Efter milliard-udsalg: Hjælp, er der flere tilbage

KOMMENTAR: Superligaen har solgt kraftigt ud af talentmassen siden 2020. Er der flere topspillere tilbage?



Der har været gang i svingdøren i Superligaen.

FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland har ført an med store salg som supplement fra Brøndby, Vejle, AGF og OB.

Samlet set har Superligaen, mens store dele af fodboldverdenen lider hårdt under corona og de økonomiske eftervirkninger, solgt for rekordbeløb: Over en milliard kroner har mand solgte spillere for siden det specielle corona-sommervindue fra august til begyndelsen af oktober 2020.

Det er enormt mange penge, selv for FC København og FC Midtjylland, men det efterlader også mig med spørgsmålet, om der overhovedet er nogen spillere tilbage?

Vi taler Mohamed Kudus, Mikkel Damsgaard, Kamaldeen Sulemana, Jesper Lindstrøm, Mikael Uhre, Jens-Lys Cajuste, Frank Onyeka, Alexander Scholz, Victor Nelsson, Jonas Wind, Mohamed Daramy, Wahid Faghir, Casper Højer og Oliver Christensen for bare at nævne nogle af de største navne.

Det er et propert fodboldhold, man kunne stille med de spillere, der er blevet solgt fra Superligaen på 18 måneder fra midten af 2020.

Men det får mig også til at stille det retoriske spørgsmål: Er der flere tilbage?

Helt retorisk er det spørgsmål så alligevel ikke, for jo, der er faktisk en del gode spillere tilbage i ligaen, også nogle, vi nok kun får at se i Danmark i en måneds tid endnu.

På Superligaens førerhold finder vi Pep Biel.

Sikke et gennembrud, han har fået med en kåring som Efterårets Profil i Tipsbladet i 2021 og i en central rolle, der i den grad passer ham, og som han også selv pegede på i et interview med Tipsbladet i den første svære sæson, der begyndte med et rødt kort mod Røde Stjerne i en umådelig vigtig Champions League-kvalifikationskamp.

Han har været en fornøjelse at følge og scorede et drømmemål i mandags mod Brøndby i Parken – han bliver nok solgt til sommer.

Læs om kåringen af Pep Biel ved at klikke her

Jens Stage kunne også ryge til sommer, mens det vel skal gå lidt langsommere for Roony Bardghji, med mindre nogle af Europas største klubber er klar til at sætte Superliga-transferrekord.

I FC Midtjylland har jeg fra første halvsæson haft en svaghed for Evanders boldbehandling og spark, og det kunne være slut til sommer, hvor FCM’s salgsmaskine også skal vise, at brasilianere kan ryge afsted for mange penge.

Anders Dreyers comeback var overraskende og alt andet end velkomment på den horrible baggrund, Ruslands krig mod Ukraine er, men fodbold kan vestjyden så sandelig spille.

Det er meget usikkert, hvad der skal ske med Dreyer og de mange andre udenlandske spillere, der indtil 30. juni er på leje uden for Rusland eller stadig spiller i landet.

FIFA og UEFA’s bosser kunne helt sikkert tænke sig, at verden snarest muligt rykkede videre, glemte alt om krigen (som fodboldens topbosser kun nødigt vil kalde en krig eller overhovedet tale om) og bare fortsatte, som intet var hændt. Men det får de næppe mulighed for.

I Brøndby er lagret til gengæld svundet, men Mads Hermansen og især Anis Ben Slimane kunne man givetvis veksle til pæne millionbeløb, hvilket man nu bør vente til 2023 med at gøre.

De tre sidste Top 3-klubber ser til gengæld smækre ud.

I Aalborg ligner Jacob Rinne en målmand, der skal spille i en anden liga efter sit kontraktudløb, og Inge André Olsen kan givetvis få gode gysser for Malthe Højholt eller Mathias Ross.

Men hjertet banker altså hurtigt, når man ser Silkeborg og deres kombinationsspil.

Det er ikke så mærkeligt, at FCM ser Rasmus Carstensen som deres kommende højre back (sådan ser Silkeborg det overhovedet ikke), og det er ubegribeligt, at Sebastian Jørgensen og Nicolai Vallys for bare et år siden spillede i 1. division.

Men ih, hvor jeg under Nicklas Helenius den nuværende succes.

Tænk at tage fra bænken i Århus og så gennemført vise, at man er en af Superligaens bedste angribere overhovedet efter års ofte forgæves slid og en karriere, der virkelig så ud til at have lidt skade i Premier League.

Og i Randers må der altså være nogen, der ser fidusen i Vito Hammershøy-Mistrati, midtbaneanker Lasse Berg Johnsen eller en af de dygtige spillere fra bagerste geled.

Der er også masser af udmærkede fodboldspillere i den nederste halvdel af rækken: Justin Lonwijk, Allan Sousa, Albert Grønbæk, HC Bernat, Andreas Schjelderup og Stefan Gartenmann kunne sagtens finde hjem i den bedste halvdel eller udlandet, nogle af dem kommer sikkert til det i de næste år.

Om talentmassen er helt den samme som for et år siden er jeg ikke sikker på.

Men gode fodboldspillere er der altså stadig i Superligaen, også selvom top og bund i rækken ikke er lige så nervepirrende at følge som i de seneste år.





LIVE

LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Tæt på at sende millioner til FC København

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sænker prisen mod Midtjylland

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’