Jeg begriber ikke, at Manchester City og Girona får lov at spille i samme Champions League-turnering, når det så åbenlyst er et kæmpestort sportsligt og troværdigheds-mæssigt selvmål og dybt betændt.
Eller, jo, rettere, jeg forstår hvorfor, hvilket overhovedet ikke gør sagen bedre, tværtimod.
Før eventuelle nævenyttige juristtyper kommer for godt i gang: Ordet korruption stammer fra det latinske 'corruptio' og dækker over noget ødelagt og fordærvet, så jeg siger ikke, der er overført millioner til hemmelige konti i et skattely i Mellemamerika eller afleveret tykke konvolutter med knitrende eurosedler, for at Manchester City og Girona må mødes i Champions League og Manchester United og Nice i Conference League.
Men jeg siger, at det saftsusemig er forkert, og at det allerede i den her sæson kan smadre turneringernes troværdighed og skabe mistanker om alle mulige lyssky aftaler, at UEFA ikke havde modet til at fortælle City Football Group og Jim Ratcliffe og Ineos, at man selvfølgelig ikke kan have to hold i samme turnering, uanset hvilken sminke, man har lagt før turneringsstart.
Det er noget af det vildeste PR-arbejde i nyere fodboldhistorie, da Girona i sidste sæson havde held til at sælge sig selv som en af historiens største underdog-fortællinger i La Liga, der som i en anden Disney-film gatecrashede topkampen og nu skal til bal på Champions League-slottet i karet og kjole fremtryllet af hekse-mutter.

Blæse være med, man var rugekasse for en af denne sæsons nye Manchester City-profiler Savinho gennem en snu konstruktion, hvor den unge brasilianer var udlejet til Girona fra en tredje City Football Group-klub, Troyes, og man dermed på magisk vis slap for denne sommers forbud mod transfers mellem relaterede klubber i den samme Europa-turnering, en regel der kostede Jean-Clair Todibo et skifte mellem de mindre kløgtige multiklub-ejere i Nice og Manchester United.
Næ, vi skulle sidde med tårerne væltende ned ad kinderne på grund af al den fodbold-godhed, vi var vidne til. Det var som om Rocky Balboa var genopstanden i Catalonien i form af Josep Guardiolas agentbror Pere, der er medejer af Girona CF (vildt nok, at det i sig selv er tilladt), så undertippede var Girona.
Bare kald mig kyniker: Jeg synes måske også, Gironas tredjeplads har noget at gøre med de mange spillere, Girona har fået fra Manchester City og City Football Groups øvrige klubber gennem de seneste ni år, og at man har brugt 600 millioner kroner på nye spillere de seneste to år takket være sukkerfar i Abu Dhabi.
Men ok, et trecifret antal klubber nyder fordel af, at multiklub-ejerskaber til manges store undren ikke blev forbudt for 10-15 år siden, og det har ingen været så dygtige til at maksimere gevinsten af som City Football Group.
Der, hvor kæden springer helt af, er ikke UEFA's oprindelige arvesynd med ikke øjeblikkeligt at forbyde multiklub-ejerskab på linje med match fixing, eller at Red Bull Salzburg og Red Bull Leipzig (det er en slåfejl. Eller er det?) fik lov at spille i Champions League samtidig i 2017 og mødes i Europa League i 2018, selv om det også kommer til at stå som en skamstøtte i fodboldhistorien om 50 år.

Nej, det er selvfølgelig, at UEFA og fodboldens parter i Europa ikke har modet til endelig at sige 'nej, selvfølgelig kan I ikke begge spille i en Champions League, hvor alle er i direkte konkurrence med alle', da det var den åbenlyst rigtige beslutning her i 2024.
Bare forestil jer, når Manchester City i 8. og sidste spillerunde 30. januar møder Club Brugge, som sagtens kan være direkte konkurrent til at gå videre i turneringen med Girona, der samtidig møder et Arsenal-hold, der sandsynligvis ikke har så meget at spille for.
Eller hvis Manchester City er i hård kamp om at komme i Top 8 og godt kunne tænke sig, Girona lægger alt i kampen mod Liverpool i 6. spillerunde to uger før jul, hvor det i øvrigt er meget fedt, hvis et par Liverpool-spillere slår sig.
Jeg siger ikke, at det sker, men tro mig: Mange klubber ude i Europa er rasende over, det her får lov til at ske, hvilket også gælder for Manchester United og Nice nede i Europa League, og flere bliver det i de kommende måneder.
UEFA har ormet sig ned i det, der der må være et af historiens mindste figenblade, ved at kræve, at City Football Group skruede ejerandelen i Girona ned til 30 procent, hvorefter City Football Group såvel som Jim Ratcliffe og Ineos i Manchester United og Nice slap med at placere deres ejerskaber af Girona og Nice i en såkaldt uafhængig 'blind trust' i sæsonen 2024/25.
Man gør grin med egne turneringer og fodboldfans såvel som klubber og spillere alle andre steder end i Manchester, Nice og Girona ved at acceptere de interessekonflikter.

Uden at ønske dårligt for fodboldspillet håber jeg faktisk, klubberne og UEFA brænder nallerne noget så eftertrykkeligt på denne kujonagtige løsning, og at det i slutningen af januar fyger med mistanker om, om alt nu også gik rigtigt til.
For mig virker det tydeligt, at hverken klubberne eller UEFA, der er hovedarkitekterne bag de nye ligaspil i Champions League, Europa League og Conference League, har tænkt langt nok til at se, hvor stor en hovedpine, multiklub-ejerskaber ville være i åbne ligaspil med 36 klubber, hvor alle bogstavelig talt konkurrerer med alle.
Der er en grund til, FC Midtjyllands samarbejdsklub FC Fredericia må afbryde aftalen med FCM den dag, man rykker op i Superligaen, og at store såvel som mindre nationale ligaer selvfølgelig ikke tillader den samme ejer i to eller flere klubber i samme række.
Naturligvis dur det heller ikke i Champions League eller Europa League, og det kan en eller anden blind trust-løsning og andre bortforklaringer ikke skjule.
Vi er måske ligeglade her i Danmark, fordi det vedrører et par ultrarige klubber i Manchester og deres satellitklubber i Frankrig og Spanien.
Men vent til januar, hvis FC Midtjylland bliver røvrendt af, at enten Nice eller Manchester United har stillet med et U/19-hold for at hjælpe kollegerne, og Danmark i sidste ende glipper at få en ekstra Champions League-plads.
Så tør jeg godt love, denne sag kommer på agendaen, som den burde være for alle fodboldinteresserede lige nu.
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT