Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

FC Fredericia har haft en fantastisk sæson i Superligaen, men må ned i Betinia Ligaen. Det har fan Frederik Fjellerad skrevet om.



FCN_250x257Det var ikke meningen, at det skulle ende som en fest.

Da dommeren fløjtede sæsonens sidste Superliga-kamp af på Monjasa Park, burde kulissen have været præget af den tunge, lammende stilhed, der normalt ledsager en nedrykning. FC Fredericia var dumpet ud af landets bedste række, og overlevelsesdrømmen var definitivt slukket.

Alligevel stod vi der og klappede et hold af banen, der lige havde smadret Silkeborg med 4-1. Det var en surrealistisk kulmination på sæsonen.

FC Fredericia må tage den tunge tur tilbage til 1. division. Præcis som mange spåede før sæsonen. Men hvis nogen tror, at vi forlader Superligaen med bøjede hoveder, tager de fejl.

Vi takker af med stolthed, rank ryg og en historisk statistik i bagagen, der beviser, at vi overhovedet ikke lignede en typisk nedrykker.

Stærk sæson

Lad os bare slå det fast med det samme: FC Fredericia har leveret en sæson, der i ethvert andet år havde udløst en billet til endnu en sæson i Danmarks bedste række. Det er kynisk og sort på hvidt: Siden den nuværende ligastruktur blev indført i 2016, har 34 point altid været mere end nok til at overleve. At det ikke rækker i år føles ærgerligt og uretfærdigt.

Vi rykker ikke ud, fordi vi har spillet som et bundhold, der ikke kunne følge med. Vi rykker ud, fordi vi tabte marginalerne i en historisk tæt og nådesløs liga, hvor vi til det sidste insisterede på at spille seværdigt fodbold.

Når skuffelsen har lagt sig, og vi kigger tilbage på denne historiske debutsæson, er det ikke tårerne, der skal fylde. Det er minderne om de magiske aftener, hvor FC Fredericia fik dansk fodbolds absolutte giganter til at ryste i bukserne.

Hvem havde i sin vildeste fantasi forestillet sig, at vi skulle tage ind i Parken og rulle over FC København med en 2-1 sejr? Hvem havde set det komme, at vi skulle diktere spillet på Brøndby Stadion og rejse hjem med en fuldt fortjent sejr i bagagen? Og lad os ikke glemme det heroiske point mod FC Midtjylland, hvor det kun var en frustrerende VAR-kontrovers, der forhindrede os i at tage alle pointene.

Det var i de kampe, at Fredericia-DNA’et for alvor skinnede igennem. Holdet spillede sit eget spil, de turde true de bedste, og de fik Fredericia by til at boble af stolthed over et fodboldhold, som ikke plejede at fylde meget i bybilledet.

Spillerne har spillet med hjertet udenpå trøjen, og det har i perioder været blændende smukt.

Nu venter hverdagen, og den bliver brutal på sin helt egen måde. Blomsterhandlerne i Fredericia fik ekstraordinært travlt op til Silkeborg-kampen, for afskedsbuketterne skulle deles ud i bundter. Det er et halvt hold, der takker af og forlader klubben efter denne sæson.

Kontrakter udløber, lejeaftaler ophører, og ansigter, der har slidt græsset op for at give os Superliga-fodbold, søger videre. Det er den uundgåelige præmis for en klub af vores størrelse, især når turen går den forkerte vej over stregen. Michael Hansen og ledelsen står overfor et gigantisk puslespil, der skal lægges helt forfra, inden livet fortsætter i Danmarks næstbedste række efter sommerferien.

Når kampprogrammet for Betinia Ligaen lander på skrivebordet, vil stoltheden dog hurtigt overtage skuffelsen. Vi fik smagt på det fineste selskab, vi fik rystet favoritterne, og vi sluttede af med at give vores fans en magisk søndag eftermiddag, hvor fodbolden flød som i de bedste stunder.

Sæsonen 2025/26 blev ikke historien om den mirakuløse redning, men den blev historien om et hold og en by, der voksede med opgaven og mødte Superligaen med oprejst pande. Det her er ikke et endegyldigt farvel til det sjove selskab – det er bare et på gensyn.

Frederik Fjellerad, FC Fredericia-fan.




FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Forventer klubskifte

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Schweiz sender Colombia ud af VM

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’