Vildt regnestykke sender FCK direkte i CL i 2024

Galatasaray-kampen er kæmpestor for FCK, og den kan også gøre forskellen på, om FCK får en spritny, direkte billet til næste års nye Champions League-turnering.



Der er intet at sige til, hvis kampen mod Galatasaray får nerverne til at sitre for FC Københavns spillere, trænere og fans.

En sejr sender FC København i ottendedelsfinalen i Champions League, mens uafgjort også er nok, hvis ikke Manchester United vinder over Bayern München.

Det bliver en højintens kamp i Parken, men selv om man skulle mene, at der er rigeligt på spil allerede, er der faktisk yderligere på højkant for FC København.

Næste år bliver både Champions League, Europa League og Conference League lavet om, så der er 36 hold med i hver turnering i stedet for 32.

Og strukturen og regelsættet i den nye Champions League-turnering betyder, at FC København kan sikre sig en direkte billet til det nye ligaspil og springe kvalifikationen over, og dermed score endnu en tur i Champions League, denne gang med endnu flere kampe og præmiepenge.

Formlen
Nu bliver det lidt teknisk.

Fremover bliver det sådan, at en Champions League-vinder, der kvalificerer sig den efterfølgende Champions League-sæson via sin nationale liga, ikke nødvendigvis giver billetten videre til mesterholdet fra det øverste land på access listen, der ikke er direkte kvalificeret.

Den ekstra billet går i stedet til det mesterhold i Champions League-kvalifikationen, der har flest point i UEFA's klubrangering i de seneste fem sæsoner.

Her kommer FC København ind i billedet, hvis det ellers lykkes at vinde DM til foråret, og Champions League-vinderen i slutningen af denne sæson også har kvalificeret sig til CL i 2024/25 via sin nationale turnering.

For FC København er en af de klubber, der flest UEFA-point, og man puster flere af de direkte rivaler i nakken i denne sæson, hvor pointene også tæller til næste sommers regnskab.

Langt forude ligger Sjakhtar Donetsk. Vinder de mesterskabet, tager de pladsen, og det er de immervæk favorit til, selvom de skuffende kun ligger nummer fire i den ukrainske liga i vinterpausen og nok igen skal indstille sig på en forårs-fejde med Dinamo Kijev.

Men misser Sjakhtar mesterskabet, bliver det spændende.

Hvis FC København går videre i Champions League, går man forbi Slavia Prag, der er videre i Europa League (og dermed kan hente flere point der), og overhaler også Dinamo Zagreb, der ligger til at gå videre i Conference League.

Brian Priskes Sparta Prag har en solid føring i den tjekkiske liga foran Slavia og er dermed svag favorit til at tage mesterskabet, mens Dinamo Zagreb ligesom Sjakhtar Donetsk overraskende er bagud, i Zagrebs tilfælde til Hajduk Split.

FC København har altså en hæderlig chance for at spille sig i Champions League næste sommer, hvis man kommer videre i Europa tirsdag aften og også henter lidt point i foråret - forudsat at Sjakhtar Donetsk ikke vinder mesterskabet i Ukraine.

Går FCK videre i Champions League, får man ud over pointene fra Galatasaray-kampen også fem bonus-point til UEFA's klubrangliste.

Et dansk mesterhold står også til betydeligt flere præmiepenge i Champions League i fremtiden. Læs mere om det her.





Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’




LIVE

TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Brøndby-transfer glippet

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Angriber meldes tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Højlund roser FC Københavns fans

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby præsenterer stor profil

Kommer til AGF efter monstersæson

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering