Lederen er fra fredagens trykte udgave af Tipsbladet. Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.
Jeg ved af gode grunde ikke, hvordan Brøndby IF’s trup ser ud, når transfervinduet lukker om en måneds tid. Men det er ikke meget, der er sket indtil nu.
Rezan Corlu er vendt tilbage fra udlån i Lyngby, Simon Tibbling er solgt til Emmen, mens Samuel Mraz er vendt tilbage til Empoli efter endt lejemål og Kasper Fisker er taget til Amager for at spille på Sundby Idrætspark efter kontraktudløb. Som cheftræner Niels Frederiksen siger i fredagens udgave af Tipsbladet, kan det ændre sig i de sidste uger af transfervinduet, hvis de rette tilbud dukker op.
Men jeg tør godt love, at Brøndby igen denne sommer har en helt anden tilgang end i 2018 og årene før, ja for den sags skyld også sammenlignet med transfer-sommeren sidste år, hvor Tobias Børkeeiet og Sigurd Rosted hver kostede adskillige millioner kroner.
Læs også:Niels Frederiksen om forgængeren Zorniger: Jeg er mere en klubmand
Niels Frederiksen er i interviewet i Tipsbladet inde på, at han ankom til en klub, hvor der var stor forskel på det, man havde sagt var strategien, og det, der rent faktisk var sket. Jeg bebrejder bestemt ikke Alexander Zorniger noget, han forsøgte og var snublende nær på at vinde mesterskabet, og gjorde det med en dygtig trup med mange spillere, der forstod Zornigers presspil og spillestil efter års erfaring i tysk fodbold.
Men denne sommer må da endegyldigt gøre op med myten om alt det, der blev bygget op i årene under Alexander Zorniger.
For der blev ikke bygget noget som helst vedvarende op omkring førsteholdet, og både på transfermarkedet og i udviklingen og brugen af unge spillere er Brøndby sakket agterud. I den sidste sæson i 2015/16 før tyskerens ankomst sluttede Brøndby som nummer fire i Superligaen med 54 point, fem point efter FC Midtjylland.
I 2019/20 sluttede Brøndby IF som nummer fire i Superligaen med 56 point (for tre kampe mere end i 2015/16), otte point efter AGF. I perioder har FC København og FC Midtjylland distanceret Brøndby sportsligt og på transfermarkedet med at købe og sælge spillere, samtidig med at Brøndby var en af de klubber i Europa, der brugte flest udenlandske spillere.
Læs også:Gent-boss om Thorup-fyring: Tingene fungerede ikke længere
Det er en genstart, Niels Frederiksen og Carsten V. Jensen har gang i, især her i 2020, og den er fornuftig i forhold til at bygge en lidt mindre urentabel fodboldklub op, der kan sælge spillere, hvilket man som Superliga-topklub er nødt til, uanset hvor irriterende, man måtte synes, det er.
Genstarten er også nødvendig, fordi Jan Bech Andersen ikke vil skrive flere checks til at dække underskuddene. Det vil også klæde klubben og gavne arbejdet, at en yderligere erkendelse af ovenstående kom og blev meldt ud offentligt fra øverste sted i klubben.
Cheftræner Niels Frederiksen kan hurtigt blive klemt mellem en Top 3-målsætning og en virkelighed, hvis det samtidig er en del af historiefortællingen fra klubbens side, at de seneste år har været en stor strategisk succes, deraf Top 3-målsætningen. Selvfølgelig kan det lade sig gøre, vildere er konkurrencen fra AGF, AaB, FC Nordsjælland og OB ikke. Men det skal denne gang ske på helt andre økonomiske forudsætninger end tidligere, blandt andet fordi man i årene forinden har brugt alle pengene på erfarne spillere i jagten på et mesterskab.
Det er menneskeligt at komme til at gøre noget andet, end man har sagt, man ville, der har vi alle været. Men det kan ikke nytte, at man efterfølgende ikke erkender det og ikke vil handle derefter.

Læs også:Historiens største pokalsensation? Spillere satte grill og hegn frem før kampen
Læs også:Medie: Norsk landsholdsspiller spøger i AaB og FC Midtjylland
Læs også:Usain Bolts tidligere fysioterapeut har hjulpet Lucas Andersen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
‘Schmedes er under pres’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Victor Froholdt bliver matchvinder
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Brøndbys offensive problemer fortsatte
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Sune Smith-Nielsen færdig
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Formand freder Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
