Der er intet at sige til, hvis kampen mod Galatasaray får nerverne til at sitre for FC Københavns spillere, trænere og fans.
En sejr sender FC København i ottendedelsfinalen i Champions League, mens uafgjort også er nok, hvis ikke Manchester United vinder over Bayern München.
Det bliver en højintens kamp i Parken, men selv om man skulle mene, at der er rigeligt på spil allerede, er der faktisk yderligere på højkant for FC København.
Næste år bliver både Champions League, Europa League og Conference League lavet om, så der er 36 hold med i hver turnering i stedet for 32.
Og strukturen og regelsættet i den nye Champions League-turnering betyder, at FC København kan sikre sig en direkte billet til det nye ligaspil og springe kvalifikationen over, og dermed score endnu en tur i Champions League, denne gang med endnu flere kampe og præmiepenge.
Formlen
Nu bliver det lidt teknisk.
Fremover bliver det sådan, at en Champions League-vinder, der kvalificerer sig den efterfølgende Champions League-sæson via sin nationale liga, ikke nødvendigvis giver billetten videre til mesterholdet fra det øverste land på access listen, der ikke er direkte kvalificeret.
Den ekstra billet går i stedet til det mesterhold i Champions League-kvalifikationen, der har flest point i UEFA's klubrangering i de seneste fem sæsoner.
Her kommer FC København ind i billedet, hvis det ellers lykkes at vinde DM til foråret, og Champions League-vinderen i slutningen af denne sæson også har kvalificeret sig til CL i 2024/25 via sin nationale turnering.
For FC København er en af de klubber, der flest UEFA-point, og man puster flere af de direkte rivaler i nakken i denne sæson, hvor pointene også tæller til næste sommers regnskab.
Langt forude ligger Sjakhtar Donetsk. Vinder de mesterskabet, tager de pladsen, og det er de immervæk favorit til, selvom de skuffende kun ligger nummer fire i den ukrainske liga i vinterpausen og nok igen skal indstille sig på en forårs-fejde med Dinamo Kijev.
Men misser Sjakhtar mesterskabet, bliver det spændende.
Hvis FC København går videre i Champions League, går man forbi Slavia Prag, der er videre i Europa League (og dermed kan hente flere point der), og overhaler også Dinamo Zagreb, der ligger til at gå videre i Conference League.
Brian Priskes Sparta Prag har en solid føring i den tjekkiske liga foran Slavia og er dermed svag favorit til at tage mesterskabet, mens Dinamo Zagreb ligesom Sjakhtar Donetsk overraskende er bagud, i Zagrebs tilfælde til Hajduk Split.
FC København har altså en hæderlig chance for at spille sig i Champions League næste sommer, hvis man kommer videre i Europa tirsdag aften og også henter lidt point i foråret - forudsat at Sjakhtar Donetsk ikke vinder mesterskabet i Ukraine.
Går FCK videre i Champions League, får man ud over pointene fra Galatasaray-kampen også fem bonus-point til UEFA's klubrangliste.
Et dansk mesterhold står også til betydeligt flere præmiepenge i Champions League i fremtiden. Læs mere om det her.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
I svime over Højlund
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Medie peger på FC København
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
MEDIE
Choktransfer?
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Real Madrid raser efter anklager om racisme
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
Færdig i Brøndbys bestyrelse
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Forlænger med stortalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
DAGENS SPILFORSLAG