Vildt regnestykke sender FCK direkte i CL i 2024

Galatasaray-kampen er kæmpestor for FCK, og den kan også gøre forskellen på, om FCK får en spritny, direkte billet til næste års nye Champions League-turnering.



Der er intet at sige til, hvis kampen mod Galatasaray får nerverne til at sitre for FC Københavns spillere, trænere og fans.

En sejr sender FC København i ottendedelsfinalen i Champions League, mens uafgjort også er nok, hvis ikke Manchester United vinder over Bayern München.

Det bliver en højintens kamp i Parken, men selv om man skulle mene, at der er rigeligt på spil allerede, er der faktisk yderligere på højkant for FC København.

Næste år bliver både Champions League, Europa League og Conference League lavet om, så der er 36 hold med i hver turnering i stedet for 32.

Og strukturen og regelsættet i den nye Champions League-turnering betyder, at FC København kan sikre sig en direkte billet til det nye ligaspil og springe kvalifikationen over, og dermed score endnu en tur i Champions League, denne gang med endnu flere kampe og præmiepenge.

Formlen
Nu bliver det lidt teknisk.

Fremover bliver det sådan, at en Champions League-vinder, der kvalificerer sig den efterfølgende Champions League-sæson via sin nationale liga, ikke nødvendigvis giver billetten videre til mesterholdet fra det øverste land på access listen, der ikke er direkte kvalificeret.

Den ekstra billet går i stedet til det mesterhold i Champions League-kvalifikationen, der har flest point i UEFA's klubrangering i de seneste fem sæsoner.

Her kommer FC København ind i billedet, hvis det ellers lykkes at vinde DM til foråret, og Champions League-vinderen i slutningen af denne sæson også har kvalificeret sig til CL i 2024/25 via sin nationale turnering.

For FC København er en af de klubber, der flest UEFA-point, og man puster flere af de direkte rivaler i nakken i denne sæson, hvor pointene også tæller til næste sommers regnskab.

Langt forude ligger Sjakhtar Donetsk. Vinder de mesterskabet, tager de pladsen, og det er de immervæk favorit til, selvom de skuffende kun ligger nummer fire i den ukrainske liga i vinterpausen og nok igen skal indstille sig på en forårs-fejde med Dinamo Kijev.

Men misser Sjakhtar mesterskabet, bliver det spændende.

Hvis FC København går videre i Champions League, går man forbi Slavia Prag, der er videre i Europa League (og dermed kan hente flere point der), og overhaler også Dinamo Zagreb, der ligger til at gå videre i Conference League.

Brian Priskes Sparta Prag har en solid føring i den tjekkiske liga foran Slavia og er dermed svag favorit til at tage mesterskabet, mens Dinamo Zagreb ligesom Sjakhtar Donetsk overraskende er bagud, i Zagrebs tilfælde til Hajduk Split.

FC København har altså en hæderlig chance for at spille sig i Champions League næste sommer, hvis man kommer videre i Europa tirsdag aften og også henter lidt point i foråret - forudsat at Sjakhtar Donetsk ikke vinder mesterskabet i Ukraine.

Går FCK videre i Champions League, får man ud over pointene fra Galatasaray-kampen også fem bonus-point til UEFA's klubrangliste.

Et dansk mesterhold står også til betydeligt flere præmiepenge i Champions League i fremtiden. Læs mere om det her.





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Køber snart Brøndby-angriber

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Manchester City – Brentford

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Wolfsburg – Bayern