Ikke i tvivl: FCN skal købe Silkeborg-profil

FC Nordsjælland mangler forstærkninger, mener FCN-fan Kasper Henriksen, der peger på en Silkeborg-spiller som øverste mand på ønskelisten.



FCN_250x257Når jeg ser på vores sidste kamp mod FCK i Parken og især ud fra 1. halvleg, så står klubben jo et rigtig fint sted.

Men den store udfordring er, at både Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov nu har spillet sin sidste kamp for F.C. Nordsjælland i denne omgang. Det betyder, at de to største profiler er væk og at deres sko skal udfyldes.

Her har jeg min tvivl, for det har været tydeligt, at Jens (Olsen) ofte har ventet længe med at skifte ud, og det tolker jeg ret tydeligt. Der mangler kvalitet i truppen! De næste, der står på spring, mangler stadig noget, før at de kan være aktuelle.

Derfor skal der handles ind allerede NU.

Hvad skal ske i transfervinduet?

I Farum skal der gang i svingdøren, og nogle af de mange millioner, der er kommet i kassen, skal bruges på kvalitetsspillere.

Jeg synes, at vi mangler en midterforsvar, central midtbanespiller, en angriber og en udpræget kantspiller. Lad mig starte i forsvaret. Kian Hansen ligner ikke en mand, der kommer til at spille fuldtid i foråret, og derfor skal hans afløser findes. Jeg tror desværre, at det er for tidligt at bruge Noah Markmann nu og Lucas Høgsberg skal bruges på backen.

Derudover skal der findes en rutineret 6’er i stedet for Jeppe Tverskov. Hans afløser blev nok hentet i sommer, i Mark Brink, men jeg synes stadig, der skal hentes mere ind til midten.

Oppe foran kommer vi til at mangle en rigtig 9’er, nu hvor Conrad Harder blev solgt i sommer, og Marcus Ingvartsen drager til San Diego. Her drømmer jeg om endnu en Silkeborg-spiller, nemlig Tonni Adamsen. På trods af sine 30 år synes jeg, at han er rigtig spændende! God opspilsstation, god på dødbolde, og så er han garant for mål!

Den sidste position, hvor jeg synes, vi mangler kvalitet, er ude på kanterne. Vi har fremtidens mand i Sindre Walle Egeli, men han har også haft et lille formdyk i efteråret. Og den største udfordring har også været, at for første gang i meget lang tid mangler vi fart. Vi har tidligere været beriget med Osman, Nuamah, Kamaldeen osv. Vi har manglet den type spiller, som kan true i modstandernes bagrum, og det håber jeg, vi kan finde i transfervinduet eller på akademiet.

Hvem skal købes, og hvem skal videre?

Jeg har en personlig top 3, som jeg synes kunne være rigtig spændende for FCN:

  1. Tonni Adamsen fra Silkeborg (angriber)
  2. Isak Jensen fra Viborg (kant)
  3. Luca Kjerrumgaard fra OB (angriber)

Det værste, der kunne ske for FCN i vinterens transfervindue, er, hvis klubben ikke går ud og investerer i holdet. Jeg synes, at det har været tydeligt, at der har manglet kvalitet fra bænken. Ofte har Jens Fønsskov Olsen ventet længe med udskiftninger, og det taler jo sit tydelige sprog. De næste i rækken har ikke været dygtige nok! Og hvis der skal ryddes ud i truppen, så der kan gøres plads til nye, så ser jeg følgende salg.

  1. Mads Kristian Hansen. Han har aldrig for alvor slået igennem og får sjældent chancen. Jeg ser ikke en fremtid i FCN for ham, desværre
  2. Daniel Svensson. Vores supermand, som kan dække alle pladser, har nu rundet 150 kampe i FCN, og derfor tror jeg ikke, at vi kan holde på ham meget længere. Han har fortjent et skifte til udlandet
  3. Rocco Ascone. Måske mange har glemt ham, men han fik en femårig kontrakt efter sit lejeophold fra Lille. Det blev aldrig til det store, og han har ikke set skyggen af spilletid. Han må videre og evt. på en lejeaftale

Jeg glæder mig enormt meget til forårssæsonen, hvor vi ofte plejer at være godt stillet. Vi skal i top seks, alt andet vil være en kæmpe skuffelse.

Så jeg håber, at der bliver trænet benhårdt i vinterpausen, og at ledelsen får hentet nogle dygtige spillere ind.

Kasper Henriksen.






LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk stortalents værdi eksploderer

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

AGF sluttede af med et brag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Teaser for ny AGF-aftale

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lewandowski forlader FC Barcelona

AGF forhører sig om legendes nevø – men…