Der er intet at sige til, hvis kampen mod Galatasaray får nerverne til at sitre for FC Københavns spillere, trænere og fans.
En sejr sender FC København i ottendedelsfinalen i Champions League, mens uafgjort også er nok, hvis ikke Manchester United vinder over Bayern München.
Det bliver en højintens kamp i Parken, men selv om man skulle mene, at der er rigeligt på spil allerede, er der faktisk yderligere på højkant for FC København.
Næste år bliver både Champions League, Europa League og Conference League lavet om, så der er 36 hold med i hver turnering i stedet for 32.
Og strukturen og regelsættet i den nye Champions League-turnering betyder, at FC København kan sikre sig en direkte billet til det nye ligaspil og springe kvalifikationen over, og dermed score endnu en tur i Champions League, denne gang med endnu flere kampe og præmiepenge.
Formlen
Nu bliver det lidt teknisk.
Fremover bliver det sådan, at en Champions League-vinder, der kvalificerer sig den efterfølgende Champions League-sæson via sin nationale liga, ikke nødvendigvis giver billetten videre til mesterholdet fra det øverste land på access listen, der ikke er direkte kvalificeret.
Den ekstra billet går i stedet til det mesterhold i Champions League-kvalifikationen, der har flest point i UEFA's klubrangering i de seneste fem sæsoner.
Her kommer FC København ind i billedet, hvis det ellers lykkes at vinde DM til foråret, og Champions League-vinderen i slutningen af denne sæson også har kvalificeret sig til CL i 2024/25 via sin nationale turnering.
For FC København er en af de klubber, der flest UEFA-point, og man puster flere af de direkte rivaler i nakken i denne sæson, hvor pointene også tæller til næste sommers regnskab.
Langt forude ligger Sjakhtar Donetsk. Vinder de mesterskabet, tager de pladsen, og det er de immervæk favorit til, selvom de skuffende kun ligger nummer fire i den ukrainske liga i vinterpausen og nok igen skal indstille sig på en forårs-fejde med Dinamo Kijev.
Men misser Sjakhtar mesterskabet, bliver det spændende.
Hvis FC København går videre i Champions League, går man forbi Slavia Prag, der er videre i Europa League (og dermed kan hente flere point der), og overhaler også Dinamo Zagreb, der ligger til at gå videre i Conference League.
Brian Priskes Sparta Prag har en solid føring i den tjekkiske liga foran Slavia og er dermed svag favorit til at tage mesterskabet, mens Dinamo Zagreb ligesom Sjakhtar Donetsk overraskende er bagud, i Zagrebs tilfælde til Hajduk Split.
FC København har altså en hæderlig chance for at spille sig i Champions League næste sommer, hvis man kommer videre i Europa tirsdag aften og også henter lidt point i foråret - forudsat at Sjakhtar Donetsk ikke vinder mesterskabet i Ukraine.
Går FCK videre i Champions League, får man ud over pointene fra Galatasaray-kampen også fem bonus-point til UEFA's klubrangliste.
Et dansk mesterhold står også til betydeligt flere præmiepenge i Champions League i fremtiden. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
‘De har grinet deres røv i laser’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal