FCM-transfer: Så ser det vildere ud end nogensinde

FC Midtjylland-fan Thomas Schouv Jakobsen sætter her fokus på FCM's transfervindue.



fcmTransfervinduer. Det er det samme hver gang.

Altid ønsker man sig som fodboldfan en række forstærkninger, måske et enkelt megasalg af en stjerne, vi umuligt kan holde på alligevel – samt farvel til en række marginalspillere og mislykkede forbipasserende.

Det er som en slags pakkespil, hvor alle deltagere medbringer en ubrugelig gave, og alle håber at hive mindst fire-fem gode sager med hjem.

Det var ventet, næsten uundgåeligt, at vi ville sige farvel til Oliver Sørensen efter flere sæsoners tro tjeneste. Han fik et flot skifte til Parma, Italien.

Jeg forventede også, at enten Aral Simsir, Dario Osorio eller begge blev solgt fra, men her valgte klubben at satse på at udvikle de to endnu mere og drage nytte af deres kvaliteter på banen i stedet for at fylde pengetanken.

Det har i hvert fald indtil nu vist sig at være klogt; de ramte et flot niveau i august, og begge var at finde på månedens hold.

Håbet

Denne sommer var mit håb – igen, sådan plejer det nemlig også at være – at vi ud over at erstatte eventuelle salg gik på markedet efter en til to skandinaviske topspillere til at forstærke aksen i holdet; En midterforsvarer og en central midtbanespiller var absolut nødvendigt.

Det har vi fået i Martin Erlic og Philip Billing, så her er vi allerede langt over bestået. Erlic er godt nok ikke skandinav, men han hjælper sin familie med at høste, og så er man jysk nok til mig.

Når man samtidig formår at holde Franculino i Ikast og forhåbentlig har styr på motivation, agenter og entourage, så er det svært at holde fast i ens dårlige humør, selv om man jo som fodboldfan altid forsøger. 

To spillere mere havde pyntet

Det er andre steder, at vi kan finde lidt sand i muslingerne; Truppen er lige nu på 24 spillere, og jeg formoder, at den mest brugte startopstilling i efteråret bliver en 4-3-3 med en defensiv midtbane og to 8’ere samt én central angriber og to offensive kanter.

Og uanset hvordan jeg lægger brikkerne, synes jeg, at vi er tynde på flere pladser: 

  • Som højre wing (eller højre midtbane, hvis vi vil spille med fire på midten) kan jeg ikke finde andre kandidater end Osorio, der naturligvis blev skadet op til landskamppausen. 
  • På modsatte side er det moderat bedre, her har vi Aral Simsir, men Gogorza er også skadet. 
  • Som anker på midtbanen er Bravo klart førstevalg – vi har kun Alamari Djabi til pladsen i truppen, og han er uprøvet og en helt anden type. Heldigvis er Bravo bygget som en Mercedes 240D og umulig at slide op (7-9-13).
  • Byskov og Silvas manglende defensive kvaliteter betyder, at højst en af dem kan spille ad gangen – hvis de begge er inde som 8’ere samtidig, må modstanderen ikke få bolden – overhovedet.

Indkøbet af en versatil kanttype, der kunne spille i både højre og venstre side, ville have givet mig en roligere nattesøvn, og jeg forstår faktisk ikke helt, hvorfor vi ikke allerede nu har hentet den næste Osorio ind – det havde været perfekt at bruge de næste fire måneder til at køre en ny spiller fra fremmede egne ind i klubben, og så kunne man med ro i sindet sælge Osorio og/eller Aral Simsir til vinter.

LÆS OGSÅ: Til privat møde hos dansk rigmand

Ja, det ville være dyrt at have et fjerdevalg gående på opfedning i Ikast – men nu kommer man i stedet til at skulle hente en start-11 spiller i vintervinduet eller allersenest næste sommer – og det er som regel også dyrt. 

Det samme kunne man sige om den defensive midtbane: Pedro Bravo ligner en mand, der har tænkt sig at æde hele Superligaen og bede om flere kartofler – men måske man ville få en central midtbane for meget, hvis man havde hentet en ny ind allerede nu.

Start-11 er historisk god

Men men men. Man kan altid ønske sig mere i bredden. Til gengæld synes jeg, at FC Midtjyllands topniveau, hvis alle mand er klar, ser vildere ud end nogensinde. 

Erlic og Mads Bech giver mindelser om svundne tiders gyldne makkerpar i FCM. Lee er vokset til et kæmpetalent, og Diao har jeg meget store forventninger til. Staldtip: Diao kan i nogle kampe blive en løsning som 6’er, hvis traktoren Bravo mod forventning skal have skiftet olie midtvejs.

Bliver FC Midtjylland dansk mester?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Bak har bidt sig godt fast i venstre side og er allerede en fanfavorit. Billing kan blive den storebror og styrmand, vi har manglet på midtbanen siden Olsson var bedst i efteråret 2023.

Aral Simsir har evnerne til at blive ligaens store spiller. Hvis han lykkes med hver femte dribling, kommer han til at lave +25 målinvolveringer i denne sæson, for han har konstant bolden i farlige positioner. 

Cho er på vej tilbage og kan spille en halvleg allerede, og når han er i form, er hans presspil et våben i sig selv. 

Castillo: Den stille dræber

Men den store kanin i hatten er Denil Castillo. Han har de seneste kampe vist, hvad de mange attachémapper med millioner gik til sidste sommer. Tre mål og fire assists, men det er hans presspil, der virkelig imponerer. Han er elegant, lidt afmålt og sky som en dobermann, men med den rette kommando en ren dræbermaskine. 

Har jeg glemt nogen? Gogorza, Silva, Byskov, Osorio… Nå ja, Franculino. 

Hvis truppen kommer igennem det hårde efterår uden for mange skader, så skal det nok gå alt sammen.

Thomas Schouv Jakobsen, FC Midtjylland-fan.




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Afsløring: FC København sælger Achouri

FC København kan miste endnu en stjerne

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Tullberg bekræfter FCM-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Horsens var et helvede’

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig