DENNE LEDER ER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 5. MAJ 2023
Det var en fornøjelse at se Hvidovre i sidste weekend i Haderslev.
3-0 vandt Per Frandsens mandskab, og det skete med flotte scoringer og et modigt offensivt spil, et forkrampet hjemmehold ikke kunne matche.
Det er vildt at tænke på, at SønderjyskE med tanken fuld af netop mod vandt sølv i 2016 og det år var så tæt på at komme i Europa Leagues gruppespil.
Nu betaler sønderjyderne for et par helt kuldsejlede år under Robert Platek, som er en dyster påmindelse om, at penge faktisk ikke er alt.
Og det sidste er Hvidovre et perfekt bevis på.
I næstbedste række er oprykkerne Hillerød nok endnu mindre, og Nykøbing og Næstved bader heller ikke i store pengetanke.
Men ellers er alle de andre markant større end deltids-profferne i Hvidovre.
At Hvidovre har fået lov at beholde Per Frandsen i fred er et scoop.
I dagens udgave har vi interviewet Hvidovre-cheftræneren, der kommer med masser af erfaring fra spillerkarrieren med mange kampe i Premier League og på landsholdet.
Alligevel er han gået under radaren, og det er Hvidovres held.
Man bemærker de mange tidligere Brøndby-spillere på holdet og de tidligere udlands-professionelle Matti Lund Nielsen og Martin Spelmann. Men det, der dominerer og måske også forklarer opturen, er det mod, man har til at angribe.
Hvidovre er med klar afstand det mest scorende hold i rækken med målene fordelt jævnt ud – påfaldende er eksempelvis DM-vinderen Andreas Pyndts gennembrud på midtbanen og en god sæson af jævnaldrende Marcus Lindberg i front, der scorede et fint centerforward-mål i Haderslev.
Igen er det modet, der springer i øjnene.

Uden at skulle forklejne Vejle, der ligner en kommende Superliga-overlever, og Sønderjyske, har Hvidovre med et par ugers mellemrum sat de to fuldtidsprofessionelle hold til vægs på deres hjemmebaner, også i slutfasen af kampene, hvor man ellers skulle mene, at Hvidovres studerende, håndværkere og kontorfolk ville hive mere efter vejret.
Man mindes Aarhus Fremad i slutningen af halvfemserne og Hobros plads i solen for snart ti år siden.
Og den energi, der gav netop de to hold en helt uventet ekstra sæson i Superligaen, kan jeg sagtens forestille mig også holder Hvidovre på vingerne i Superligaen.
Nu skal de lige op først, og hjemmekampene på en elendig bane i Hvidovre mod Vejle og SønderjyskE bliver hårde.
Men Hvidovre gik i sidste sæson i stå i en tilsvarende situation længe før, at der var fem runder igen.
Og syv point i forspring til SønderjyskE med 15 point at spille om? Muligheden bliver nok aldrig større for at komme op, og mon ikke Hvidovre griber den denne gang.
At man så får svært ved at blive i Superligaen ret længe skal vi ikke bebrejde holdet, der i denne uge solgte Frederik Carlsen til Silkeborg.
De fuldtidsprofessionelle konkurrenter kunne jo bare have slået Hvidovre på banen, hvis de mente, de havde mere ret til at rykke op i Superligaen.
Jeg kunne næsten have forsvoret, at det igen ville være muligt for fyraftens-proffer at komme i bedste række, og hvor er det en dejlig følelse, at man stadig ikke 100 procent kan regne med, at pengene og rammerne i topfodbold altid vinder.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Vild udvikling for FC Københavns chancer
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg