‘Til tider føles det, som vi spiller med 10 mand’

Sønderjyske-fan Philip Tejlgaard vil se mere fra offensiv-talentet Olti Hyseni, der får lang snor i Sønderjyske, men blot har scoret en enkelt gang i denne sæson.



SJF_250x257Sæsonen har været som forventet, nu når det hele er kommet lidt på afstand, og alligevel er jeg skuffet over, at vi mangler fire point.

Vi skulle have vundet over AGF i runde 1, og så skulle vi have spillet uafgjort mod FC Fredericia med 10 mand.

Ellers har vi faktisk været konkurrencedygtige i alle kampe – på nær FC Midtjylland ude og til dels hjemmekampen mod FC København.

Men jeg kunne godt have ønsket mere kynisme i begge felter, for så lå vi bedre til i en ellers historisk tæt Superliga.

Skuffelsen

Hvem har skuffet? Jeg har næsten lyst til at sige hele vores offensiv…

Vi har mange dygtige profiler, men af en eller anden grund har ingen taget teten i de første 11 runder.

Jeg føler, at alle underpræsterer, til trods for det store potentiale hos Alexander Lyng og Olti Hyseni. Og netop Hyseni får så ufattelig lang snor, selvom han er så lidt kampafgørende – til tider føles det, som om vi spiller med 10 mand, fordi han bare er helt væk i de fleste af kampene.

Han er et stort salgsemne i Sønderjyske-kontekst, men han skal til at bidrage med mål og assist, for at vi kan sætte de direkte konkurrenter til vægs.

Overraskelsen

Hvem har overrasket: Det kan kun være vores sønderjyske schweizerkniv i form af Andreas Oggesen. Om det er på backen eller midten, har han spillet virkelig godt!

Og så tager Tobias Sommer bare store skridt i den rigtige retning og fortsætter den gode form fra sidste sæson. Jeg sidder næsten og frygter, at han ikke er i klubben særlig længe…

Jeg er positivt stemt over for resten af året, for vi har en stærk trup uden store skader, foruden en sæsondefinerende skade til vores nye islandske venstre back, Sigurgeirsson, som pådrog sig en korsbåndsskade mod FCK.

Det kan sætte en stopper for vores taktiske fleksibilitet og manglende defensive bredde. Dog har vi et overkommeligt slut-program in mente, så hvis bare vores offensiv møder op på dagen, kan vi slutte året godt af.

Tejlgaard_Philip
Philip Tejlgaard, Sønderjyske-fan.




Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Forbereder bud på 970 mio.

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

FC Barcelona køber VM-angriber

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Til lægetjek i Superliga-klub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ecuador – Tyskland

Chokskifte på vej?