AGF’s transfervindue: Er det en genistreg?

AGF har ikke hentet meget ind, men de spillere, der er kommet til, virker som gode spillere. AGF-fan Lars Nowak Hørup gør her status på transfervinduet.



FCN_250x257AGF’s sommertransfervindue er slut, og kontrasten til sidste år er slående.

Dengang blev der brugt stort, og klubben satsede på – efter AGF-standarder – flere markante indkøb som kunne løfte os det sidste stykke.

Men når vi ser tilbage, står vel kun Arnstad tilbage som eneste reelle forstærkning fra sidste sommer.

Resten var enten sendt videre eller sidder på bænken og får minimalt med spilletid.

Det er en påmindelse om, at et aktivt transfervindue ikke altid er et godt transfervindue.

Noget helt andet

Denne sommer er billedet et helt andet. På trods af, at AGF fik en god portion Champions League-millioner i kassen, har ‘CV’ valgt en langt mere afdæmpet tilgang. Kun tre nye spillere er hentet – Carstensen, Jørgensen og Solbakken – men til gengæld er det tre signinger, der på hver deres måde ser ud til at give mening.

Carstensen ligner allerede en gevinst, Jørgensen er også begyndt at vise lovende takter, og Solbakken ser ud til at være, en på papiret, fin erstatning for MEM.

Med afgangene af bl.a. Duelund, Akoto, Brandhof, Max Power, Callø med mere er det mest markante dog, at truppen nu er væsentlig smallere.

På papiret kan det se ud som en svækkelse – for hvad sker der, når skader og karantæner banker på døren? Det er en reel risiko, og vi har set det før: en smal trup kan hurtigt blive sårbar, hvis nøglespillere ryger ud.

Men måske ligger der også en mere jordnær forklaring bag den strategi: stadionprojektet.

Stadionprojektet koster

Når man kigger på de økonomiske muskler (og nok større muskler end forventet) der kræves for at realisere et nyt stadion, er det svært at forestille sig, at det ikke påvirker klubbens prioriteringer.

Det kan meget vel være, at den afdæmpede tilgang til transfervinduet ikke kun handler om sportslig strategi, men også om økonomisk nødvendighed. I så fald har ‘CV’ ikke blot valgt en smallere trup – han har været nødt til det.

Det ændrer dog ikke på, at der er en logik i at skære ned på marginalspillere. De unge skal tættere på spilletid. Callø er sendt ud på leje, lidt af en overraskelse for mig, da jeg troede han nærmede sig mere spilletid men det kan være der er en anden på vej, der anses for og være tættere på holdet.

Har AGF haft et godt transfervindue?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Og for de øvrige unge spillere er vejen til spilletid nu kortere. Det kan vise sig at være en klog investering på sigt: enten griber de muligheden, og vi står med nye profiler, eller også får vi i det mindste svar på, hvem der reelt kan tage springet til Superliga-niveau.

Men vi må heller ikke være naive.

Hvis de unge ikke slår til hurtigt nok, eller skader rammer os på de forkerte positioner, kan vi komme til at betale dyrt i tabte point. Og jeg vil stadig mene, at manglen på især en ekstra venstre wingback er en akilleshæl.

Alt i alt efterlader det her vindue mig dog mere positiv end bekymret.

Det føles mindre som gambling og mere som en plan – uanset om den er født af strategi eller nødvendighed. Hellere en smal trup med mod og mening end en bred trup fyldt med fejlkøb. Om det er en genistreg eller et sats, må tiden vise. Men én ting er sikkert: AGF har sat en ny retning – og måske er det netop det, der skal til for at tage næste skridt.

Lars Nowak Hørup, AGF-fan.





Nægter at undskylde til Steve Cooper




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danmark – Nordmakedonien

– Det er Neestrups tre største fejl



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Riemer melder stjerne klar

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Helt på røven over Victor Froholdt

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Av, FCK! Her er de værst af alle

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Klar besked til danske debutanter

Nu flytter anfører til Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg