I FREDAGS LUKKEDE vi døren til 75 års produktion af Tipsbladet på godt gammeldags avispapir, men allerede i dag slår vi portene op til en spritny udgave af Tipsbladet.
De fleste kender det nok. En gang i mellem skal stuen sgu’ lige friskes op. Males, måske nye gardiner og en anden sofa.
DERFOR HAR VI givet tipsbladet.dk – eller bare tb.dk, hvis du vil spare lidt på bogstaverne – en ordentlig overhaling. Nye farver, nye skrifter – og sørme også et nyt logo!
Vi siger farvel til den gammeldags fodbold med syninger. For yngre læsere sådan en type læderbold, der tog adskillige kilo på, når den blev våd…
HELDIGVIS ER vi selv ganske godt tilfredse med resultatet af vores nye udseende, men det vigtige er jo, hvad brugerne – altså dig – synes.
Vi er til for de mange loyale brugere af Tipsbladet, så vi håber naturligvis på en nådig dom over det nye design, med ved også at forandringer kan tage tid at acceptere.
Det er en version 1.0 vi ruller ud i dag – og der vil løbende komme forbedringer af sitet, men nu er vi i gang med det, der i hvertfald er en langt mere moderne udgave af Tipsbladet.
Jamen, som vi selv siger, så er det, fordi vi dækker de største historier og har de skarpeste holdninger. Vi er først og fremmest et nyhedsmedie, der dækker fodboldverdenen med kant.
Allan Olsenansvarshavende chefredaktør
EN TING ER selvfølgelig indpakningen, vigtig bestemt, men endnu vigtigere er naturligvis den journalistik, vi gerne vil levere. Hvorfor er det, at brugerne skal komme på tb.dk?
Jamen, som vi selv siger, så er det, fordi vi dækker de største historier og har de skarpeste holdninger. Vi er først og fremmest et nyhedsmedie, der dækker fodboldverdenen med kant.
VI HAR ET kritisk, men også kærligt blik på den sport, der i den grad kalder på begge dele – og som helt naturligt ligger i Tipsbladets DNA.
Ja, vi tager det bedste fra den tabloide journalistik, nemlig skarpheden, frækheden, nyhedsnæsen, den (magt)kritiske tilgang – og lægger den sammen med troværdigheden, sagligheden og dybden fra det nu hedengangne Tipsbladet print.
SAMMEN MED en massiv nyhedsdækning, så vil du altså stadig finde det store interview, analysen af Superligaklubbernes spillerbudget, Stig Tøftings skarpe klummer, Jan Carlsen seneste VAR-udredninger, Spiltips – og en hulens masse andet stof. Det hele ganske gratis!
Nu er jeg selvfølgelig voldsomt farvet, men jeg synes, det lyder som en vinderopskrift, samtidig med at vi har en lang række nye initiativer i gryden, der simrer lystigt – og som bliver rullet ud i løbet af Superliga-foråret.
TIPSBLADET HAR været leverandør af fodboldhistorier til danskerne i mere end 75 år – og selvom farverne på sitet er anderledes, så står vi her stadig. Godt rustet til nye 75 år som 100 procent digitalt medie.
Go’ fornøjelse med det nye tipsbladet.dk!
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er sensationel’
NYHEDER
FCK starter op uden tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby
Teaser han for Brøndby-transfer?
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
TOPNYHED
Ingen aktuelle forhandlinger med FCK
MEDIE
Her er Manchester Uniteds transferønskeliste
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
TOPNYHED
Vil have stjernetræner til Tottenham
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
TOPNYHED
Tvivler på transferbonanza i Brøndby
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
TOPNYHED
I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’
FANKLUBBEN
Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
Celtics krise forværres
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
INTERVIEW
Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
NYHEDER
Cykelstjerne opereret efter styrt i sne
NYHEDER
Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
TOPNYHED
Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter
NYHEDER
Frank spår bedre tider for enden af skidt periode
NYHEDER
Milan tager arbejdssejr på Sardinien
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
MEDIE
