FCK og FCM risikerer kæmpe CL-tømmermænd

FCK har klaret sig flot i Champions League, men Superligaen og ligaens to mest Europa-ambitiøse klubber FCK og FCM er nødt til hurtigt at finde ud af, hvordan de tackler de nye Europa-turneringer.



FC København vippede Breidablik, Sparta Prag, Rakow, Galatasaray og Manchester United ud af Champions League.

Ja, man var ikke i nærheden af at slå Manchester City ud, men tro da pokker: Verdens bedste klubhold, måske det stærkeste fodboldhold nogensinde, har vel været større favorit til at genvinde Champions League, end nogen nogensinde har været i turneringens 32-årige historie.

Det er forrygende klaret af FC København, og genvinder man mesterskabet til maj i den knivskarpe duel, der nok venter med FC Midtjylland og Brøndby IF, ligger Jacob Neestrups førstehold med en enestående mulighed for at blive en europæisk magtfaktor, i hvert fald efter skandinavisk standard.

Men uanset, om FCK, FCM eller Brøndby vinder mesterskabet, har de og Superligaen et hovedbrud af dimensioner, der kan blive til deciderede tømmermænd om et lille års tid.

Læs også om, hvordan FCK i teorien kan komme direkte i Champions League ved at vinde DM

Fodboldens kalender fra 2024 til 2027 lyder måske dødhamrende kedelig og ligegyldig, men det er de kommende ændringer af den og de tre Europa-turneringer ikke.

Både Champions League og Europa League udvides fra 32 til 36 klubber, og man går fra seks til otte spillerunder i et særligt ligasystem, hvor alle møder alle i én, åben liga (læs mere om det system her).

Igen, det lyder måske dødkedeligt, men det er det overhovedet ikke for Superliga-topklubberne, Thomas Thomasberg, Jacob Neestrup, Jesper Sørensen og deres spillere.

Skal man til at rykke enkelte liga- eller pokalkampe, så danske Europa-deltagere har noget mere end træningskampe at komme i sving på?

Troels Bager Thøgersen
Kommentator på Tipsbladet

For i tredje og fjerde uge i januar spilles runde syv og otte i ligaspillene i Champions League og Europa League, det vil sige de afgørende runder, hvor vi finder ud af, hvem der går videre.

236553

Hvis I synes, danske klubhold har virket en kende uskarpe, når de er gået videre fra Europa-gruppespil de to seneste årtier, er det helt korrekt.

FCK klikkede ikke lige så godt i Parken for en lille måned siden mod Manchester City, som man gjorde i gruppespillet i efteråret, ligesom man ikke gjorde tilbage i februar 2011 mod Chelsea efter at have strålet i gruppen, hvor man slog Rubin Kazan og Panathinaikos ud.

Så hvad gør man så nu, hvor de afgørende kampe ligger tre uger tidligere, lige midt i det, der i mange år har været den mest døde periode i dansk klubfodbold?

Det her er ikke bare et hypotetisk, irrelevant spørgsmål, der kun dukker op hvert tiende år.

FC København og FC Midtjylland planlægger med at spille europæisk stort set hver sæson, ergo skal de finde en måde at være konkurrencedygtige på et tidspunkt i turneringen, der for dansk fodbold reelt er endnu vigtigere end de to CL-ottendedelsfinaler, FCK lige har spillet, hvor man stort set i ethvert scenarie vil være totalt undertippet.

Er det træningslejr dagen efter nytår, ligesom tyske klubber tager på? Givetvis.

236553

Men hvordan er Superliga-klubberne konkurrencedygtige, når stort set alle konkurrenterne minus de ukrainske (og en gang i fremtiden russiske) spiller gældende turneringskampe op til de afgørende kampe?

Jacob Neestrup erkendte åbent efter første kamp i Parken mod Manchester City, at man havde været nogle procent fra toppen på grund af afbrækket i den danske turnering.

Skal man til at rykke enkelte liga- eller pokalkampe, så danske Europa-deltagere har noget mere end træningskampe at komme i sving på? Eller umiddelbart efter kampene, så man i Danmark begynder at spille mellem runde 7 og 8, og den nuværende turneringsstart i tredje weekend i februar?

Det er helt klart et problem, der er isoleret til toppen af rækken, men derfor skal der jo stadig ses på en løsning, hvad end det er en højintens træningslejr for de involverede klubber eller et mere Europa-venligt kampprogram.





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Bayern raser mod Donnarumma

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Trist Mikael Uhre-besked

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Påpeger Conrad Harders problem

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FC Barcelona-stjerner i chok

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Dansker færdig i Galatasaray

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’



Kreativ transfer-løsning?

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Megatransfer på vej?

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med



Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Tour de France – 1. etape

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby



Her fejler de fatalt på transfermarkedet

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?