I FREDAGS LUKKEDE vi døren til 75 års produktion af Tipsbladet på godt gammeldags avispapir, men allerede i dag slår vi portene op til en spritny udgave af Tipsbladet.
De fleste kender det nok. En gang i mellem skal stuen sgu’ lige friskes op. Males, måske nye gardiner og en anden sofa.
DERFOR HAR VI givet tipsbladet.dk – eller bare tb.dk, hvis du vil spare lidt på bogstaverne – en ordentlig overhaling. Nye farver, nye skrifter – og sørme også et nyt logo!
Vi siger farvel til den gammeldags fodbold med syninger. For yngre læsere sådan en type læderbold, der tog adskillige kilo på, når den blev våd…
HELDIGVIS ER vi selv ganske godt tilfredse med resultatet af vores nye udseende, men det vigtige er jo, hvad brugerne – altså dig – synes.
Vi er til for de mange loyale brugere af Tipsbladet, så vi håber naturligvis på en nådig dom over det nye design, med ved også at forandringer kan tage tid at acceptere.
Det er en version 1.0 vi ruller ud i dag – og der vil løbende komme forbedringer af sitet, men nu er vi i gang med det, der i hvertfald er en langt mere moderne udgave af Tipsbladet.
Jamen, som vi selv siger, så er det, fordi vi dækker de største historier og har de skarpeste holdninger. Vi er først og fremmest et nyhedsmedie, der dækker fodboldverdenen med kant.
Allan Olsenansvarshavende chefredaktør
EN TING ER selvfølgelig indpakningen, vigtig bestemt, men endnu vigtigere er naturligvis den journalistik, vi gerne vil levere. Hvorfor er det, at brugerne skal komme på tb.dk?
Jamen, som vi selv siger, så er det, fordi vi dækker de største historier og har de skarpeste holdninger. Vi er først og fremmest et nyhedsmedie, der dækker fodboldverdenen med kant.
VI HAR ET kritisk, men også kærligt blik på den sport, der i den grad kalder på begge dele – og som helt naturligt ligger i Tipsbladets DNA.
Ja, vi tager det bedste fra den tabloide journalistik, nemlig skarpheden, frækheden, nyhedsnæsen, den (magt)kritiske tilgang – og lægger den sammen med troværdigheden, sagligheden og dybden fra det nu hedengangne Tipsbladet print.
SAMMEN MED en massiv nyhedsdækning, så vil du altså stadig finde det store interview, analysen af Superligaklubbernes spillerbudget, Stig Tøftings skarpe klummer, Jan Carlsen seneste VAR-udredninger, Spiltips – og en hulens masse andet stof. Det hele ganske gratis!
Nu er jeg selvfølgelig voldsomt farvet, men jeg synes, det lyder som en vinderopskrift, samtidig med at vi har en lang række nye initiativer i gryden, der simrer lystigt – og som bliver rullet ud i løbet af Superliga-foråret.
TIPSBLADET HAR været leverandør af fodboldhistorier til danskerne i mere end 75 år – og selvom farverne på sitet er anderledes, så står vi her stadig. Godt rustet til nye 75 år som 100 procent digitalt medie.
Go’ fornøjelse med det nye tipsbladet.dk!
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Barcelona generobrede førstepladsen
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Real Madrid taber
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
