Ny boss skal rydde op i 15 måneders katastrofer

KOMMENTAR: Henrik Hansen får sin sag for som ny cheftræner i SønderjyskE, der ligger under stregen i vinterpausen.



Han har længe været en af de mest oplagte cheftræner-kandidater i feltet af assistenttrænere i dansk fodbold, og nu er Henrik Hansen så præsenteret som cheftræner i SønderjyskE.

På høje tid, kunne man mene, for hvis man for eksempel havde valgt ham i sommer frem for tyske Michael Boris, kunne situationen have været langt mindre livstruende, end den sportsligt er nu.

Og dog. For hvad kunne Henrik Hansen egentlig have stillet op i sommer?

Ikke meget, tror jeg, for der troede ejeren og hans folk stadig, at de havde fat i den lange ende.

Jeg kan godt se, hvad Robert Platek troede, man kunne udrette med klubben.

Man så for sig, at SønderjyskE kunne drives mere effektivt, at der findes nogle billige, unge spillere, der gjorde en stor forskel, skubbede SønderjyskE op i Top 6, og så sælges dyrt, hvorefter processen begyndte forfra.

Man sagde det med familieværdier og lokal forankring, som alle andre klubopkøbere i Europa siger, og så var det ellers bare derudaf.

Problemet er bare, at det er en luftspejling.

Et fata morgana, som konsulenter og eksperter sælger ikke mindst til amerikanske rigmænd, men som bare ikke har ret meget med virkeligheden at gøre, med mindre man vitterligt arbejder strategisk på europæisk topniveau som i FC Midtjylland og FC Nordsjælland.

Det er bare de færreste, der overhovedet forstår eller når i nærheden af det, FCM og FCN kan.

Så nu, 15 måneder senere, er en stabil Superliga-klub med et for lille budget forvandlet til noget, der meget vel kan vise sig at være et fast elevatorhold i de næste 10 år.

Det er det, Henrik Hansen, den tilbagevendte assistenttræner Niels Lodberg og sportsdirektør Esben Hansen nu skal redde SønderjyskE fra med en trup, der pt er til nedrykning, med mindre FC Nordsjællands katastrofale resultater fortsætter.

Man har en flok offensive spillere, der har svært ved at score mål og skabe chancer, og et betydeligt hul op til FC Nordsjælland, der med statsgaranti henter et par gode spillere i januar og sandsynligvis spiller langt bedre end i efteråret.

På mig minder det om Randers’ overlevelsesmission i 2010, hvor Ove Christensen og hans gæve svende helt ufatteligt formåede at lukke et hul på 13 point op til stregen.

Jeg har ikke set nogen overleve siden på de vilkår, der nu møder SønderjyskE, der også skal kæmpe med et Vejle-hold, jeg tror mere på i overlevelseskampen.

Den lokale forankring lader nu til at være på vej tilbage i klubben med ændringer i bestyrelsen og ansættelsen af Hansen og Hansen.

Måske var det her sket uanset hvad, men det er svært at ryste fornemmelsen af, at det her først og fremmest er sket, fordi en ny ejer og hans stab groft har undervurderet Superligaen og konkurrencesituationen, og nu betaler prisen for, at man heller ikke i sommer havde forstået, at man ikke har kan valse ind i en Top 15-liga og forvente, at modstanderne falder på halen over klicheer og indkøb på 1. divisionsniveau.

Nu venter der en redningsaktion af dimensioner for Henrik Hansen, hans stab og en trup, der ikke kun her i Tipsbladet får at vide, at den sammenlignet med konkurrenterne er favorit til at spille i 1. division til sommer.

Det er ikke umuligt, men det bliver meget svært, og nærmest alt skal gå rigtigt fra nu af efter 15 måneder, hvor nærmest intet har fungeret ud over evnen til at skrue op for spillerbudgettet. En af de første beslutninger bliver forsvarskrumtappen Stefan Gartenmanns fremtid – med kontraktudløb til sommer er det i januar, der enten skal forlænges kontrakt eller findes en ny klub, hvis man vil undgå den overhængende risiko for en Bosman-transfer 1. juli.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Krisen er blevet til en katastrofe?

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FC Midtjylland misser gylden chance

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Rasmus Højlund revser konkurrent

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Josip Radošević på samtlige forsider

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Barcelona tager smal sejr

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

FC København-krisen fortsætter

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

FC København – FC Fredericia

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali