Hvordan kommer OB til at fejre sine sejre i næste sæson? Med Rød Aalborg og en tur i Jomfru Ane Gade?
Beklager den kiksede indledning, men man bliver lidt omtumlet af dagens store nyheder fra Fyn og Nordjylland. OB har igen været på rov i træner Kent Nielsens ex-klub AaB og hentet Rasmus Jönsson og Mathias Thrane. De kommer sammen med Kenneth Emil Petersen til Fyn, hvor OB også har Anders K. Jacobsen gående. Dermed har Kent Nielsen nu været med til at hente fire spillere fra AaB i den seneste sæson.
Mandagens to transfer fortæller flere ting om Superligaen: 1) Transfersæsonen er for alvor skudt i gang. 2) AaB skal starte helt forfra i den kommende sæson. 3) OB er tilsyneladende en mere attraktiv klub end AaB i kraft af større budget og ambitioner.
Lad os tage styrkeforholdet først: Er Odense så meget mere spændende end Aalborg? Det er paradoksalt, at OB kan blive ved med at hente gratis spillere fra en konkurrent, som trods alt er sluttet højere i tabellen i de seneste fem sæsoner. Det vidner om en større pengepung i Odense end i Aalborg – og så vidner det om, at Kent Nielsen har sat efterladt et stort indtryk hos spillerne i AaB. Anders K. Jacobsen har videreudviklet sig og været en stor profil for OB i sin første sæson efter tilbagekomsten, og nu skal det blive spændende at se, om Nielsen også kan flytte folk som Kenneth Emil Petersen, Rasmus Jönsson og Mathias Thrane, der alle har haft en nedadgående formkurve i AaB i denne sæson.
Sidst og ikke mindst må OB’s handler også tolkes som et udtryk for store ambitioner for den kommende sæson. Det er imponerende, at fynboerne allerede har fem sommerhandler på plads dagen efter sæsonafslutningen. Det vidner om, at OB død og pine skal havne i top seks i næste sæson – derfor er det også et klart signal, at de fem sommerhandler (Pereira, Petersen, Thrane, Jönsson og Jeppe Tverskov, der aller har været en del af denne sæsons top seks-klubber. Det er en forandring i forhold til tidligere transfervinduer, hvor OB har hentet spillere i 1. division og bundklubber.
Efter tabet af Rasmus Falk til FCK, er det godt for OB at vise sin plads i fødekæden ved at hente spillere fra andre klubber. I tilfældene Jönsson, Jacobsen og Kenneth Emil Petersen var det endda spillere, som AaB gerne ville have beholdt. Nu handler det for OB om at sammentømre holdet og bevise, at AaB-plyndringen ikke bare er muskel-fleks og penistransfers, der skal signalere et styrkeforhold. Efter en række hårde år på Fyn med middelmådige placeringer og genopbygning, er det alvor i næste sæson, hvor slutspilstoget kører.
OB har vist, at de mener det alvorligt. Til næste sæson skal potentialet forløses.
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
HELT VILDT
