Vejle Boldklub – OB 1-1 (0-1)
0-1, Leeroy Owusu (25.)
1-1, Anders K. Jacobsen (90.)
Kampens bedste
Vejle Boldklub
Der var ikke meget, der kørte for Vejle Boldklub fredag aften, men anfører Lasse Nielsen stod godt imod i forsvaret, hvor han stod for en masse clearinger. Han var også til tider farlig ved dødbolde og leverede alt i alt en fin figur.
Derudover skal Anders K. Jacobsen simpelthen også roses for sit mål til allersidst. Det mål kan vise sig vigtigt for VB.
OB
Leeroy Owusu fik gjort opmærksom på sig selv denne fredag aften. Den hollandske back var stærk i duellerne, hvor han vandt flere bolde tilbage for OB, men vigtigst af alt stod han for fynboernes mål med en stærk afslutning. Derudover var han også farlig i andre aktioner.
Alt i alt viste den 29-årige hollænder mange af de kvaliteter, der har gjort ham til en profil i OB. Han har udløb til sommer og fortalte for nylig til Fyens Stiftstidende, at der ikke er dialog med fynboerne – med det in mente må andre Superliga-klubber simpelthen lure på ham.
Ismahila Ouédraogo på midtbanen ligner også en større og større profil.
Kampens værste
Den bliver Valdemar Lund nødt til at få. Vejle-stopperen helkiksede simpelthen på det dårlige underlag efter 25 minutter, hvor han forærede bolden væk til Noah Ganaus, som kunne sende bolden hen til Leeroy Owusu, der ikke svigtede.
Senere var Lasse Flø også ved at forære bolden væk i en farlig situation i eget felt, så Vejle-spillerne gjorde det ikke altid nemt for sig selv.
Kampens detalje
Det er sjældent, at en kamps næstsidste berøring bliver afgørende. Men det var altså tilfældet fredag aften. Med kampens allersidste afslutning – og altså næstsidste berøring – sparkede Anders K. Jacobsen nemlig et point til Vejle med en udligning i overtiden. Da bolden blev givet op få sekunder senere, fløjtede dommeren prompte af.
Det var i øvrigt den tidligere OB-bombers blot andet mål mod OB, selvom han har mødt klubben mere end 20 gange i Superligaen ifølge Superstats.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
El Clásico kan afgøre det hele
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
INTERVIEW