Det nylige salg af Fremad Amager er en sjældenhed. Det var bare anden gang, at en dansk fodboldklub blev solgt fra én udenlandsk ejer til en anden, og det indvarsler måske fremtiden for nogle af de mange andre danske klubber, der er blevet solgt de seneste år.
Både dem, der endte med at blive solgt, og dem, der er til salg, har alle sammen gjort sig umage med at fortælle, at de var kræsne sælgere: Potentielle købere skulle dele klubbernes værdier og være nogle ordentlige mennesker. Ellers ville de ikke sælge.
Som Randers-formand Svend Lynge Jørgensen sagde i fjor:
– De fleste henvendelser, vi får, kommer fra… Jeg vil ikke sige, at de er fra tosser, men noget af det virker noget uigennemtænkt. Der er folk, der tror, at hvis de har vundet 700.000 i lotto, kan de købe en fodboldklub. Hvis jeg offentliggjorde de henvendelser, vi får, ville nogle nok undre sig.
Det tyder på, at når de ofte lokale investorer sælger til udlandet, er de bevidste om, at de også skiller sig af med et kulturelt og lokalhistorisk klenodie. Og ikke alle er egnede til at eje den slags.
Men når katten er ude af sækken, får man svært ved at lokke den derned igen.
Nu er Fremad Amager blevet solgt til de to amerikanere Joshua Wallace og Richard Finger, som begge har begået bedrageri for millioner af dollars og afsonet fængselsdomme for det. Selskabet bag er desuden placeret i Nevada, som er et af verdens værste skattely, og hvor hemmelighedskræmmeriet omkring virksomheder er så omfattende, at det er svært at føre kontrol med dem.
En kilde, som jeg har talt med, sagde, at advarselslamperne burde bimle og bamle.
Men som administrerende direktør Allan Ravn påpegede i et interview forleden:
– Man skal huske på, at det ikke er Fremad Amager, der er sælger af Fremad Amager. Det er en virksomhedshandel, så der er en sælger på den ene side, som hedder Waterfront, som har solgt til nogle, som hedder Fremad Amager USA.
Det bliver interessant at følge i de kommende år, om flere af de klubber, som ejes af udlændinge, bliver solgt videre. Om eksemplerne med FC Nordsjælland i begyndelsen af året og nu Fremad Amager bliver begyndelsen på en ny epoke i dansk klubfodbold, hvor klubber ikke bare bliver solgt til udlandet, men bliver solgt videre til andre udlændinge.
En udenlandsk ejer er ikke pr. definition dårligere end en dansk. Bare spørg i FC Midtjylland, om de er tilfredse med Matthew Benham.
FCM er én af ni klubber i Superligaen og 1. division på udenlandske hænder. Tidligere var Vendsyssel FF det også, men lokale kræfter har købt klubben tilbage. Det samme var tilfældet i Næstved BK. Så det kan godt lade sig gøre. Men videresalget af Fremad Amager viser, at det ikke er givet.
Når først man har afgivet kontrollen, får man den ikke nødvendigvis igen.
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste def. midtbanespillere
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
AVIS
Intet aftryk!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
I svime over Oscar Schwartau
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
TransferLIVE: Superliga-chokrygte er opspind
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
