været ramt’

Afsløring: Jordan Larsson på plads i Al-Ettifaq

To danske ikoner i historisk samarbejde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-direktør: ‘Vi har indberettet det til UEFA’

Farzam om FCK-truppen: Det er umuligt