Hvor er jeg glad for at tage fejl af Hvidovre

LEDER: Det er skønt, at Hvidovre snyder alle odds og spiller med om oprykning til Superligaen.



DENNE LEDER ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 5. MAJ 2023

Det var en fornøjelse at se Hvidovre i sidste weekend i Haderslev.

3-0 vandt Per Frandsens mandskab, og det skete med flotte scoringer og et modigt offensivt spil, et forkrampet hjemmehold ikke kunne matche.

Det er vildt at tænke på, at SønderjyskE med tanken fuld af netop mod vandt sølv i 2016 og det år var så tæt på at komme i Europa Leagues gruppespil.

Nu betaler sønderjyderne for et par helt kuldsejlede år under Robert Platek, som er en dyster påmindelse om, at penge faktisk ikke er alt.

Og det sidste er Hvidovre et perfekt bevis på.

I næstbedste række er oprykkerne Hillerød nok endnu mindre, og Nykøbing og Næstved bader heller ikke i store pengetanke.

Men ellers er alle de andre markant større end deltids-profferne i Hvidovre.

At Hvidovre har fået lov at beholde Per Frandsen i fred er et scoop.

I dagens udgave har vi interviewet Hvidovre-cheftræneren, der kommer med masser af erfaring fra spillerkarrieren med mange kampe i Premier League og på landsholdet.

Alligevel er han gået under radaren, og det er Hvidovres held.

Man bemærker de mange tidligere Brøndby-spillere på holdet og de tidligere udlands-professionelle Matti Lund Nielsen og Martin Spelmann. Men det, der dominerer og måske også forklarer opturen, er det mod, man har til at angribe.

Hvidovre er med klar afstand det mest scorende hold i rækken med målene fordelt jævnt ud – påfaldende er eksempelvis DM-vinderen Andreas Pyndts gennembrud på midtbanen og en god sæson af jævnaldrende Marcus Lindberg i front, der scorede et fint centerforward-mål i Haderslev.

Igen er det modet, der springer i øjnene.

188527

Uden at skulle forklejne Vejle, der ligner en kommende Superliga-overlever, og Sønderjyske, har Hvidovre med et par ugers mellemrum sat de to fuldtidsprofessionelle hold til vægs på deres hjemmebaner, også i slutfasen af kampene, hvor man ellers skulle mene, at Hvidovres studerende, håndværkere og kontorfolk ville hive mere efter vejret.

Man mindes Aarhus Fremad i slutningen af halvfemserne og Hobros plads i solen for snart ti år siden.

Og den energi, der gav netop de to hold en helt uventet ekstra sæson i Superligaen, kan jeg sagtens forestille mig også holder Hvidovre på vingerne i Superligaen.

Nu skal de lige op først, og hjemmekampene på en elendig bane i Hvidovre mod Vejle og SønderjyskE bliver hårde.

Men Hvidovre gik i sidste sæson i stå i en tilsvarende situation længe før, at der var fem runder igen.

Og syv point i forspring til SønderjyskE med 15 point at spille om? Muligheden bliver nok aldrig større for at komme op, og mon ikke Hvidovre griber den denne gang.

At man så får svært ved at blive i Superligaen ret længe skal vi ikke bebrejde holdet, der i denne uge solgte Frederik Carlsen til Silkeborg.

De fuldtidsprofessionelle konkurrenter kunne jo bare have slået Hvidovre på banen, hvis de mente, de havde mere ret til at rykke op i Superligaen.

Jeg kunne næsten have forsvoret, at det igen ville være muligt for fyraftens-proffer at komme i bedste række, og hvor er det en dejlig følelse, at man stadig ikke 100 procent kan regne med, at pengene og rammerne i topfodbold altid vinder.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Chokpris på Victor Froholdt

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FC Midtjylland – Brøndby IF

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Henter kæmpe Superliga-flop

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC København – Randers FC



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Lamine Yamal med karrierens første

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Sønderjyske – OB

Viborg FF – FC Nordsjælland



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Vil gøre det onde ved Brøndby

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Vejle Boldklub – AGF

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

FC Fredericia – Silkeborg IF

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Traditionsklub henter Stephen Odey

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Bayern München besejrer Dortmund i drama

‘Det må ikke ske’

– Det er en frustration for os alle

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’