Da vi på nærværende medie talte med Oliver Lund for en lille måned siden, sagde han, at hans fremtid i OB skulle afklares i marts. Det blev den også, og desværre for Lund betyder afklaringen, at han om tre måneder står uden klub.
Den alsidige forsvarsspiller har talt med sportsdirektør Jesper Hansen og cheftræner Kent Nielsen, og de tre har i fællesskab fundet frem til, at Oliver Lunds og OB’s veje skilles.
– Jesper, Kent og jeg har haft nogle konstruktive snakke, hvor vi er blevet enige om, at fra sommer skal jeg finde et nyt sted at være, fortæller spilleren til tipsbladet.dk.
Konkurrencen på højre back, hvor Lund primært gør sig, blev øget i vinter, da Ryan Johnson Laursen kom til klubben fra Esbjerg. I forvejen har U21-landsholdsspilleren Mikkel Desler spiller pladsen i det meste af sæsonen.
Det har marginaliseret Lund, og heri skal man finde årsagen til hans kommende exit.
– Vi skulle se de tre måneder fra januar til marts an og vurdere, hvor vi var. For mit vedkommende har jeg ikke spillet det, jeg gerne ville. Vi havde en ide om, at jeg skulle prøve begå mig i midterforsvaret, men der er andre blevet valgt. Det virker ikke, som om der er de store perspektiver for mig i OB desværre, siger Lund.
I det centrale forsvar har Jeppe Tverskov, Frederik Tingager og anfører Kenneth Emil Petersen spillet i Lunds sted.
Han har ikke nogen ny klub på bedding, og selv om “man selvfølgelig hører lidt,” som han siger, så ligger ansvaret hos hans agent, Mikkel Nissen. I mellemtiden forsikrer Oliver Lund om, at han bruger sit krudt på at hjælpe OB i resten af sæsonen.
Hvis den tidligere AB- og FC Vestsjælland-spiller får muligheden for et eventyr, siger han dog næppe nej.
– Som udgangspunkt er det jo en drengedrøm at komme udenlands, det vil jeg rigtig gerne prøve. Men det kræver, at tilbuddet er der, og det ved jeg ikke, om det er. Jeg ved, at Nissen arbejder, og så må vi vente og se, hvad der sker til sommer, siger Oliver Lund, der har spillet 16 Superliga-kampe for OB i denne sæson.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TOPNYHED
