Jeg bruger meget af min tid på sociale medier, kun til dels fordi det er en del af mit arbejde at følge med. Særligt på Twitter og i mindre grad på Facebook er én type af tweets stensikre fem-syv gange om året.
Når de nationale ligaer går på pause for at gøre plads til landskampe, kan jeg være sikker på, at nogle i mit feed kritiserer landskampspausen som koncept. Nogle gør et nummer ud af, hvor ligeglade de er med landsholdet, mens andre savner det at kunne se til interessante fodboldkampe hver eneste dag.
Læg dertil, at klubfodbold har udviklet sig til at være den bedste kvalitet, som verdensspillet har at tilbyde. Holdene er bedre i Champions League og de store ligaer end selv de bedste landshold, for de har hele året til at træne sammen, mens landsholdene har et par træninger pr. samling, og klubberne kan fylde truppernes huller. Det er sværere for et landshold at købe en god venstre back, hvis det er der, man mangler nogen.
#ThatMomentWhen You realise it’s the weekend…but it’s also International Break. pic.twitter.com/XRUlrRjWX2
— SPORF (@Sporf) 7. oktober 2017
Alligevel kan landsholdsfodbolden noget, som klubfodbolden ikke kan.
Det er en enorm luksus, at vi, især i Champions League-ugerne, kan tænde tv’et alle ugens dage og se en Superliga-, Premier League-, La Liga- eller international kamp, men jeg synes også, der er noget særligt ved at have én kamp at glæde sig til. Jeg glædede mig til gårsdagens landskamp i ugevis, og de fodboldløse dage i sidste uge gjorde bare forventningens glæde endnu større.
Jeg tror, det er sundt nok at behovsudsætte nogle af tilværelsens glæder. Også fodbold.
Med landsholdsfodbolden har vi et sted, vi kan samles som nation, og fortællingen om danskerne får et meget konkret udtryk, og det fællesskab kan selv de største internationale klubpræstationer ikke efterligne. Men det er ikke det store fællesskab, som landsholdet skaber, der nødvendigvis er det vigtigste for mig, selv om det afgjort også var stort at stå i en fyldt Parken og om det yndige land og den brede bøg, mens kuldegysningerne løber ned ad ryggen i går.
For mig er det lille fællesskab, mere konkrete fællesskab det, der betyder mest.
Jeg var i Parken i går med mændene i min familie, min far, min stedbror og min svoger, vi havde givet min far billetten i fødselsdagsgave, og vi brugte hele dagen på at køre fra Jylland til København, spise burger i Fælledparken, snakke om dengang i 2001, da min far og jeg senest var i Parken, grine af mit forsøg på at få de andre til at forstå, at dommeren havde dømt offside mod Nicklas Bendtner, og evaluere kampen i bilen på vej vestpå.
Min far satte mig af i Middelfart, så jeg selv kunne tage toget mod Aarhus, hvor jeg bor, inden de tre andre kørte videre. Da han havde sat min stedbror og svoger af, ringede han. Han skulle bare lige høre, om jeg var kommet godt med toget og den slags.
Det var ikke ret lang tid, siden han havde sat mig af på stationen, så jeg bogstavelig talt bare skulle gøre, som jeg har gjort hundredvis af gange før: finde den rette perron og stige på toget, da det kom. Vi havde haft hele dagen til at snakke, så det var ikke det, han ville. Bare lige sikre sig, at det hele gik, som det skulle. Og sige tak for turen.
Det er det nære fælles, vi havde søndag, som betyder mest.
Kunne vi ikke bare lave den slags fodbolddage med et klubhold? Jo, men det gør vi ikke. Og det er måske netop pointen. Landsholdet skaber en ramme for vores fællesskaber, det store i familien Danmark, men sandelig også det lille i familien Dehn.
Det er langt fra alle landskampe, der er så vigtige og har så mange tilskuere som den mod Rumænien, og jeg kan da også sidde og stille spørgsmål ved det fornuftige i at bruge 90 minutter på at se en tam venskabskamp eller en af de tidlige kvalifikationskampe. Men uden de uspektalukære kampe ville vi ikke få de store som gårsdagens, så det lever jeg fint med.
Nu får vi så to store landskampe igen til november. Dem glæder jeg mig allerede til.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Reagerer på Brøndby-bombe
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
