Det nylige salg af Fremad Amager er en sjældenhed. Det var bare anden gang, at en dansk fodboldklub blev solgt fra én udenlandsk ejer til en anden, og det indvarsler måske fremtiden for nogle af de mange andre danske klubber, der er blevet solgt de seneste år.
Både dem, der endte med at blive solgt, og dem, der er til salg, har alle sammen gjort sig umage med at fortælle, at de var kræsne sælgere: Potentielle købere skulle dele klubbernes værdier og være nogle ordentlige mennesker. Ellers ville de ikke sælge.
Som Randers-formand Svend Lynge Jørgensen sagde i fjor:
– De fleste henvendelser, vi får, kommer fra… Jeg vil ikke sige, at de er fra tosser, men noget af det virker noget uigennemtænkt. Der er folk, der tror, at hvis de har vundet 700.000 i lotto, kan de købe en fodboldklub. Hvis jeg offentliggjorde de henvendelser, vi får, ville nogle nok undre sig.
Det tyder på, at når de ofte lokale investorer sælger til udlandet, er de bevidste om, at de også skiller sig af med et kulturelt og lokalhistorisk klenodie. Og ikke alle er egnede til at eje den slags.
Men når katten er ude af sækken, får man svært ved at lokke den derned igen.
Nu er Fremad Amager blevet solgt til de to amerikanere Joshua Wallace og Richard Finger, som begge har begået bedrageri for millioner af dollars og afsonet fængselsdomme for det. Selskabet bag er desuden placeret i Nevada, som er et af verdens værste skattely, og hvor hemmelighedskræmmeriet omkring virksomheder er så omfattende, at det er svært at føre kontrol med dem.
En kilde, som jeg har talt med, sagde, at advarselslamperne burde bimle og bamle.
Men som administrerende direktør Allan Ravn påpegede i et interview forleden:
– Man skal huske på, at det ikke er Fremad Amager, der er sælger af Fremad Amager. Det er en virksomhedshandel, så der er en sælger på den ene side, som hedder Waterfront, som har solgt til nogle, som hedder Fremad Amager USA.
Det bliver interessant at følge i de kommende år, om flere af de klubber, som ejes af udlændinge, bliver solgt videre. Om eksemplerne med FC Nordsjælland i begyndelsen af året og nu Fremad Amager bliver begyndelsen på en ny epoke i dansk klubfodbold, hvor klubber ikke bare bliver solgt til udlandet, men bliver solgt videre til andre udlændinge.
En udenlandsk ejer er ikke pr. definition dårligere end en dansk. Bare spørg i FC Midtjylland, om de er tilfredse med Matthew Benham.
FCM er én af ni klubber i Superligaen og 1. division på udenlandske hænder. Tidligere var Vendsyssel FF det også, men lokale kræfter har købt klubben tilbage. Det samme var tilfældet i Næstved BK. Så det kan godt lade sig gøre. Men videresalget af Fremad Amager viser, at det ikke er givet.
Når først man har afgivet kontrollen, får man den ikke nødvendigvis igen.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
STORT INTERVIEW