Ikke i tvivl: FCN skal købe Silkeborg-profil

FC Nordsjælland mangler forstærkninger, mener FCN-fan Kasper Henriksen, der peger på en Silkeborg-spiller som øverste mand på ønskelisten.



FCN_250x257Når jeg ser på vores sidste kamp mod FCK i Parken og især ud fra 1. halvleg, så står klubben jo et rigtig fint sted.

Men den store udfordring er, at både Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov nu har spillet sin sidste kamp for F.C. Nordsjælland i denne omgang. Det betyder, at de to største profiler er væk og at deres sko skal udfyldes.

Her har jeg min tvivl, for det har været tydeligt, at Jens (Olsen) ofte har ventet længe med at skifte ud, og det tolker jeg ret tydeligt. Der mangler kvalitet i truppen! De næste, der står på spring, mangler stadig noget, før at de kan være aktuelle.

Derfor skal der handles ind allerede NU.

Hvad skal ske i transfervinduet?

I Farum skal der gang i svingdøren, og nogle af de mange millioner, der er kommet i kassen, skal bruges på kvalitetsspillere.

Jeg synes, at vi mangler en midterforsvar, central midtbanespiller, en angriber og en udpræget kantspiller. Lad mig starte i forsvaret. Kian Hansen ligner ikke en mand, der kommer til at spille fuldtid i foråret, og derfor skal hans afløser findes. Jeg tror desværre, at det er for tidligt at bruge Noah Markmann nu og Lucas Høgsberg skal bruges på backen.

Derudover skal der findes en rutineret 6’er i stedet for Jeppe Tverskov. Hans afløser blev nok hentet i sommer, i Mark Brink, men jeg synes stadig, der skal hentes mere ind til midten.

Oppe foran kommer vi til at mangle en rigtig 9’er, nu hvor Conrad Harder blev solgt i sommer, og Marcus Ingvartsen drager til San Diego. Her drømmer jeg om endnu en Silkeborg-spiller, nemlig Tonni Adamsen. På trods af sine 30 år synes jeg, at han er rigtig spændende! God opspilsstation, god på dødbolde, og så er han garant for mål!

Den sidste position, hvor jeg synes, vi mangler kvalitet, er ude på kanterne. Vi har fremtidens mand i Sindre Walle Egeli, men han har også haft et lille formdyk i efteråret. Og den største udfordring har også været, at for første gang i meget lang tid mangler vi fart. Vi har tidligere været beriget med Osman, Nuamah, Kamaldeen osv. Vi har manglet den type spiller, som kan true i modstandernes bagrum, og det håber jeg, vi kan finde i transfervinduet eller på akademiet.

Hvem skal købes, og hvem skal videre?

Jeg har en personlig top 3, som jeg synes kunne være rigtig spændende for FCN:

  1. Tonni Adamsen fra Silkeborg (angriber)
  2. Isak Jensen fra Viborg (kant)
  3. Luca Kjerrumgaard fra OB (angriber)

Det værste, der kunne ske for FCN i vinterens transfervindue, er, hvis klubben ikke går ud og investerer i holdet. Jeg synes, at det har været tydeligt, at der har manglet kvalitet fra bænken. Ofte har Jens Fønsskov Olsen ventet længe med udskiftninger, og det taler jo sit tydelige sprog. De næste i rækken har ikke været dygtige nok! Og hvis der skal ryddes ud i truppen, så der kan gøres plads til nye, så ser jeg følgende salg.

  1. Mads Kristian Hansen. Han har aldrig for alvor slået igennem og får sjældent chancen. Jeg ser ikke en fremtid i FCN for ham, desværre
  2. Daniel Svensson. Vores supermand, som kan dække alle pladser, har nu rundet 150 kampe i FCN, og derfor tror jeg ikke, at vi kan holde på ham meget længere. Han har fortjent et skifte til udlandet
  3. Rocco Ascone. Måske mange har glemt ham, men han fik en femårig kontrakt efter sit lejeophold fra Lille. Det blev aldrig til det store, og han har ikke set skyggen af spilletid. Han må videre og evt. på en lejeaftale

Jeg glæder mig enormt meget til forårssæsonen, hvor vi ofte plejer at være godt stillet. Vi skal i top seks, alt andet vil være en kæmpe skuffelse.

Så jeg håber, at der bliver trænet benhårdt i vinterpausen, og at ledelsen får hentet nogle dygtige spillere ind.

Kasper Henriksen.




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Optakt: Newcastle – Manchester City

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Mexico kommer med markant melding om VM



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Deler nyt om fremtiden

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Jonas Schwartz lander nyt job

Hjulmand vinder i Hamborg

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu svarer David Nielsen

Mourinho tog røven på Zeca

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Chido Obi nomineret til pris

Superligaklub præsenterer millionoverskud

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

I svime over Filip Jørgensen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet