Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Selv om Parken er slidt og gammelt, er det det eneste rigtige sted at lægge en pokalfinale, indtil Danmark får et nationalstadion.



FC Midtjyllands hjemmebane MCH Arena byder på landets fedeste VIP-oplevelse for dem, der måtte være så heldige at blive lukket ind i den nye lounge eller skyboksene oven over.

Tænk en VIP-tur til en Premier League-kamp eller en omgang NFL eller NBA til dem, der har rigtig, rigtig gode kontakter eller dybe lommer.

Men nu handler en pokalfinale ikke om VIP-oplevelsen men i langt højere grad om at skabe en festdag.

Og den bliver spoleret, nu hvor Silkeborg IF og FC København kan få mindre end halvdelen af det antal fans med til Herning, som de kunne i Parken.

Løsningen? Den er jo åbenlys. Den finale skulle have været placeret i Parken. Slut.

Brøndby Stadion dur ikke

Hov, men den skulle jo ligge i Brøndby?

Ja, det skulle den. Og det må alle uden for Vestegnen eller med Brøndby-sympatier vel nu have indset var en fejl.

Brøndby Stadion BIF FCK FC København Brøndby IF

Det er i denne sæson, Divisionsforeningen på politiets opfordring har lukket for, at FCK og BIF har fans med på modpartens stadion.

En trist, trist udvikling, der desværre efterligner et mønster fra en række stærke fodboldnationer i udlandet, hvor det også er droppet, som Holland og Argentina.

Præcis, som den dårlige og decideret farlige opførsel af en snæver men deværre stærk gruppe personer på stadion, er kopieret fra udlandet.

Men man skal være stæreblind og ‘vil-døv’, som når børn bevidst ikke hører deres forældre, for ikke at have fanget, at problemet strækker sig meget længere tilbage.

Spørg de OB- og FCM-fans, der blev overfaldet og truet i forbindelse med pokalfinalen på Brøndby Stadion i 2022.

Festdag i København

Man skal dælme være brændt sammen i pæren for at synes, det er en fed idé at tage til andre holds finale for at lave ballade, men det er jo der, vi er.

Og dermed også fuldt forståeligt, at politiet ikke bryder sig om FCK i en pokalfinale på Brøndby Stadion uden Brøndby.

Det her ved beslutningstagerne i dansk fodbold udmærket.

Men alligevel har man i et misforstået forsøg på at involvere resten af Fodbolddanmark bestemt, at finalen skulle flyttes rundt.

Det er præcis, som når FIFA og UEFA flytter deres store begivenheder rundt for at tjene penge og for at tækkes deres politiske baglund.

Men prøv lige at spørg AGF’s og Silkeborgs fans, om det var træls, finalen for et år siden lå i Parken.

Alexander Lind pokalfinale Silkeborg IF

Tror I, de var triste over en heldagstur til hovedstaden?

En tur med venner, familie og vildtfremmede, fanmarch, fest og spænding, som de to klubber dårligt havde oplevet i årtier? Fantastisk!

Læg det nu i Parken!

Man kan galgenhumorisk glæde sig over, at Silkeborg-fans kan gå en cykeltur eller en mini-camino ud på Heden ud af finalen på MCH Arena.

Intet mod Herning, Århus (det stadion bliver fedt, når det en gang er færdigt!) eller Brøndby, hvis man engang kommer hooligan-problemet til livs.

Og det er ikke en frikendelse af de idioter, der også gerne vil slås, true og skabe rocker-dårlig stemning omkring FCK.

Men den pokalfinale hører til i Parken, præcis som de store landskampe gør.

DBU forsøger at få staten med på at bygge en nationalarena i det storkøbenhavnske område (Høje Taastrup, hvor det nationale træningscenter skal ligge, virker oplagt), hvor der også skal holdes koncerter og være store begivenheder i andre sportsgrene.

Fed idé rent sportsligt, og den dag, sådan en arena med plads til 50.000 mennesker måtte blive bygget, skal finalen ligge der.

Men indtil da må vi leve med den minimale sportslige skævvridning, der ligger i at spille pokalfinalen på FCK’s hjemmebane, så vi slipper for den her farce og rent faktisk tager hensyn til fansene.






– En gigantisk nedtur!




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Blev informeret om mulig fyring onsdag



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Voldsom udmelding om Froholdt

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Barcelona i kæmpesejr



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

AGF smider sejren i de døende sekunder

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCK-boss melder klar målsætning ud

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

United overvejer disse fem managers

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Manchester United – Aston Villa

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Supercomputer spår FCM-nedtur

Markant transfermelding om Højlund

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF