Leder: Brøndbys stille transfervindue er et opgør med Zorniger-æraen

Der har indtil videre været meget stille i Brøndby IF, selv om transfervinudet er åbent, og det er næppe helt tilfældigt, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra fredagens trykte udgave af Tipsbladet. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Jeg ved af gode grunde ikke, hvordan Brøndby IF’s trup ser ud, når transfervinduet lukker om en måneds tid. Men det er ikke meget, der er sket indtil nu.

Rezan Corlu er vendt tilbage fra udlån i Lyngby, Simon Tibbling er solgt til Emmen, mens Samuel Mraz er vendt tilbage til Empoli efter endt lejemål og Kasper Fisker er taget til Amager for at spille på Sundby Idrætspark efter kontraktudløb. Som cheftræner Niels Frederiksen siger i fredagens udgave af Tipsbladet, kan det ændre sig i de sidste uger af transfervinduet, hvis de rette tilbud dukker op.

Men jeg tør godt love, at Brøndby igen denne sommer har en helt anden tilgang end i 2018 og årene før, ja for den sags skyld også sammenlignet med transfer-sommeren sidste år, hvor Tobias Børkeeiet og Sigurd Rosted hver kostede adskillige millioner kroner.

Læs også:Niels Frederiksen om forgængeren Zorniger: Jeg er mere en klubmand

Niels Frederiksen er i interviewet i Tipsbladet inde på, at han ankom til en klub, hvor der var stor forskel på det, man havde sagt var strategien, og det, der rent faktisk var sket. Jeg bebrejder bestemt ikke Alexander Zorniger noget, han forsøgte og var snublende nær på at vinde mesterskabet, og gjorde det med en dygtig trup med mange spillere, der forstod Zornigers presspil og spillestil efter års erfaring i tysk fodbold.

Men denne sommer må da endegyldigt gøre op med myten om alt det, der blev bygget op i årene under Alexander Zorniger.

For der blev ikke bygget noget som helst vedvarende op omkring førsteholdet, og både på transfermarkedet og i udviklingen og brugen af unge spillere er Brøndby sakket agterud. I den sidste sæson i 2015/16 før tyskerens ankomst sluttede Brøndby som nummer fire i Superligaen med 54 point, fem point efter FC Midtjylland.

I 2019/20 sluttede Brøndby IF som nummer fire i Superligaen med 56 point (for tre kampe mere end i 2015/16), otte point efter AGF. I perioder har FC København og FC Midtjylland distanceret Brøndby sportsligt og på transfermarkedet med at købe og sælge spillere, samtidig med at Brøndby var en af de klubber i Europa, der brugte flest udenlandske spillere.

Læs også:Gent-boss om Thorup-fyring: Tingene fungerede ikke længere

Det er en genstart, Niels Frederiksen og Carsten V. Jensen har gang i, især her i 2020, og den er fornuftig i forhold til at bygge en lidt mindre urentabel fodboldklub op, der kan sælge spillere, hvilket man som Superliga-topklub er nødt til, uanset hvor irriterende, man måtte synes, det er.

Genstarten er også nødvendig, fordi Jan Bech Andersen ikke vil skrive flere checks til at dække underskuddene. Det vil også klæde klubben og gavne arbejdet, at en yderligere erkendelse af ovenstående kom og blev meldt ud offentligt fra øverste sted i klubben.

Cheftræner Niels Frederiksen kan hurtigt blive klemt mellem en Top 3-målsætning og en virkelighed, hvis det samtidig er en del af historiefortællingen fra klubbens side, at de seneste år har været en stor strategisk succes, deraf Top 3-målsætningen. Selvfølgelig kan det lade sig gøre, vildere er konkurrencen fra AGF, AaB, FC Nordsjælland og OB ikke. Men det skal denne gang ske på helt andre økonomiske forudsætninger end tidligere, blandt andet fordi man i årene forinden har brugt alle pengene på erfarne spillere i jagten på et mesterskab.

Det er menneskeligt at komme til at gøre noget andet, end man har sagt, man ville, der har vi alle været. Men det kan ikke nytte, at man efterfølgende ikke erkender det og ikke vil handle derefter.

right

Læs også:Historiens største pokalsensation? Spillere satte grill og hegn frem før kampen
Læs også:Medie: Norsk landsholdsspiller spøger i AaB og FC Midtjylland
Læs også:Usain Bolts tidligere fysioterapeut har hjulpet Lucas Andersen




Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

City med vildt rekordbud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Peger på ham som ny Superliga-træner

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller