Nordisk krig om Djiby Fall

FC København, OB og måske Brøndby jagter Djiby Fall. Nu melder de norske mestre fra Molde sig imidlertid også på banen.



Selv om Djiby Falls lejeophold i OB ikke blev den ventede succes, er den senegalesiske angriber fortsat et meget varmt navn. FC København har Falls højt på blokken, og også Brøndby – samt naturligvis OB – overvejer et bud på den Lokomotiv Moskva-ejede målsluger i januar måned.

Imens de danske topklubber skal have penge op af lommen, hvis de vil hente Fall, kan topklubberne i Norge, hvor Fall tidligere har gjort sig bemærket som ligatopscorer, lurepasse i håbet om at få ham ganske gratis. Hvis Lokomotiv Moskva ikke når til enighed med en klub om en købssum i løbet af januar, kan de interesserede norske klubber således samle en transferfri Fall op i slutningen af februar, hvor det norske transfervindue fortsat står åbent, mens det for længst er lukket i Danmark og de fleste andre europæiske lande.

De tanker har flere af de allerstørste norske klubber gjort sig. Giganten Rosenborg har gjort det, det samme har Oslos største klub Vålerenga, og også Molde, hvor Fall huserede i 2010, har tænkt tanken om at hente senegaleseren tilbage til Tippeligaen.

– Vi følger Djiby Falls situation, men derudover kan jeg ikke kommentere offentligt på hans navn, siger Moldes sportslige leder, Tarje Nordstrand Jacobsen, til tipsbladet.dk.

Under ledelse af Ole Gunnar Solskjær vandt Molde sit første norske mesterskab nogensinde tidligere på året, og klubben står derfor foran en stor sæson med kvalifikationskampe til Champions League. Her ville en spiller som Djiby Fall utvivlsomt pynte på truppen, men Tarje Nordstand Jacobsen ser tiden lidt an.

– Tiden vil vise, om vi skal have en angriber. Der kommer nogle udskiftninger i vores trup, men hvor mange og hvor, kan jeg ikke sige endnu, siger Molde-direktøren.

Den norske mesterklub kommer sandsynligvis til at se tiden an lidt endnu. Lokomotiv Moskva kræver efter alt at dømme et mindre millionbeløb for Djiby Fall. Vil hverken FC København, OB, Brøndby eller en helt fjerde klub fra eksempelvis Tyskland betale dén sum inden den 1. februar, kan Molde og de to øvrige norske topklubber melde sig på banen.





Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’




LIVE

LIVE: Forstår ikke Roony-beslutning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Neestrup jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig: Nu er han rejst til København