Jeg begriber ikke, at Manchester City og Girona får lov at spille i samme Champions League-turnering, når det så åbenlyst er et kæmpestort sportsligt og troværdigheds-mæssigt selvmål og dybt betændt.
Eller, jo, rettere, jeg forstår hvorfor, hvilket overhovedet ikke gør sagen bedre, tværtimod.
Før eventuelle nævenyttige juristtyper kommer for godt i gang: Ordet korruption stammer fra det latinske 'corruptio' og dækker over noget ødelagt og fordærvet, så jeg siger ikke, der er overført millioner til hemmelige konti i et skattely i Mellemamerika eller afleveret tykke konvolutter med knitrende eurosedler, for at Manchester City og Girona må mødes i Champions League og Manchester United og Nice i Conference League.
Men jeg siger, at det saftsusemig er forkert, og at det allerede i den her sæson kan smadre turneringernes troværdighed og skabe mistanker om alle mulige lyssky aftaler, at UEFA ikke havde modet til at fortælle City Football Group og Jim Ratcliffe og Ineos, at man selvfølgelig ikke kan have to hold i samme turnering, uanset hvilken sminke, man har lagt før turneringsstart.
Det er noget af det vildeste PR-arbejde i nyere fodboldhistorie, da Girona i sidste sæson havde held til at sælge sig selv som en af historiens største underdog-fortællinger i La Liga, der som i en anden Disney-film gatecrashede topkampen og nu skal til bal på Champions League-slottet i karet og kjole fremtryllet af hekse-mutter.

Blæse være med, man var rugekasse for en af denne sæsons nye Manchester City-profiler Savinho gennem en snu konstruktion, hvor den unge brasilianer var udlejet til Girona fra en tredje City Football Group-klub, Troyes, og man dermed på magisk vis slap for denne sommers forbud mod transfers mellem relaterede klubber i den samme Europa-turnering, en regel der kostede Jean-Clair Todibo et skifte mellem de mindre kløgtige multiklub-ejere i Nice og Manchester United.
Næ, vi skulle sidde med tårerne væltende ned ad kinderne på grund af al den fodbold-godhed, vi var vidne til. Det var som om Rocky Balboa var genopstanden i Catalonien i form af Josep Guardiolas agentbror Pere, der er medejer af Girona CF (vildt nok, at det i sig selv er tilladt), så undertippede var Girona.
Bare kald mig kyniker: Jeg synes måske også, Gironas tredjeplads har noget at gøre med de mange spillere, Girona har fået fra Manchester City og City Football Groups øvrige klubber gennem de seneste ni år, og at man har brugt 600 millioner kroner på nye spillere de seneste to år takket være sukkerfar i Abu Dhabi.
Men ok, et trecifret antal klubber nyder fordel af, at multiklub-ejerskaber til manges store undren ikke blev forbudt for 10-15 år siden, og det har ingen været så dygtige til at maksimere gevinsten af som City Football Group.
Der, hvor kæden springer helt af, er ikke UEFA's oprindelige arvesynd med ikke øjeblikkeligt at forbyde multiklub-ejerskab på linje med match fixing, eller at Red Bull Salzburg og Red Bull Leipzig (det er en slåfejl. Eller er det?) fik lov at spille i Champions League samtidig i 2017 og mødes i Europa League i 2018, selv om det også kommer til at stå som en skamstøtte i fodboldhistorien om 50 år.

Nej, det er selvfølgelig, at UEFA og fodboldens parter i Europa ikke har modet til endelig at sige 'nej, selvfølgelig kan I ikke begge spille i en Champions League, hvor alle er i direkte konkurrence med alle', da det var den åbenlyst rigtige beslutning her i 2024.
Bare forestil jer, når Manchester City i 8. og sidste spillerunde 30. januar møder Club Brugge, som sagtens kan være direkte konkurrent til at gå videre i turneringen med Girona, der samtidig møder et Arsenal-hold, der sandsynligvis ikke har så meget at spille for.
Eller hvis Manchester City er i hård kamp om at komme i Top 8 og godt kunne tænke sig, Girona lægger alt i kampen mod Liverpool i 6. spillerunde to uger før jul, hvor det i øvrigt er meget fedt, hvis et par Liverpool-spillere slår sig.
Jeg siger ikke, at det sker, men tro mig: Mange klubber ude i Europa er rasende over, det her får lov til at ske, hvilket også gælder for Manchester United og Nice nede i Europa League, og flere bliver det i de kommende måneder.
UEFA har ormet sig ned i det, der der må være et af historiens mindste figenblade, ved at kræve, at City Football Group skruede ejerandelen i Girona ned til 30 procent, hvorefter City Football Group såvel som Jim Ratcliffe og Ineos i Manchester United og Nice slap med at placere deres ejerskaber af Girona og Nice i en såkaldt uafhængig 'blind trust' i sæsonen 2024/25.
Man gør grin med egne turneringer og fodboldfans såvel som klubber og spillere alle andre steder end i Manchester, Nice og Girona ved at acceptere de interessekonflikter.

Uden at ønske dårligt for fodboldspillet håber jeg faktisk, klubberne og UEFA brænder nallerne noget så eftertrykkeligt på denne kujonagtige løsning, og at det i slutningen af januar fyger med mistanker om, om alt nu også gik rigtigt til.
For mig virker det tydeligt, at hverken klubberne eller UEFA, der er hovedarkitekterne bag de nye ligaspil i Champions League, Europa League og Conference League, har tænkt langt nok til at se, hvor stor en hovedpine, multiklub-ejerskaber ville være i åbne ligaspil med 36 klubber, hvor alle bogstavelig talt konkurrerer med alle.
Der er en grund til, FC Midtjyllands samarbejdsklub FC Fredericia må afbryde aftalen med FCM den dag, man rykker op i Superligaen, og at store såvel som mindre nationale ligaer selvfølgelig ikke tillader den samme ejer i to eller flere klubber i samme række.
Naturligvis dur det heller ikke i Champions League eller Europa League, og det kan en eller anden blind trust-løsning og andre bortforklaringer ikke skjule.
Vi er måske ligeglade her i Danmark, fordi det vedrører et par ultrarige klubber i Manchester og deres satellitklubber i Frankrig og Spanien.
Men vent til januar, hvis FC Midtjylland bliver røvrendt af, at enten Nice eller Manchester United har stillet med et U/19-hold for at hjælpe kollegerne, og Danmark i sidste ende glipper at få en ekstra Champions League-plads.
Så tør jeg godt love, denne sag kommer på agendaen, som den burde være for alle fodboldinteresserede lige nu.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER