Han har længe været en af de mest oplagte cheftræner-kandidater i feltet af assistenttrænere i dansk fodbold, og nu er Henrik Hansen så præsenteret som cheftræner i SønderjyskE.
På høje tid, kunne man mene, for hvis man for eksempel havde valgt ham i sommer frem for tyske Michael Boris, kunne situationen have været langt mindre livstruende, end den sportsligt er nu.
Og dog. For hvad kunne Henrik Hansen egentlig have stillet op i sommer?
Ikke meget, tror jeg, for der troede ejeren og hans folk stadig, at de havde fat i den lange ende.
Jeg kan godt se, hvad Robert Platek troede, man kunne udrette med klubben.
Man så for sig, at SønderjyskE kunne drives mere effektivt, at der findes nogle billige, unge spillere, der gjorde en stor forskel, skubbede SønderjyskE op i Top 6, og så sælges dyrt, hvorefter processen begyndte forfra.
Man sagde det med familieværdier og lokal forankring, som alle andre klubopkøbere i Europa siger, og så var det ellers bare derudaf.
Problemet er bare, at det er en luftspejling.
Et fata morgana, som konsulenter og eksperter sælger ikke mindst til amerikanske rigmænd, men som bare ikke har ret meget med virkeligheden at gøre, med mindre man vitterligt arbejder strategisk på europæisk topniveau som i FC Midtjylland og FC Nordsjælland.
Det er bare de færreste, der overhovedet forstår eller når i nærheden af det, FCM og FCN kan.
Så nu, 15 måneder senere, er en stabil Superliga-klub med et for lille budget forvandlet til noget, der meget vel kan vise sig at være et fast elevatorhold i de næste 10 år.
Det er det, Henrik Hansen, den tilbagevendte assistenttræner Niels Lodberg og sportsdirektør Esben Hansen nu skal redde SønderjyskE fra med en trup, der pt er til nedrykning, med mindre FC Nordsjællands katastrofale resultater fortsætter.
Man har en flok offensive spillere, der har svært ved at score mål og skabe chancer, og et betydeligt hul op til FC Nordsjælland, der med statsgaranti henter et par gode spillere i januar og sandsynligvis spiller langt bedre end i efteråret.
På mig minder det om Randers’ overlevelsesmission i 2010, hvor Ove Christensen og hans gæve svende helt ufatteligt formåede at lukke et hul på 13 point op til stregen.
Jeg har ikke set nogen overleve siden på de vilkår, der nu møder SønderjyskE, der også skal kæmpe med et Vejle-hold, jeg tror mere på i overlevelseskampen.
Den lokale forankring lader nu til at være på vej tilbage i klubben med ændringer i bestyrelsen og ansættelsen af Hansen og Hansen.
Måske var det her sket uanset hvad, men det er svært at ryste fornemmelsen af, at det her først og fremmest er sket, fordi en ny ejer og hans stab groft har undervurderet Superligaen og konkurrencesituationen, og nu betaler prisen for, at man heller ikke i sommer havde forstået, at man ikke har kan valse ind i en Top 15-liga og forvente, at modstanderne falder på halen over klicheer og indkøb på 1. divisionsniveau.
Nu venter der en redningsaktion af dimensioner for Henrik Hansen, hans stab og en trup, der ikke kun her i Tipsbladet får at vide, at den sammenlignet med konkurrenterne er favorit til at spille i 1. division til sommer.
Det er ikke umuligt, men det bliver meget svært, og nærmest alt skal gå rigtigt fra nu af efter 15 måneder, hvor nærmest intet har fungeret ud over evnen til at skrue op for spillerbudgettet. En af de første beslutninger bliver forsvarskrumtappen Stefan Gartenmanns fremtid – med kontraktudløb til sommer er det i januar, der enten skal forlænges kontrakt eller findes en ny klub, hvis man vil undgå den overhængende risiko for en Bosman-transfer 1. juli.
LIVE
LIVE: FCM-kamp skraber europæisk bund
Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr
TOPNYHED
Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’
TOPNYHED
– Jeg vil få mareridt på grund af Dominik Kotarski
INTERVIEW
Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’
NYHEDER
Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Silkeborg-spiller måtte have psykologhjælp
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
EKSKLUSIVT
Det laver Lasse Schöne i dag
EKSKLUSIVT
16-årig Superliga-komet bjergtager alle
NYHEDER
Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’
Ny FCK-ejer? ‘Han vil være interessant’
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
OPTAKT
AC Horsens – Randers FC
TIPSBLADETS DOM
FCK har travlt – forlæng med ham nu!
INTERVIEW
Ny aftale? – Svensson har sagt det til Speakman
Ekspert vil have Niels Frederiksen fyret
NYHEDER
Intet skifte til Brøndby: ‘Kan være tusind grunde’
EKSKLUSIVT
Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe
TIPSBLADETS DOM
Hvad i alverden skete der dér, AGF!?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland forlænger med Emefile
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’
EKSKLUSIVT
Superliga-duo jagter Brøndby-spiller
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
Lisandro Martinez til samtale med United-chefer
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
FANKLUBBEN
Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!
FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’
OPTAKT
Gent – AGF
EKSPERT
‘Han har altid været et problem for Portugal’