Utilfreds OB-træner: Vi skal score 50 mål i sæsonen

OB-træner Troels Bech er ikke tilfreds med pointhøsten i sæsonens første kampe, men han er stadig fortrøstningsfuld omkring sæsonen, hvor han håber, at OB scorer minimum 50 mål.



OB har igen fået en svingende start på sæsonen, for indtil videre har fynboerne kun samlet fem point i de første seks kampe. Først blev det til nederlag til Hobro og FC Vestsjælland, inden fynboerne hentede fem point mod AaB, Brøndby og Randers, og endelig tabte man så 0-1 til FC København i seneste Superliga-runde.

OB-træner Troels Bech er ikke tilfreds med pointhøsten indtil videre. 

– Vi er ikke tilfredse med vores resultater og point. De første to kampe var på hver deres måde med til at gøre, at vi har fået en dårlig start. Det var en meget dårlig præstation i Slagelse, og så var vi jo de første, der havde fornøjelsen af at spille over for Hobros vindervilje. Sammenlignet med andre hold, der har mødt dem, spillede vi en ok kamp med masser af boldbesiddelse eksempelvis, siger Troels Bech til tipsbladet.dk.

– Det har været en dårlig start, selvom vi i de seneste fire kampe har spillet mod hold, der på papiret ser ud til at være meget stærke hold. Vi har fået for få point, og vi har ikke lavet chancer nok, hvis man ser bort fra AaB-kampen med 23 afslutninger. Vi har forsvaret os godt og kun lukket tre mål ind i fire kampe mod AaB, FCK, Brøndby og Randers, tilføjer han.

Så selvom OB har haft et svært program med kampe mod tre af sidste sæsons top fire-hold, når trænerens smil ikke op til begge ører.

– Jeg er ikke tilfreds med at tabe 0-1 til FC København, slet ikke i en kamp, hvor det skulle være endt 0-0. Jeg er heller ikke tilfreds med, at vi ikke har været det bedste hold i de andre kampe. Men uafgjort mod AaB og Brøndby samt sejr over Randers er jo ikke alarmerende. Det er fordi, vi tabte de to første kampe, at vi stadig står i moradset. Kigger man på de seneste fire kampe, har vi rebet sejlene, og de præstationer har givet os tålelige resultater, siger han. 

OB har endnu ikke offentliggjort en målsætning for sæsonen, men det forventes, at fynboerne snart vil offentliggøre det. Indtil da er der flere ting, man kan måle holdet på, men Troels Bech lægger ikke skjul på, at resultaterne er det vigtigste. 

– I sidste ende er det tabellen. Jeg lever også af og for resultater. Nogle af de ting, der skilte os fra toppen i sidste sæson, var vores forsvarsspil og dødbolde. Det vil vi gerne forbedre nu, og det er vi i gang med. Normalt er vi et af de mest scorende hold i rækken; det er vi ikke lige nu, så det skal vi blive bedre til. Det er altid en hårdfin balance. Der er ingen tvivl om, at vi har givet køb på nogle kvaliteter for at få nogle andre ind – herunder dødboldsstyrken. Vores spil er lige nu ikke så hurtigt som jeg gerne vil have det, siger han. 

I tidligere sæsoner har OB haft som ambition at score 50 i løbet af sæsonen. Det lykkedes i 2012/13-sæsonen, hvor der til gengæld gik for mange mål ind, men i sidste sæson blev det kun til 47 scoringer. Troels Bech mener, at OB igen bør gå efter at score 50 mål.

– Det er stadig ambitionen, men ligesom med andre målsætninger skal det være på kanten af, hvad man kan. Man skal virkelig stå på tæer for at nå det. Det kommer vi også til for at nå det, siger han. 

Indtil videre er det blevet til seks mål i sæsonens første seks kampe for OB.

OB 

LÆS OGSÅ: Optakt: FC Midtjylland – OB





Megastjerne så intet fra FC København


Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

I spil til stort job? Peger på danskere

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Liverpool satte Real Madrid på plads

Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

I kæmpe forsvar af Amorim

Thomas Frank har fået en undskyldning

Prøver at lokke FC København-stjerne

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

FCM jagter Franculino-erstatning

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Sammenligner ham med Lionel Messi

Gudesønner kan greje Gala igen

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Sådan starter FCK og Tottenham

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Her kan du se Tottenham mod FC København

Advarer FCK: Det må ikke ske!