Der er intet at sige til, hvis kampen mod Galatasaray får nerverne til at sitre for FC Københavns spillere, trænere og fans.
En sejr sender FC København i ottendedelsfinalen i Champions League, mens uafgjort også er nok, hvis ikke Manchester United vinder over Bayern München.
Det bliver en højintens kamp i Parken, men selv om man skulle mene, at der er rigeligt på spil allerede, er der faktisk yderligere på højkant for FC København.
Næste år bliver både Champions League, Europa League og Conference League lavet om, så der er 36 hold med i hver turnering i stedet for 32.
Og strukturen og regelsættet i den nye Champions League-turnering betyder, at FC København kan sikre sig en direkte billet til det nye ligaspil og springe kvalifikationen over, og dermed score endnu en tur i Champions League, denne gang med endnu flere kampe og præmiepenge.
Formlen
Nu bliver det lidt teknisk.
Fremover bliver det sådan, at en Champions League-vinder, der kvalificerer sig den efterfølgende Champions League-sæson via sin nationale liga, ikke nødvendigvis giver billetten videre til mesterholdet fra det øverste land på access listen, der ikke er direkte kvalificeret.
Den ekstra billet går i stedet til det mesterhold i Champions League-kvalifikationen, der har flest point i UEFA's klubrangering i de seneste fem sæsoner.
Her kommer FC København ind i billedet, hvis det ellers lykkes at vinde DM til foråret, og Champions League-vinderen i slutningen af denne sæson også har kvalificeret sig til CL i 2024/25 via sin nationale turnering.
For FC København er en af de klubber, der flest UEFA-point, og man puster flere af de direkte rivaler i nakken i denne sæson, hvor pointene også tæller til næste sommers regnskab.
Langt forude ligger Sjakhtar Donetsk. Vinder de mesterskabet, tager de pladsen, og det er de immervæk favorit til, selvom de skuffende kun ligger nummer fire i den ukrainske liga i vinterpausen og nok igen skal indstille sig på en forårs-fejde med Dinamo Kijev.
Men misser Sjakhtar mesterskabet, bliver det spændende.
Hvis FC København går videre i Champions League, går man forbi Slavia Prag, der er videre i Europa League (og dermed kan hente flere point der), og overhaler også Dinamo Zagreb, der ligger til at gå videre i Conference League.
Brian Priskes Sparta Prag har en solid føring i den tjekkiske liga foran Slavia og er dermed svag favorit til at tage mesterskabet, mens Dinamo Zagreb ligesom Sjakhtar Donetsk overraskende er bagud, i Zagrebs tilfælde til Hajduk Split.
FC København har altså en hæderlig chance for at spille sig i Champions League næste sommer, hvis man kommer videre i Europa tirsdag aften og også henter lidt point i foråret - forudsat at Sjakhtar Donetsk ikke vinder mesterskabet i Ukraine.
Går FCK videre i Champions League, får man ud over pointene fra Galatasaray-kampen også fem bonus-point til UEFA's klubrangliste.
Et dansk mesterhold står også til betydeligt flere præmiepenge i Champions League i fremtiden. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Kongekasse af Mattsson – se den her
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Superliga-ekspert i svime over FCK
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Færdig i Manchester City
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
OPTAKT
OB – FC Fredericia
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER