OB efter hektisk transfervindue: Styrket med øget konkurrence

OB’s sportsdirektør Jesper Hansen er godt tilfreds med transfervinduets handler.



Det blev en hektisk afslutning på transfervinduet for OB. I løbet af transfervinduets sidste dage hentede OB både Kenneth Zohore og Thomas Dalgaard til truppen, mens der er blevet sagt farvel til Darko Bodul og forsvarsspilleren Kasper Larsen er blevet lejet ud til FC Astana i Kazakhstan.

OB’s sportsdirektør ser nu tilbage på transfervinduet, hvor fynboerne også har hentet norske Håkon Skogseid og islændingen Hallgrimur Jonasson.

– Jeg er tilfreds. Vi har fået en god afløser for Espen Ruud i Håkon Skogseid, som er meget løbestæk, god defensivt og har et godt hovedspil. Han er også en rutineret spiller, som har et højt bundniveau. Hallgrimur Jonasson er også en stabil spiller, som vi allerede har talt om tidligere, og som er en voksen spiller

– Endelig har vi fået to angribere ind. Da Bodul blev løst fra sin kontrakt, skulle vi have noget ind, så vi hentede Dalgaard, der er en notorisk målscorer, og Kenneth Zohore, som i min verden har et uforløst potentiale og har været i for mange klubber. Han har en rigtig fin fysik og en god fart, der gør, at han er en håndfuld for forsvarsspillere. I sine kampe på ungdomslandsholdene har han også vist sig som en målscorer, og det skal vi også have forløst på Superliga-holdet, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

– Jeg mener, at vi er styrkede, og vi har fået flere muligheder, så det mener jeg helt klart. Vi har holdt øjnene åbne gennem hele vinduet, og vi ville gerne have noget ind. Ophævelsen med Bodul gav nogle muligheder, som vi har udnyttet, tilføjer han.

Superliga-klubberne kan stadig tilknytte transferfrie spillere, men det bliver næppe aktuelt i OB.

– Vi kan stadig godt kigge efter at supplere truppen, men som udgangspunkt er vi færdige. Vi er godt tilfredse, og vi får også Mohammed Diarra tilbage fra Africa Cup of Nations, så alt i alt ser det godt ud, siger Jesper Hansen.

Aftalerne med Kenneth Zohore, Thomas Dalgaard og Håkon Skogseid udløber alle til allerede til sommer, hvor OB også skifter cheftræner, når Kent Nielsen kommer til. Det er dog ikke kun på grund af det forestående trænerskifte, at aftalerne ikke er længere.

– Det er en kombination af mange ting. For Håkon Skogseid var det private årsager, der gjorde, at han skulle have en halvårig aftale, mens Thomas Dalgaard lige er kommet til Heerenveen. Det kom på plads i sidste øjeblik, og vi har en forkøbsret på ham, så vi kan se tingene an til sommer. Det samme gælder Kenneth Zohore. Han er ikke bundet af nogen klubber, så hvis alle parter kan se en god ide i at fortsætte efter sommer, kan vi kigge på det, siger Jesper Hansen.

De tre spilleres aftaler er ikke de eneste, der udløber til sommer. Også kontrakterne med Mads Toppel, Emil Ousager, Jacob Schoop og Azer Busuladzic har udløb om et halvt år. Det kan give et travlt sommervindue for OB, men det bekymrer ikke Jesper Hansen.

– Det må tiden vise. I den her verden er der kontrakter, der udløber hvert år, og der er selvfølgelig en risiko for, at spillerne finder noget andet. Omvendt kan klubberne også agere anderledes, men vi ser tiden an. Nu handler det om at præstere, og hvordan det kommer til at se ud til sommer, kan jeg ikke sige noget om endnu, siger han.

OB har en målsætning om at slutte i top syv i denne sæson, og med den nuværende trup ser Jesper Hansen gode muligheder for, at den bliver indfriet.

– Det ændrer vi ikke på, selvom vi skulle tabe et par kampe. Vi fik ti point i de sidste fem kampe i efteråret, hvilket er et godt snit, og vi ændrer ikke målsætningen i forhold til udskiftninger i truppen. Vi har fået en øget konkurrence i truppen, og det handler om at blive ved med at udvikle tingene, siger Jesper Hansen.





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Kontant transfermelding fra FCK

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Ingen kontakt med AGF

LIVE: FCK taber i Barcelona

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Han kan erstatte Patrick Dorgu

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

FCK færdige i Champions League

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

– Et kanon sted for ham

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

West Ham forventer Hermansen-skifte

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Han var HELT væk – men så stak det af!

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

– Det er ikke rigtig min beslutning

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte