Har vi lige set fremtiden for dansk fodbold?

ANALYSE: Salget af Fremad Amager indvarsler måske fremtiden for dansk fodbold. Det handler om et tab af kontrol.



Det nylige salg af Fremad Amager er en sjældenhed. Det var bare anden gang, at en dansk fodboldklub blev solgt fra én udenlandsk ejer til en anden, og det indvarsler måske fremtiden for nogle af de mange andre danske klubber, der er blevet solgt de seneste år.

Både dem, der endte med at blive solgt, og dem, der er til salg, har alle sammen gjort sig umage med at fortælle, at de var kræsne sælgere: Potentielle købere skulle dele klubbernes værdier og være nogle ordentlige mennesker. Ellers ville de ikke sælge.

Som Randers-formand Svend Lynge Jørgensen sagde i fjor:

– De fleste henvendelser, vi får, kommer fra… Jeg vil ikke sige, at de er fra tosser, men noget af det virker noget uigennemtænkt. Der er folk, der tror, at hvis de har vundet 700.000 i lotto, kan de købe en fodboldklub. Hvis jeg offentliggjorde de henvendelser, vi får, ville nogle nok undre sig.

Det tyder på, at når de ofte lokale investorer sælger til udlandet, er de bevidste om, at de også skiller sig af med et kulturelt og lokalhistorisk klenodie. Og ikke alle er egnede til at eje den slags.

Men når katten er ude af sækken, får man svært ved at lokke den derned igen. 

Nu er Fremad Amager blevet solgt til de to amerikanere Joshua Wallace og Richard Finger, som begge har begået bedrageri for millioner af dollars og afsonet fængselsdomme for det. Selskabet bag er desuden placeret i Nevada, som er et af verdens værste skattely, og hvor hemmelighedskræmmeriet omkring virksomheder er så omfattende, at det er svært at føre kontrol med dem.

En kilde, som jeg har talt med, sagde, at advarselslamperne burde bimle og bamle.

Men som administrerende direktør Allan Ravn påpegede i et interview forleden:

– Man skal huske på, at det ikke er Fremad Amager, der er sælger af Fremad Amager. Det er en virksomhedshandel, så der er en sælger på den ene side, som hedder Waterfront, som har solgt til nogle, som hedder Fremad Amager USA.

Det bliver interessant at følge i de kommende år, om flere af de klubber, som ejes af udlændinge, bliver solgt videre. Om eksemplerne med FC Nordsjælland i begyndelsen af året og nu Fremad Amager bliver begyndelsen på en ny epoke i dansk klubfodbold, hvor klubber ikke bare bliver solgt til udlandet, men bliver solgt videre til andre udlændinge.

En udenlandsk ejer er ikke pr. definition dårligere end en dansk. Bare spørg i FC Midtjylland, om de er tilfredse med Matthew Benham.

FCM er én af ni klubber i Superligaen og 1. division på udenlandske hænder. Tidligere var Vendsyssel FF det også, men lokale kræfter har købt klubben tilbage. Det samme var tilfældet i Næstved BK. Så det kan godt lade sig gøre. Men videresalget af Fremad Amager viser, at det ikke er givet. 

Når først man har afgivet kontrollen, får man den ikke nødvendigvis igen.







TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Neestrup må undvære profil igen

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Randers FC – Vejle Boldklub

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

FC København-boss reagerer på tilråb



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Godt nyt – nu er han landet i København

Derfor var Moukoko vraget

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Snestorm kan udfordre OB

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

United-ejer giver offentlig undskyldning

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’