Der er intet at sige til, hvis kampen mod Galatasaray får nerverne til at sitre for FC Københavns spillere, trænere og fans.
En sejr sender FC København i ottendedelsfinalen i Champions League, mens uafgjort også er nok, hvis ikke Manchester United vinder over Bayern München.
Det bliver en højintens kamp i Parken, men selv om man skulle mene, at der er rigeligt på spil allerede, er der faktisk yderligere på højkant for FC København.
Næste år bliver både Champions League, Europa League og Conference League lavet om, så der er 36 hold med i hver turnering i stedet for 32.
Og strukturen og regelsættet i den nye Champions League-turnering betyder, at FC København kan sikre sig en direkte billet til det nye ligaspil og springe kvalifikationen over, og dermed score endnu en tur i Champions League, denne gang med endnu flere kampe og præmiepenge.
Formlen
Nu bliver det lidt teknisk.
Fremover bliver det sådan, at en Champions League-vinder, der kvalificerer sig den efterfølgende Champions League-sæson via sin nationale liga, ikke nødvendigvis giver billetten videre til mesterholdet fra det øverste land på access listen, der ikke er direkte kvalificeret.
Den ekstra billet går i stedet til det mesterhold i Champions League-kvalifikationen, der har flest point i UEFA's klubrangering i de seneste fem sæsoner.
Her kommer FC København ind i billedet, hvis det ellers lykkes at vinde DM til foråret, og Champions League-vinderen i slutningen af denne sæson også har kvalificeret sig til CL i 2024/25 via sin nationale turnering.
For FC København er en af de klubber, der flest UEFA-point, og man puster flere af de direkte rivaler i nakken i denne sæson, hvor pointene også tæller til næste sommers regnskab.
Langt forude ligger Sjakhtar Donetsk. Vinder de mesterskabet, tager de pladsen, og det er de immervæk favorit til, selvom de skuffende kun ligger nummer fire i den ukrainske liga i vinterpausen og nok igen skal indstille sig på en forårs-fejde med Dinamo Kijev.
Men misser Sjakhtar mesterskabet, bliver det spændende.
Hvis FC København går videre i Champions League, går man forbi Slavia Prag, der er videre i Europa League (og dermed kan hente flere point der), og overhaler også Dinamo Zagreb, der ligger til at gå videre i Conference League.
Brian Priskes Sparta Prag har en solid føring i den tjekkiske liga foran Slavia og er dermed svag favorit til at tage mesterskabet, mens Dinamo Zagreb ligesom Sjakhtar Donetsk overraskende er bagud, i Zagrebs tilfælde til Hajduk Split.
FC København har altså en hæderlig chance for at spille sig i Champions League næste sommer, hvis man kommer videre i Europa tirsdag aften og også henter lidt point i foråret - forudsat at Sjakhtar Donetsk ikke vinder mesterskabet i Ukraine.
Går FCK videre i Champions League, får man ud over pointene fra Galatasaray-kampen også fem bonus-point til UEFA's klubrangliste.
Et dansk mesterhold står også til betydeligt flere præmiepenge i Champions League i fremtiden. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
22 millioner kroner!
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Øjner europæisk trofæ
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT