DENNE LEDER ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 5. MAJ 2023
Det var en fornøjelse at se Hvidovre i sidste weekend i Haderslev.
3-0 vandt Per Frandsens mandskab, og det skete med flotte scoringer og et modigt offensivt spil, et forkrampet hjemmehold ikke kunne matche.
Det er vildt at tænke på, at SønderjyskE med tanken fuld af netop mod vandt sølv i 2016 og det år var så tæt på at komme i Europa Leagues gruppespil.
Nu betaler sønderjyderne for et par helt kuldsejlede år under Robert Platek, som er en dyster påmindelse om, at penge faktisk ikke er alt.
Og det sidste er Hvidovre et perfekt bevis på.
I næstbedste række er oprykkerne Hillerød nok endnu mindre, og Nykøbing og Næstved bader heller ikke i store pengetanke.
Men ellers er alle de andre markant større end deltids-profferne i Hvidovre.
At Hvidovre har fået lov at beholde Per Frandsen i fred er et scoop.
I dagens udgave har vi interviewet Hvidovre-cheftræneren, der kommer med masser af erfaring fra spillerkarrieren med mange kampe i Premier League og på landsholdet.
Alligevel er han gået under radaren, og det er Hvidovres held.
Man bemærker de mange tidligere Brøndby-spillere på holdet og de tidligere udlands-professionelle Matti Lund Nielsen og Martin Spelmann. Men det, der dominerer og måske også forklarer opturen, er det mod, man har til at angribe.
Hvidovre er med klar afstand det mest scorende hold i rækken med målene fordelt jævnt ud – påfaldende er eksempelvis DM-vinderen Andreas Pyndts gennembrud på midtbanen og en god sæson af jævnaldrende Marcus Lindberg i front, der scorede et fint centerforward-mål i Haderslev.
Igen er det modet, der springer i øjnene.

Uden at skulle forklejne Vejle, der ligner en kommende Superliga-overlever, og Sønderjyske, har Hvidovre med et par ugers mellemrum sat de to fuldtidsprofessionelle hold til vægs på deres hjemmebaner, også i slutfasen af kampene, hvor man ellers skulle mene, at Hvidovres studerende, håndværkere og kontorfolk ville hive mere efter vejret.
Man mindes Aarhus Fremad i slutningen af halvfemserne og Hobros plads i solen for snart ti år siden.
Og den energi, der gav netop de to hold en helt uventet ekstra sæson i Superligaen, kan jeg sagtens forestille mig også holder Hvidovre på vingerne i Superligaen.
Nu skal de lige op først, og hjemmekampene på en elendig bane i Hvidovre mod Vejle og SønderjyskE bliver hårde.
Men Hvidovre gik i sidste sæson i stå i en tilsvarende situation længe før, at der var fem runder igen.
Og syv point i forspring til SønderjyskE med 15 point at spille om? Muligheden bliver nok aldrig større for at komme op, og mon ikke Hvidovre griber den denne gang.
At man så får svært ved at blive i Superligaen ret længe skal vi ikke bebrejde holdet, der i denne uge solgte Frederik Carlsen til Silkeborg.
De fuldtidsprofessionelle konkurrenter kunne jo bare have slået Hvidovre på banen, hvis de mente, de havde mere ret til at rykke op i Superligaen.
Jeg kunne næsten have forsvoret, at det igen ville være muligt for fyraftens-proffer at komme i bedste række, og hvor er det en dejlig følelse, at man stadig ikke 100 procent kan regne med, at pengene og rammerne i topfodbold altid vinder.
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?