Rutsjetur: Det var idiotisk, Jelert!

KOMMENTAR: Jacob Neestrup kunne have fejret et års jubilæum som FCK-træner med karrierens største resultat, men det ændrede et rødt kort, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



FCK’ERNE FIK fik ørerne tudet fulde af hele den tyrkiske musik fra kampens start, men det var danskerne, der fik instrumenterne til at stemme bedst!

I en kogekedel af en hjemmebane, var det FCK, der holdt hovedet koldt og afslutningerne fra Mohamed Elyounoussi og Diogo Goncalves endnu køligere.

Det var en gennemført voksen-indsats med internationalt snit. En kamp som FCK specielt i første halvdel af anden halvleg havde fuldstændig styr på.

HER VAR VIRKELIG ingen fare på færde mod et tyrkisk hjemmehold, der var på vej ud i Bosperus-stræde i opløst tilstand!  FCK var på vej mod en kongeresultat, der ville have givet genlyd i det meste af Europa.

Altså indtil det 73. minut, hvor Elias Jelert hverken havde styr på krop, overblik eller tændingsniveau, men ragede et tåbeligt gult kort til sig efter en unødvendig hård tackling på et ufarligt sted.

Det andet af slagen – og FCK reduceret til 10 mand.

DET FIK SELVFØLGELIG Galatasaray til at lugte blod – og FCK blev naturligt nok presset langt tilbage på banen.
Med to brillante mål af Boey og Tete, så måtte FCK nøjes med 2-2, der efter kampforløbet må føles som et lille nederlag for københavnerne.

Det er en tung en at sluge for kun 20-årige Jelert, men der er ingen vejr udenom: Han solgte holdkammeraterne på vej mod en gigantisk triumf med den udvisning!

OK, VI KAN da godt blive enige om, at FCK virkede mærkede i kampens start, hvor blodet rullede hurtigt både på tribunerne og på banen.

Her smed FCK for mange bolde væk, hvor kun Kamil Grabara, overliggeren og manglende kvalitet hos Galatasarays afsluttere gjorde, at tyrkerne ikke kom foran i kampens første 20-25 minutter.

JA, JA, JA – men man skal kende sin besøgelsestid og det gjorde FCK med det fremragende mål til 1-0. Erobringen på midten, stikningen i dybden, indlægget, hovedstødet, jamen alt udført perfekt og toppet med Elyounoussi smukke afslutning.

Det samme med 2-0-målet, hvor Birger Meling med stor overblik finder Diogo Goncalves, der med overblik og tro på sin højrefod sparke første gang med den største selvfølgelighed. KLASSE!

Med resultatet fik FCK selvfølgelig et vigtig point på udebane mod den modstander, der sikkert bliver holdet som FCK skal dyste med om tredjepladsen i gruppen og dermed Europa League-fodbold efter nytår.

ALLIGEVEL MÅ Jacob Neestrup være skuffet efter en kamp, hvor man havde Galatasaray HELT nede i sækken, og han vil naturligvis også analysere, om han foretog de rigtige udskiftninger efter Jelerts røde kort. Gjorde den defensive tilgang, at Galatasaray fik presset FCK FOR langt tilbage.

Han kunne have sikret sig den perfekte et-års gave som FCK-træner, men må altså nøjes med en trøstepræmie efter en rutsjebane-tur af en fodboldkamp.

DEN 20. SEPTEMBER var nemlig lige præcis dagen, hvor Jacob Neestrup tog over fra Jess Thorup som FCK-træner – og hvilket år han har haft,

Sportsdirektører bliver ofte bedømt på de spillere som de køber og sælger, men der er ingen tvivl om, at Peter ‘PC’ Christiansen største genistreg var at hente Jacob Neestrup tilbage til FCK og senere gøre ham til førsteholdstræner.

Det udligner mange Amoo-, Mukairo- og Babacar-handler….





Brøndby har særlig klausul



LIVE

TransferLIVE: Vil have både Højlund og Kristiansen


Hansi Flick måber over Roony Bardghji

Ingen er større favorit end Brøndby

Her kigger Brøndby efter forstærkninger

David Nielsen står fast: Der kommer ikke en dag

Villadsen: ‘FCK har aldrig været en klub for mig’

Afsløring: FC Midtjylland udlejer topscorer

Striden fortsætter – Hjulmand ønsker stort skifte


TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De brager op i Superligaen!


Lønkongen Braithwaite – så meget tjener han

I svime over FCK: Tæt på en magtdemonstration

Afsløring: Trods enighed – FCMs kæmpekøb kollapset

Eriksen-transfer er logisk



TOPNYHED

– Det værste var købet af Mathias Zanka Jørgensen


Slemme bank til Niels F: ‘En bekymrende situation’

Sønderjyske – AGF

Blæst bagover af FC Midtjyllands kongetransfer

Nu kommenterer Kasper Schmeichel på fremtiden

– Jeg har hørt historierne om Grabara


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


– Jeg har åbnet døren for Brøndby-spillere

Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub

Flest danskere håber FCK og Brøndby taber

Dal Hende afslører to glippede kæmpetransfers

Tæt på Brøndby-exit?

Vejle Boldklub – Randers FC

Ivan Prelec: Derfor er jeg tilbage i Vejle



Thomas Frank i tvivl: Står foran stor beslutning

Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

‘Er glad for jeg ikke er der mere’

Ophæver med FC Midtjylland – på plads i ny klub

Reagerer på Rajovic-transfer: Et fupnummer


TOPNYHED

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF


Marcus Rashford tæt på FC Barcelona

FCK-problem gentager sig: Det er for dårligt

Monsterhandel på plads – så meget betaler United

Nu skyder faren med skarpt mod FC København

Pinligt! Erik ten Hag banket af U20-hold i debut

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

FC Fredericia – FC Nordsjælland



Raser efter danskerrygter: I ved ingenting!

Jonas Vingegaard: Derfor har jeg stadig håb

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Duft af mål i Buenos Aires

FC København vinder Superliga-åbner i stort drama

FCK snydt? Viborg foran på straffescoring

Utilfreds i FC København? Flere scenarier i spil

Bekymret for Superliga-klub: En uheldig situation

Afsløring: Mjällby køber Jeppe Kjær 

FCK-profil er klar – nye navne starter

Afsløring: Nye bud på Jalal – han vil til Viborg

Hård kritik af Jon Dahl



Sådan vandt FCK over Viborg

Brøndby forfremmer stortalent

Napoli vrager Jesper Lindstrøm