Der er intet at sige til, hvis kampen mod Galatasaray får nerverne til at sitre for FC Københavns spillere, trænere og fans.
En sejr sender FC København i ottendedelsfinalen i Champions League, mens uafgjort også er nok, hvis ikke Manchester United vinder over Bayern München.
Det bliver en højintens kamp i Parken, men selv om man skulle mene, at der er rigeligt på spil allerede, er der faktisk yderligere på højkant for FC København.
Næste år bliver både Champions League, Europa League og Conference League lavet om, så der er 36 hold med i hver turnering i stedet for 32.
Og strukturen og regelsættet i den nye Champions League-turnering betyder, at FC København kan sikre sig en direkte billet til det nye ligaspil og springe kvalifikationen over, og dermed score endnu en tur i Champions League, denne gang med endnu flere kampe og præmiepenge.
Formlen
Nu bliver det lidt teknisk.
Fremover bliver det sådan, at en Champions League-vinder, der kvalificerer sig den efterfølgende Champions League-sæson via sin nationale liga, ikke nødvendigvis giver billetten videre til mesterholdet fra det øverste land på access listen, der ikke er direkte kvalificeret.
Den ekstra billet går i stedet til det mesterhold i Champions League-kvalifikationen, der har flest point i UEFA's klubrangering i de seneste fem sæsoner.
Her kommer FC København ind i billedet, hvis det ellers lykkes at vinde DM til foråret, og Champions League-vinderen i slutningen af denne sæson også har kvalificeret sig til CL i 2024/25 via sin nationale turnering.
For FC København er en af de klubber, der flest UEFA-point, og man puster flere af de direkte rivaler i nakken i denne sæson, hvor pointene også tæller til næste sommers regnskab.
Langt forude ligger Sjakhtar Donetsk. Vinder de mesterskabet, tager de pladsen, og det er de immervæk favorit til, selvom de skuffende kun ligger nummer fire i den ukrainske liga i vinterpausen og nok igen skal indstille sig på en forårs-fejde med Dinamo Kijev.
Men misser Sjakhtar mesterskabet, bliver det spændende.
Hvis FC København går videre i Champions League, går man forbi Slavia Prag, der er videre i Europa League (og dermed kan hente flere point der), og overhaler også Dinamo Zagreb, der ligger til at gå videre i Conference League.
Brian Priskes Sparta Prag har en solid føring i den tjekkiske liga foran Slavia og er dermed svag favorit til at tage mesterskabet, mens Dinamo Zagreb ligesom Sjakhtar Donetsk overraskende er bagud, i Zagrebs tilfælde til Hajduk Split.
FC København har altså en hæderlig chance for at spille sig i Champions League næste sommer, hvis man kommer videre i Europa tirsdag aften og også henter lidt point i foråret - forudsat at Sjakhtar Donetsk ikke vinder mesterskabet i Ukraine.
Går FCK videre i Champions League, får man ud over pointene fra Galatasaray-kampen også fem bonus-point til UEFA's klubrangliste.
Et dansk mesterhold står også til betydeligt flere præmiepenge i Champions League i fremtiden. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
– Det er et møghold!
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Her begynder næste sæson i Superligaen
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Danske stjerner kan være fortid
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet