Vildt regnestykke sender FCK direkte i CL i 2024

Galatasaray-kampen er kæmpestor for FCK, og den kan også gøre forskellen på, om FCK får en spritny, direkte billet til næste års nye Champions League-turnering.



Der er intet at sige til, hvis kampen mod Galatasaray får nerverne til at sitre for FC Københavns spillere, trænere og fans.

En sejr sender FC København i ottendedelsfinalen i Champions League, mens uafgjort også er nok, hvis ikke Manchester United vinder over Bayern München.

Det bliver en højintens kamp i Parken, men selv om man skulle mene, at der er rigeligt på spil allerede, er der faktisk yderligere på højkant for FC København.

Næste år bliver både Champions League, Europa League og Conference League lavet om, så der er 36 hold med i hver turnering i stedet for 32.

Og strukturen og regelsættet i den nye Champions League-turnering betyder, at FC København kan sikre sig en direkte billet til det nye ligaspil og springe kvalifikationen over, og dermed score endnu en tur i Champions League, denne gang med endnu flere kampe og præmiepenge.

Formlen
Nu bliver det lidt teknisk.

Fremover bliver det sådan, at en Champions League-vinder, der kvalificerer sig den efterfølgende Champions League-sæson via sin nationale liga, ikke nødvendigvis giver billetten videre til mesterholdet fra det øverste land på access listen, der ikke er direkte kvalificeret.

Den ekstra billet går i stedet til det mesterhold i Champions League-kvalifikationen, der har flest point i UEFA's klubrangering i de seneste fem sæsoner.

Her kommer FC København ind i billedet, hvis det ellers lykkes at vinde DM til foråret, og Champions League-vinderen i slutningen af denne sæson også har kvalificeret sig til CL i 2024/25 via sin nationale turnering.

For FC København er en af de klubber, der flest UEFA-point, og man puster flere af de direkte rivaler i nakken i denne sæson, hvor pointene også tæller til næste sommers regnskab.

Langt forude ligger Sjakhtar Donetsk. Vinder de mesterskabet, tager de pladsen, og det er de immervæk favorit til, selvom de skuffende kun ligger nummer fire i den ukrainske liga i vinterpausen og nok igen skal indstille sig på en forårs-fejde med Dinamo Kijev.

Men misser Sjakhtar mesterskabet, bliver det spændende.

Hvis FC København går videre i Champions League, går man forbi Slavia Prag, der er videre i Europa League (og dermed kan hente flere point der), og overhaler også Dinamo Zagreb, der ligger til at gå videre i Conference League.

Brian Priskes Sparta Prag har en solid føring i den tjekkiske liga foran Slavia og er dermed svag favorit til at tage mesterskabet, mens Dinamo Zagreb ligesom Sjakhtar Donetsk overraskende er bagud, i Zagrebs tilfælde til Hajduk Split.

FC København har altså en hæderlig chance for at spille sig i Champions League næste sommer, hvis man kommer videre i Europa tirsdag aften og også henter lidt point i foråret - forudsat at Sjakhtar Donetsk ikke vinder mesterskabet i Ukraine.

Går FCK videre i Champions League, får man ud over pointene fra Galatasaray-kampen også fem bonus-point til UEFA's klubrangliste.

Et dansk mesterhold står også til betydeligt flere præmiepenge i Champions League i fremtiden. Læs mere om det her.





Oskarsson går viralt med kæmpe hit




LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Neestrup chokerer med sin startopstilling

I chok: Har aldrig set lignende

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rasmus Højlund i massiv modvind

Narteys krav til ny kontrakt

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FCM ansætter ny topboss

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

– Der får David at vide, at han er fyret

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Deler nyt om fremtiden

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Chido Obi nomineret til pris

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Celta Vigo – Real Madrid

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Mourinho tog røven på Zeca