Guldet er FCKs at tabe efter Brøndbys kollaps

KOMMENTAR: Selvom der stadig er 30 point at spille om, er guldet nu FC Københavns at tabe efter Brøndbys nederlag i søndagssolen i sidste runde i grundspillet, hvor FCM holdt sig inde i billedet med en overtidsscoring af Henrik Dalsgaard.



Det er ikke sådan, at FC København er en usårlig fodboldmaskine.

I Superligaen dominerer man chanceskabelsen men ikke nødvendigvis bolden, som vi igen så mod FC Nordsjælland, og spillerne er stadig ikke 100 procent under huden på hinanden og hinandens løbemønstre og syn på fodboldspillet.

Vi så i torsdags mod PSV, at der stadig er et godt, for ikke at sige langt, stykke vej op til fordums topniveau i de bedste sæsoner.

Men tingene går samlet set den rigtige vej, man har et stærkt forynget og mere løbestærkt og hurtigt mandskab end tidligere, og efter en del tilløb ser vi for alvor tegningerne til, hvad Jess Thorups og Peter Christiansens FC København vil offensivt.

Søndagens højdepunkter, især i det lidt længere perspektiv frem mod slutspillet, var ikke så meget 1-0-sejren over FC Nordsjælland som det, der skete i Jylland.

I Aalborg skal man ikke tage noget fra en rigtig god kamp af AaB, der for alvor ligner en aktør i medaljekampen med et flot, flot udlæg under Lars Friis, der igen blev belønnet for at have tiltro til Kasper Kusk.

Men Brøndby blev efter et par jævne kampe decideret afstraffet af såvel godt AaB-spil som egne fejl og mangler, og defensiven så usædvanlig usikker ud, også før Heggheims røde kort.

Det ellers så sammenspillede og effektive Brøndby-hold bliver måske lidt indhentet af de januar-handler, man ellers så ud til at være kommet over så flot over, men en enkelt ringe kamp skal selvfølgelig ikke skabe nogen større uro – at man har spillet sig væk fra problemerne i første halvdel af grundspillet på så fornem vis bør stadig give god tro på et fornuftigt slutspil. 

FC Midtjylland stillede meget opsigtsvækkende med Marrony i front men pillede ham ud i pausen sammen med Gustav Isaksen.

En sejr på mål i fjerde tillægsminut giver et moralboost, der i ekstrem grad luner, da ikke mindst efter man tabte i allersidste sekund til FC København for en uge siden.

Men Silkeborg er et godt fodboldhold, der lige så vel kunne have scoret tidligere i 2. halvleg på flere store chancer, som FC Midtjylland også havde et par stykker af, så selvom moralen selvfølgelig bliver løftet af en sejr før landsholdspausen, var det stadig en jævnbyrdig og svær kamp for FCM mod Silkeborgs gode pres.

Som FCM-cheftræner Bo Henriksen så rigtigt sagde efter kampen, er man stadig ved at finde ud af, hvilke spillere man skal vælge til offensiven, og hvordan man bedst får dem til at fungere i især det etablerede spil.

Indtil det klikker, er FC København klar favorit til guldet, og det er lige så meget, fordi rivalerne ikke er på 100 procent efter et par runder, der virkelig gik FCK’s vej, og fordi FC Midtjylland stadig skal forholde sig til, at man er gået fra at føre ligaen med seks point til at være seks point efter, takket være en midtstoppers scoring på en returbold fire minutter inde i tillægstiden i Silkeborg.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

To danske klubber jagter formstærk angriber

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: Randers køber ny angriber

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Viaplay deler stor nyhed

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Klubber holder øje med AaB-profil

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Hemmelig samtale med storklub

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Rekordtransfer?

Mere aktivitet på vej i FC København

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer