Dansk fodbold er igen blevet et absurd teater, hvor der er en verden til forskel på det, man siger, og det man gør.
Fredag stillede formand Jesper Møller sig op foran DBU’s bestyrelse, hvorefter der blev holdt et improviseret pressemøde, og igen-igen nægtede DBU-bossen at svare på, om han havde stemt ja eller nej til at lukke Ruslands U/17-landshold ind i UEFA-turneringer igen.
Den tamme undskyldning er en tavshedspligt, der åbenbart ikke gælder de tyske kolleger eller Møllers svenske ven og allierede Karl-Erik Nilsson. Det er ikke det eneste sted, hvor der er forskellige versioner af begivenhederne på det UEFA-møde på Cypern tirsdag i sidste uge.
Vi kunne forstå, at DBU-formanden støttede princippet om at lade russiske ‘børn’, som Ruslands største professionelle teenagetalenter fra klubber som kæmpeklubber som Zenit og CSKA Moskva ifølge Møller, UEFA og Kreml-styrede russiske nyhedsbureauer skal omtales, spille med i UEFA-turneringer, fordi det angiveligt krænker deres rettigheder i FN’s børnekonvention ikke at spille landsholdsfodbold.
At FN’s børnekonvention ikke omtaler elitefodbold men derimod børns overlevelse og ret til ikke at blive kidnappet, hvilket russisk fodbolds chef i Kreml har voldsomt svært ved at leve op til i regimets blodige angrebskrig i Ukraine, kom DBU-bossen ikke ind på.
Den pressede DBU-formand slog klogelig bak på, at danske hold kan møde russiske, og at det så kan kræve, at danske ungdomslandshold ikke stiller op til turneringer, fordi Rusland er med, udstiller jo, hvor uholdbar Møllers støtte til UEFA’s Kreml- og Putin-venlige kurs er.

DBU’s bestyrelse kunne fredag have bedt formanden om at trække sig. Det samme kunne kulturministeren og regeringen efter et ekstremt uværdigt forløb, der igen har vist, at principperne i DBU og hos Jesper Møller kun rækker til det punkt, hvor de andre i UEFA kan blive sure.
Præcis det samme skete i forbindelse med VM i Qatar, hvor DBU og ligesindede forbund blev rykket rundt af Gianni Infantino, FIFA og Qatar i anførerbind-tragedien.
Men der er åbenbart ikke nogen, der tør rokke ved status quo, med den risiko at man også selv kan miste privilegier eller gøre de internationale idrætsorganisationer sure, så man ikke kan hive diverse sportsbegivenheder til Danmark.
Læs også chefredaktør Allan Olsens opfordring til, at Jesper Møller trækker sig
Så hellere købe en utroværdig bortforklaring og lade dansk fodbolds ellers gode navn og rygte blive misbrugt til at hjælpe den PR-mission, alle kan se Rusland bedriver gennem Aleksandar Ceferin og ligesindede i UEFA, ligesom Rusland er ved at få listet russiske udøvere tilbage til OL i Paris om ni måneder.
Jesper Møller taler nok en gang om en skærpelse af sanktionerne mod Rusland, men der er absolut ingen uden for DBU, UEFA og andre europæisk fodboldforbund, der tolker U/17-holdenes retur sådan: Selvfølgelig er det en forløber til, at de russiske klubber og landsholdet snart skal spille med i Champions League og VM-kvalifikationen.
Dem, der faktisk betaler, er selvfølgelig dem med mindst at sige her: Klubberne og spillerne.
Jesper Møllers udredninger og forklaringer er dybt forvirrende og selvmodsigende, men det lader altså til, at danske hold skal trækkes fra situationer, hvor de kan møde russiske hold.
Men hvorfor i alverden så støtte UEFA’s forslag i første omgang, Jesper Møller? Hvorfor er det nødvendigt både at spille russernes og Ceferins melodi, og så lade russisk fodbolds retur gå ud over danske hold, spillere og trænere?

Dette selvforskyldte rod minder ikke så lidt om miséren i Qatar, hvor den politiske ballade udløst af Jesper Møllers fravær og slingrekurs i hvert fald ikke var noget, der styrkede landsholdet inde på banen i 3×90 miserable minutter ved et VM, man aldrig burde have spillet.
Jeg forstår simpelthen ikke, hvis landstræner Kasper Hjulmand, fodbolddirektør Peter Møller for ikke at nævne de danske klubber, der i sidste ende også kan blive ramt af formand Møllers Putin-venlige kurs i en europæisk klubturnering, kan leve med det her.
Den bizarre afvigelse fra Danmarks boykot af det russiske regime er ikke deres ansvar, men når formanden igen får lov at fortsætte, hvor han i de fleste andre velfungerende organisationer var blevet bedt om at sige op, er det deres sure, utaknemmelige pligt at sige fra.
Dansk fodbold har fortjent bedre og lider under den dårlige ledelse. I Sverige røg Møllers UEFA-kollega Karl-Erik Nilsson fredag eftermiddag i nøjagtig samme sag, og i Norge har vi set, at fornyelse er muligt med den bramfri, modige Lise Klaveness, der ikke er bange for at tale magten i UEFA og FIFA lige imod.
Korthuset er klar til at vælte, og dansk fodbold fortjener simpelthen bedre, end alt det Jesper Møller igen og igen ikke formår at levere.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW