Skarpt & flot? Ja, velkommen til et nyt Tipsbladet

Velkommen til det nye Tipsbladet.dk, skriver ansvarshavende chefredaktør Allan Olsen i denne kommentar.



I FREDAGS LUKKEDE vi døren til 75 års produktion af Tipsbladet på godt gammeldags avispapir, men allerede i dag slår vi portene op til en spritny udgave af Tipsbladet.

De fleste kender det nok. En gang i mellem skal stuen sgu’ lige friskes op. Males, måske nye gardiner og en anden sofa.

DERFOR HAR VI givet tipsbladet.dk – eller bare tb.dk, hvis du vil spare lidt på bogstaverne – en ordentlig overhaling. Nye farver, nye skrifter – og sørme også et nyt logo!

Vi siger farvel til den gammeldags fodbold med syninger. For yngre læsere sådan en type læderbold, der tog adskillige kilo på, når den blev våd…

HELDIGVIS ER vi selv ganske godt tilfredse med resultatet af vores nye udseende, men det vigtige er jo, hvad brugerne – altså dig – synes.

Vi er til for de mange loyale brugere af Tipsbladet, så vi håber naturligvis på en nådig dom over det nye design, med ved også at forandringer kan tage tid at acceptere.

Det er en version 1.0 vi ruller ud i dag – og der vil løbende komme forbedringer af sitet, men nu er vi i gang med det, der i hvertfald er en langt mere moderne udgave af Tipsbladet.

Jamen, som vi selv siger, så er det, fordi vi dækker de største historier og har de skarpeste holdninger. Vi er først og fremmest et nyhedsmedie, der dækker fodboldverdenen med kant.

Allan Olsen
ansvarshavende chefredaktør

EN TING ER selvfølgelig indpakningen, vigtig bestemt, men endnu vigtigere er naturligvis den journalistik, vi gerne vil levere. Hvorfor er det, at brugerne skal komme på tb.dk?

Jamen, som vi selv siger, så er det, fordi vi dækker de største historier og har de skarpeste holdninger. Vi er først og fremmest et nyhedsmedie, der dækker fodboldverdenen med kant.

VI HAR ET kritisk, men også kærligt blik på den sport, der i den grad kalder på begge dele – og som helt naturligt ligger i Tipsbladets DNA.

Ja, vi tager det bedste fra den tabloide journalistik, nemlig skarpheden, frækheden, nyhedsnæsen, den (magt)kritiske tilgang – og lægger den sammen med troværdigheden, sagligheden og dybden fra det nu hedengangne Tipsbladet print.

SAMMEN MED en massiv nyhedsdækning, så vil du altså stadig finde det store interview, analysen af Superligaklubbernes spillerbudget, Stig Tøftings skarpe klummer, Jan Carlsen seneste VAR-udredninger, Spiltips – og en hulens masse andet stof. Det hele ganske gratis!

Nu er jeg selvfølgelig voldsomt farvet, men jeg synes, det lyder som en vinderopskrift, samtidig med at vi har en lang række nye initiativer i gryden, der simrer lystigt – og som bliver rullet ud i løbet af Superliga-foråret.

TIPSBLADET HAR været leverandør af fodboldhistorier til danskerne i mere end 75 år – og selvom farverne på sitet er anderledes, så står vi her stadig. Godt rustet til nye 75 år som 100 procent digitalt medie.

Go’ fornøjelse med det nye tipsbladet.dk!





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Augsburg kan tæve Gedebukke

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Første gang nogensinde for Eriksen

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Kontant melding fra ny Spurs-boss

FCM-profil – Riemer har ikke ringet



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Stor overraskelse til FCM-træning



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

‘Jeg hadede verden’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Han er tilgivet’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Her skal Sepp Piontek begraves

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Liverpool – West Ham United

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’