Farce! Læg finalen i Parken for fansenes skyld

Selv om Parken er slidt og gammelt, er det det eneste rigtige sted at lægge en pokalfinale, indtil Danmark får et nationalstadion.



FC Midtjyllands hjemmebane MCH Arena byder på landets fedeste VIP-oplevelse for dem, der måtte være så heldige at blive lukket ind i den nye lounge eller skyboksene oven over.

Tænk en VIP-tur til en Premier League-kamp eller en omgang NFL eller NBA til dem, der har rigtig, rigtig gode kontakter eller dybe lommer.

Men nu handler en pokalfinale ikke om VIP-oplevelsen men i langt højere grad om at skabe en festdag.

Og den bliver spoleret, nu hvor Silkeborg IF og FC København kan få mindre end halvdelen af det antal fans med til Herning, som de kunne i Parken.

Løsningen? Den er jo åbenlys. Den finale skulle have været placeret i Parken. Slut.

Brøndby Stadion dur ikke

Hov, men den skulle jo ligge i Brøndby?

Ja, det skulle den. Og det må alle uden for Vestegnen eller med Brøndby-sympatier vel nu have indset var en fejl.

Brøndby Stadion BIF FCK FC København Brøndby IF

Det er i denne sæson, Divisionsforeningen på politiets opfordring har lukket for, at FCK og BIF har fans med på modpartens stadion.

En trist, trist udvikling, der desværre efterligner et mønster fra en række stærke fodboldnationer i udlandet, hvor det også er droppet, som Holland og Argentina.

Præcis, som den dårlige og decideret farlige opførsel af en snæver men deværre stærk gruppe personer på stadion, er kopieret fra udlandet.

Men man skal være stæreblind og ‘vil-døv’, som når børn bevidst ikke hører deres forældre, for ikke at have fanget, at problemet strækker sig meget længere tilbage.

Spørg de OB- og FCM-fans, der blev overfaldet og truet i forbindelse med pokalfinalen på Brøndby Stadion i 2022.

Festdag i København

Man skal dælme være brændt sammen i pæren for at synes, det er en fed idé at tage til andre holds finale for at lave ballade, men det er jo der, vi er.

Og dermed også fuldt forståeligt, at politiet ikke bryder sig om FCK i en pokalfinale på Brøndby Stadion uden Brøndby.

Det her ved beslutningstagerne i dansk fodbold udmærket.

Men alligevel har man i et misforstået forsøg på at involvere resten af Fodbolddanmark bestemt, at finalen skulle flyttes rundt.

Det er præcis, som når FIFA og UEFA flytter deres store begivenheder rundt for at tjene penge og for at tækkes deres politiske baglund.

Men prøv lige at spørg AGF’s og Silkeborgs fans, om det var træls, finalen for et år siden lå i Parken.

Alexander Lind pokalfinale Silkeborg IF

Tror I, de var triste over en heldagstur til hovedstaden?

En tur med venner, familie og vildtfremmede, fanmarch, fest og spænding, som de to klubber dårligt havde oplevet i årtier? Fantastisk!

Læg det nu i Parken!

Man kan galgenhumorisk glæde sig over, at Silkeborg-fans kan gå en cykeltur eller en mini-camino ud på Heden ud af finalen på MCH Arena.

Intet mod Herning, Århus (det stadion bliver fedt, når det en gang er færdigt!) eller Brøndby, hvis man engang kommer hooligan-problemet til livs.

Og det er ikke en frikendelse af de idioter, der også gerne vil slås, true og skabe rocker-dårlig stemning omkring FCK.

Men den pokalfinale hører til i Parken, præcis som de store landskampe gør.

DBU forsøger at få staten med på at bygge en nationalarena i det storkøbenhavnske område (Høje Taastrup, hvor det nationale træningscenter skal ligge, virker oplagt), hvor der også skal holdes koncerter og være store begivenheder i andre sportsgrene.

Fed idé rent sportsligt, og den dag, sådan en arena med plads til 50.000 mennesker måtte blive bygget, skal finalen ligge der.

Men indtil da må vi leve med den minimale sportslige skævvridning, der ligger i at spille pokalfinalen på FCK’s hjemmebane, så vi slipper for den her farce og rent faktisk tager hensyn til fansene.





‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu


FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Rasmus Højlund pryder forsiden

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

– Udstillede hvad mange vidste

Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.

Godt nyt om ‘AC’

Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen

Stor uenighed: ‘Jeg ser dem ikke som mester’

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Bo Henriksen med hård erkendelse

Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

FCK knækker Fredericia med stort besvær

Kan få konsekvenser for David Nielsen

Patrick Vieira fyret

Hjulmand hylder Bayern München-stjerne

FC Nordsjælland – OB

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Lodtrækning afviklet: Fede kampe venter i pokalen

Medie fælder dom over Clement Bischoff

Jesper Jensens tropper får skovlen under Ikast

I spil til startdebut? ‘Gjorde det rigtigt godt’

Uwe Rösler i følelsesladet hyldest

Sent pragtmål sikrer Manchester United point

Sådan starter FCK mod Fredericia

Danske reserver løber Holland over ende

Viborg FF – Randers FC

Én assist fra at slå vild NBA-rekord

Kæmper med Lars Friis om stort job

Fabregas kan snøre sin gamle træner

Jacob Bruun Larsen: ‘Det er meget hårdt’

– Det ville være en katastrofe

FC København – FC Fredericia