Det burde jo ikke være kommet som et chok, for de havde været til salg siden 2018.
Men et chok, det var det, da Silkeborg IF blev solgt for 120 millioner kroner plus 40 millioner kroner i investering.
For de penge får Trivela Group 80 procent af aktierne i Silkeborg IF, mens ejendommene i Papirfabrikken bliver på de nuværende SIF-aktionærers hænder.
Det er SIF, for faen!
Klubben, alle de mindre klubber i dansk fodbold vil være, Kent Nielsen, sorte støvler, IF og ikke FC, divisionsspillere som Vallys, Sonne og Adamsen, og hofleverandør til landsholdet.
Det er ikke så mærkeligt, fansene er sure og øjenbryn rynkes over hele Danmark. Det et Luke Skywalker, der siger op hos rebellerne og får et mellemleder-job på opførelsen af imperiets næste dødsstjerne og em Tesla og et kortforrentet huslån, det her.
Der er noget kommunikation og nogle stikpiller til multiklub-rivalerne i Herning, der skal sluges i en fart.
For bag Trivelas fine begyndelse ligger forretningsmanden Ken Polk, der administrerer 70 milliarder kroner i kapitalfonden Arlington, og som satte turbo på en multiklub-model, da han og tirsdagens gæst på Silkeborgs pressemøde Benjamin Boycott så andre nordamerikanske fonde og rigmænd gå all-in på europæisk fodbold.
Det, bevægelsen i sidste ende handler om, er at gøre europæisk fodbold til en lige så sikker profitmaskine, som sportsligaer som NFL og NBA er.
Væk med usikkerheden, ind med et lønloft, som UEFA også pønser på nu på opfordring fra ikke mindst amerikanske ejere i Top 5-ligaerne, så man er sikker på overskud.
For 30 år siden kostede et NFL-hold ikke voldsomt meget mere, end SIF nu kommer til, og også derfor flokkes amerikanerne i Europa og Danmark, mens Brøndby-ejer David Blitzer måtte hoste op med seriøse gryn for tidligere at købe en lille flig af 45 milliarder kroner dyre Washington Commanders, som har været et af de ringeste og mest skandaleramte hold i NFL de seneste 20 år.
Det opkøb går efter planen igennem på en ekstraordinær generalforsamling 11. december.
Randers FC kan også blive solgt, hvis man når til enighed med en udenlandsk investor, Helsingør er ved at blive solgt til et agent- og sportsmarketingfirma med Andrés Iniesta som verdensberømt trækplaster, og i Vendsyssel FF er det amerikanere og latinamerikanere, der er ved at købe klubben med den colombianske rapper Blessd som berømt trækplaster.
Jeg tvivler på, de klubber bliver de sidste, og der er flere spændende perspektiver i udviklingen.
Hvis nogen var i tvivl, må det være tydeligt, at alt og alle i Superligaen er til salg.
Det er ikke nogen kritik, for det er dyrt og ofte utaknemmeligt at være storaktionær eller ejer i en professionel fodboldklub.
Men det er også mere tydeligt end nogensinde i dansk klubfodbolds historie, at det handler om penge.
I 2025 eller 2026 kan det sagtens vise sig, at man skal op og have et spillerbudget på 50 millioner kroner og betale ti millioner kroner i transfer for de bedste spillere på holdet, hvis man vil være bare nogenlunde sikker på at blive i Superligaen.
Topklubberne anført af FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF har tændt et pengeræs, der nu får nærmest alle til at lede efter nye penge.
Den proces er svær at stoppe nu, og man skal ikke være blind for, hvad det desuden kan betyde politisk.
FC København og AGF er på danske hænder sammen med FC Midtjylland, men hvad hvis det, især ejerskabet af FC København, ændrer sig? Det er ikke fri fantasi – der var, og er, også amerikanere, der snuser rundt der.
Danske politikere kan holde nok så mange møder med DBU og tro, der er styr på fodboldens udfordringer. Det er i klubfodbolden, beslutningerne bliver taget, og magten i virkeligheden ligger, og der er det ikke utænkeligt, at udenlandske ejere en dag gerne vil noget væsentligt andet med Superligaen og divisionerne, end hvad der sker i dag.
Der er nok at holde øje i disse måneder, og det er naivt at tro, det her bare er nogle sjove, isolerede historier om en spansk verdensmester, velgørende amerikanere og en frisk rapper fra Colombia, der bare gerne vil spille Football Manager i virkeligheden.
Det er en farlig trend, hvis den ikke bliver styret, og man ikke i dansk fodbold har øje for, hvad man vil, og hvad de store forandringer i ejerskaberne kan betyde. Superligaens sjæl er på højkant her, og lige nu ser den ud til at være til salg, bare pengene er store nok.
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Farzam: En gave for FC København
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM