Når jeg ser på vores sidste kamp mod FCK i Parken og især ud fra 1. halvleg, så står klubben jo et rigtig fint sted.
Hvad skal ske i transfervinduet?
I Farum skal der gang i svingdøren, og nogle af de mange millioner, der er kommet i kassen, skal bruges på kvalitetsspillere.
Jeg synes, at vi mangler en midterforsvar, central midtbanespiller, en angriber og en udpræget kantspiller. Lad mig starte i forsvaret. Kian Hansen ligner ikke en mand, der kommer til at spille fuldtid i foråret, og derfor skal hans afløser findes. Jeg tror desværre, at det er for tidligt at bruge Noah Markmann nu og Lucas Høgsberg skal bruges på backen.
Derudover skal der findes en rutineret 6’er i stedet for Jeppe Tverskov. Hans afløser blev nok hentet i sommer, i Mark Brink, men jeg synes stadig, der skal hentes mere ind til midten.
Oppe foran kommer vi til at mangle en rigtig 9’er, nu hvor Conrad Harder blev solgt i sommer, og Marcus Ingvartsen drager til San Diego. Her drømmer jeg om endnu en Silkeborg-spiller, nemlig Tonni Adamsen. På trods af sine 30 år synes jeg, at han er rigtig spændende! God opspilsstation, god på dødbolde, og så er han garant for mål!
Den sidste position, hvor jeg synes, vi mangler kvalitet, er ude på kanterne. Vi har fremtidens mand i Sindre Walle Egeli, men han har også haft et lille formdyk i efteråret. Og den største udfordring har også været, at for første gang i meget lang tid mangler vi fart. Vi har tidligere været beriget med Osman, Nuamah, Kamaldeen osv. Vi har manglet den type spiller, som kan true i modstandernes bagrum, og det håber jeg, vi kan finde i transfervinduet eller på akademiet.
Hvem skal købes, og hvem skal videre?
Jeg har en personlig top 3, som jeg synes kunne være rigtig spændende for FCN:
- Tonni Adamsen fra Silkeborg (angriber)
- Isak Jensen fra Viborg (kant)
- Luca Kjerrumgaard fra OB (angriber)
Det værste, der kunne ske for FCN i vinterens transfervindue, er, hvis klubben ikke går ud og investerer i holdet. Jeg synes, at det har været tydeligt, at der har manglet kvalitet fra bænken. Ofte har Jens Fønsskov Olsen ventet længe med udskiftninger, og det taler jo sit tydelige sprog. De næste i rækken har ikke været dygtige nok! Og hvis der skal ryddes ud i truppen, så der kan gøres plads til nye, så ser jeg følgende salg.
- Mads Kristian Hansen. Han har aldrig for alvor slået igennem og får sjældent chancen. Jeg ser ikke en fremtid i FCN for ham, desværre
- Daniel Svensson. Vores supermand, som kan dække alle pladser, har nu rundet 150 kampe i FCN, og derfor tror jeg ikke, at vi kan holde på ham meget længere. Han har fortjent et skifte til udlandet
- Rocco Ascone. Måske mange har glemt ham, men han fik en femårig kontrakt efter sit lejeophold fra Lille. Det blev aldrig til det store, og han har ikke set skyggen af spilletid. Han må videre og evt. på en lejeaftale
Jeg glæder mig enormt meget til forårssæsonen, hvor vi ofte plejer at være godt stillet. Vi skal i top seks, alt andet vil være en kæmpe skuffelse.
Så jeg håber, at der bliver trænet benhårdt i vinterpausen, og at ledelsen får hentet nogle dygtige spillere ind.

MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Manchester United skuffer efter trænerfyring
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig storkamp i London
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER