Ja, gu’ er det et tordnende problem, Hjulmand

Kasper Hjulmands midtbane leverer stort set ikke andet end en højkvalitets omgang boldflytteri, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



ER DER KRISE mellem landsholdet og fodbold-Danmark? Har den bumlede EM-kvalifikation med flere pivringe præstationer og siden Kasper Hjulmands trupudtagelse, der fik drøje hug af Thomas Gravesen, slidt så meget på tilliden og opbakningen?

NÅR MAN KIGGER på tilskuerfremødet i Parken er råkold martslørdag, knap 31.000 var dukket op, så er der jo ikke meget, der tyder på, at der skulle være sådan en krise mellem landsholdet – og lur mig om ikke også seertallene vil være gode.

KIGGER MAN SÅ på duellen mod Schweiz, så kan man da også roligt konstatere, at landsholdet og Kasper Hjulmand den ondefløjteme ikke gør meget for at forkæle de trofaste og vinde kritikerne over.

Det kan godt være, at Danmark og Schweiz mindede meget om hinanden rent taktisk og derfor fik sat hinanden skakmat, men hjemme i Parken kommer Danmark med alt, alt for lidt.

For lidt mod, for lidt kvalitet og mest af alt bare en langgaber af en 0-0-træningskamp. Øv!

KASPER HJULMAND gik med den gamle garde på midtbanen, nemlig Pierre Emile Højbjerg, Thomas Delaney og Christian Eriksen. En trio, hvor Delaney lige er kommet tilbage fra en skade, mens de to andre er yderst sjældne gæster på græstæppet i Premier League.

Resultatet: Tjae, en højkvalitets omgang boldflytteri! Ja, Eriksen med en enkelt eller måske to klasseafleveringer og et fremragende frisparksforsøg, men generelt spillede trioen med livrem og seler.
Der er ingen af de tre, der kan sætte en mand eller to, så det blev forudsigeligt, blikket mest bagud eller til siden og helt ufarligt.

SELVFØLGELIG VÆLGER HJULMAND netop de tre for netop at give dem spilletid og kilometer i benene, men lige så sympatisk det kan være, så burde landsholdet ikke være stedet til den slags. Der spiller man, når man er i form.

Det var heller ikke fra den kant, at Yussuf Poulsen eller Rasmus Højlund blev sat i scene, ligesom de to angribere heller ikke fik meget hjælp fra de to wingbacker i Viktor Kristiansen og Joakim Mæhle.

Det er jo vanvittigt ærgerligt, når nu vi langt om længe har en kvalitetsangriber i netop Rasmus Højlund, men han skal sgu’ da sættes i scene – og det formåede Danmark slet ikke.

SÅ JA, DET ER DA et tordnende stort problem, at vores åbenbart foretrukne midtbane-trio ikke er mere i aktion for deres klubber – og så bliver det jo endnu mere tydeligt, at en type som Nicolai Vallys burde have været i spil.
Og specielt, når nu Hjulmand alligevel ikke havde den store tiltro til Mikkel Damsgaards niveau…

FOR HVOR HULEN er den spiller, der kan noget på egen hånd og udfordre sine direkte modstandere. Ikke med i Parken, i hvertfald.

Hvis kampen mod Schweiz er en rettesnor for den kommende EM-slutrunde, så er der ingen grund til at have alt for store forventninger til sommerens kæmpe begivenhed, men det store spørgsmål er selvfølgelig: Tror Hjulmand på, at de spillere, der slider med spilletid klubberne, lige pludselig eksploderer med drømmefodbold til EM?

Han har nu tre testkampe mere til at få denne udgave af et dansk landshold til at stå knivskarpt til sommer – og skal vi ikke bare blive enige om, at der er RIGELIGT at gøre!




HELT VILDT

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 


Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Vildt! FC Midtjylland byder på La Liga-kant

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Bo Henriksen tæt på dansk profil

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt



Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Bekræfter interesse

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

FC København henter stortalent i Malmö FF

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Vil af med dansk keeper



Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil



EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter