Trækker op til store indkøb og salg i FCM

På mange måder næsten fremragende, men så alligevel afgørende langt fra. Det trækker op til endnu en sommer med stor udskiftning, store salg og store indkøb i Midtjylland.



FCN_250x257En mellemsæson. Det må være konklusionen på FC Midtjyllands 24/25-sæson.

Det var lige ved at blive fantastisk, men sådan er det i fodbold – et mål i Bratislava afgjorde, at det ikke blev til en tur i Champions League, et mål på Østerbro afgjorde, at det ikke blev til en stjerne på trøjen.

FC Midtjylland er nået langt, når sølv og Europa League i foråret ikke er mere end mellem, men sådan er det. Sidste års resultater er dette års forventninger.

Europa League-spillet var godkendt, men ikke mere end det, på trods af at den nye ligastruktur hjalp til at give klubben det målt på koefficientpoint bedste europæiske år i klubbens historie.

Dette var skuffende

Superligaen var lige knap godkendt pointmæssigt, men skuffelsen ligger for mig ikke i at blive nummer to:

Den ligger i ikke helt at nå to point i snit, den ligger i ikke at finde melodien i spillet (heller ikke i foråret, hvor vi ikke længere spillede to kampe om ugen).

Den ligger i ikke at slå FCK i en sæson, hvor pundits – ikke kun FCM-fans – diskuterede, om vores hold var bedre end deres. 

Og den ligger i ikke at se den udvikling i nogle af vores spillere, som alle med ulvehjerte havde håbet på.

Her mener jeg naturligvis Dario Osorio, Aral Simsir og Ousmane Diao.

De tre spilleres svingende niveau og svingende attitude kommer til at farve mine forventninger til transfervinduet, for jeg tror, at der skal luftes lidt ud i Midtjylland

Ousmane Diao bliver. Ham er der meget mere i endnu. Selv om han sluttede på bænken, er det nok den spiller, jeg forventer, tager den stejleste kurve i truppen til næste sæson – især med de afgange, jeg gætter på her nedenfor.

De bliver solgt

Jeg forventer, at Aral Simsir bliver solgt i sommervinduet.

Hans topniveau på driblinger, touch og coolness i afslutningerne er på højeste niveau i Superligaen. Men han har problemer med at holde et stabilt, højt niveau over mange kampe, og han er udfordret på attituden, når det ikke kører for ham.

Hans tal for sæsonen er ikke så ringe, som folk gør det til (37 kampe, 6 mål, 11 assist på tværs af alle turneringer), men han slutter med seks kampe uden afkast i slutspillet. 

Jeg gætter på, at han ryger til… Fenerbahce for fire millioner euro.

Dario Osorio havde jeg kæmpe forventninger til i denne sæson.

Toppene var også høje ind imellem, men der er for langt imellem, og han virker til fortsat at være for let at vælte mentalt, hvis modstanderne går hårdt til ham. Jeg gætter på, at han sælges til… Nottingham Forest for 13 millioner euro. 

Bliver Dario Osorio solgt for mere end 10 millioner euro?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Ham vil jeg nødig af med

En mand, jeg meget nødig vil af med, men som jeg alligevel tror spiller i en anden trøje fra september, er Oliver Sørensen.

En af de spillere i den nuværende trup, der passer perfekt ind i den måde, FCM vil spille på. Ni mål og fire assister er bedre end hans store gennembrudssæson 23/24.

Hans betydning for holdet er enorm, og han går forrest i alle kampe. Men jeg tror, at hans tid er kommet til et skifte, og han har om nogen fortjent det. Så selv om jeg ville ønske at se Oliver Sørensen som en one club player i FCM, så gætter jeg på, at han bliver solgt til… Frankfurt for otte millioner euro. 

Franculino Djú er sidste bud på en spiller, der virkelig kan få pengetanken fyldt i Ikast, men selv om han slutter som topscorer med gode højdepunkter undervejs og faktisk en fin mål-pr.-minut-ratio, så tror jeg, at klubben vil gå langt for at beholde ham en sæson mere.

Derudover forestiller jeg mig, at 

  • Elias Olafsson skifter
  • Joel Andersson skifter
  • Christian Sørensen skifter eller bliver udlejet
  • Marrony skifter

Her skal der købes ind

Med de nævnte afgange betyder det, at vi skal:

  • Hente en ny førstemålmand
  • Hente en midterforsvarer
  • Supplere midtbanen med en type, der kan støtte de tre latinske spillere og give en soliditet til holdets akse, samtidig med at han kan levere masser af mål
  • Kigge efter en til to nye kantspillere
  • Hente en ny angriber ind som førstereserve for Franculino og Buksa


Nu har jeg stukket næsen frem og sat beløb og nye arbejdsgivere på Simsir, Dario og Oliver Sørensen.

Det er straks sværere i den anden ende, men Casper Nielsen kunne være på listen til en skandinavisk central midtbane. Spørgsmålet er, om niveauet er højt nok, men typen, erfaringen og nationaliteten betyder, at han passer på profilen. 

På keeperposten gætter jeg på, at vi henter en skandinav eller centraleuropæisk type a la Martin Fraisl, men med et lidt bedre niveau, som kan udføre spillet med fødderne som Lössl.

Det betød meget for roen på holdet, da Lössl tog buret fra Elias Olafsson, og det tror jeg er ret afgørende i rekrutteringen af en ny keeper. 

I forreste linje forventer jeg, at vi kigger på en venstrebenet angriber, der kan score mål og gå både højre og venstre om.

Måske kigger vi på en mere væver, letbenet type a la Gogorza til den modsatte side, som vi kan veksle imellem, hvis de to tunge i Buksa og Franculino skal aflastes. 

Alt i alt tyder det på at blive endnu en spændende shoppingsommer i det midtjyske.

Thomas Schouv Jakobsen, FC Midtjylland-fan.


– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

‘En af sæsonens bedste transfers’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby takker nej til to spillere

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Han er IKKE i spil

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Stort Yussuf Poulsen-chok

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Åge Hareide er død

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Her er AGF’s transferplaner

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Nu kommenterer han FC København-historie

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe brag venter fredag

– Lidt af en bombe

Her er Danmarks EM-trup

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo