Det nylige salg af Fremad Amager er en sjældenhed. Det var bare anden gang, at en dansk fodboldklub blev solgt fra én udenlandsk ejer til en anden, og det indvarsler måske fremtiden for nogle af de mange andre danske klubber, der er blevet solgt de seneste år.
Både dem, der endte med at blive solgt, og dem, der er til salg, har alle sammen gjort sig umage med at fortælle, at de var kræsne sælgere: Potentielle købere skulle dele klubbernes værdier og være nogle ordentlige mennesker. Ellers ville de ikke sælge.
Som Randers-formand Svend Lynge Jørgensen sagde i fjor:
– De fleste henvendelser, vi får, kommer fra… Jeg vil ikke sige, at de er fra tosser, men noget af det virker noget uigennemtænkt. Der er folk, der tror, at hvis de har vundet 700.000 i lotto, kan de købe en fodboldklub. Hvis jeg offentliggjorde de henvendelser, vi får, ville nogle nok undre sig.
Det tyder på, at når de ofte lokale investorer sælger til udlandet, er de bevidste om, at de også skiller sig af med et kulturelt og lokalhistorisk klenodie. Og ikke alle er egnede til at eje den slags.
Men når katten er ude af sækken, får man svært ved at lokke den derned igen.
Nu er Fremad Amager blevet solgt til de to amerikanere Joshua Wallace og Richard Finger, som begge har begået bedrageri for millioner af dollars og afsonet fængselsdomme for det. Selskabet bag er desuden placeret i Nevada, som er et af verdens værste skattely, og hvor hemmelighedskræmmeriet omkring virksomheder er så omfattende, at det er svært at føre kontrol med dem.
En kilde, som jeg har talt med, sagde, at advarselslamperne burde bimle og bamle.
Men som administrerende direktør Allan Ravn påpegede i et interview forleden:
– Man skal huske på, at det ikke er Fremad Amager, der er sælger af Fremad Amager. Det er en virksomhedshandel, så der er en sælger på den ene side, som hedder Waterfront, som har solgt til nogle, som hedder Fremad Amager USA.
Det bliver interessant at følge i de kommende år, om flere af de klubber, som ejes af udlændinge, bliver solgt videre. Om eksemplerne med FC Nordsjælland i begyndelsen af året og nu Fremad Amager bliver begyndelsen på en ny epoke i dansk klubfodbold, hvor klubber ikke bare bliver solgt til udlandet, men bliver solgt videre til andre udlændinge.
En udenlandsk ejer er ikke pr. definition dårligere end en dansk. Bare spørg i FC Midtjylland, om de er tilfredse med Matthew Benham.
FCM er én af ni klubber i Superligaen og 1. division på udenlandske hænder. Tidligere var Vendsyssel FF det også, men lokale kræfter har købt klubben tilbage. Det samme var tilfældet i Næstved BK. Så det kan godt lade sig gøre. Men videresalget af Fremad Amager viser, at det ikke er givet.
Når først man har afgivet kontrollen, får man den ikke nødvendigvis igen.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
OB siger farvel til seks spillere
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’