God fodbold var det ikke.
Men selv ude foran tv-skærmene kunne man smage fighten, fansene og den elektricitet, der løb gennem Brøndby Stadion og de 10 Brøndby-spillere på banen, da de med møje, besvær og en god portion held krigede sig til tre point.
Lige så skidt, Henrik Heggheims tidlige udvisning var, lige så vigtigt er det for moralen og troen på, at man kan gå hele vejen, at man holder ud i over 80 minutter og minsandten får tre point.
Er det den slags fodbold, der giver Brøndby guld? Nej.
Det er indlysende, at man ikke vinder guld ved at krige den hele vejen, og vi mangler at se, at man kan spille sig til det, også når det gælder i slutspillet, når modstanderen ikke lige giver gaver i form af at være så ineffektiv en mand i overtal, som FC Midtjylland var.
Men viljen, stemningen på lægterne, og det at få de tætte kampe med sig, det minder mig om 2021, hvor Brøndby som bekendt vandt guld med et hold, der ikke spiller for spiller eller som trup var bedre end den nuværende, i hvert fald ud over de toppræsterende Jesper Lindstrøm og Mikael Uhre.
Og så skal vi ikke tage fejl af, at en smule held også ofte er vigtig ingrediens, og den havde Brøndby IF søndag aften.
Det havde man også i 2021, ligesom søndagens modstander FC Midtjylland havde det i 2018, hvor FCM blev mester, selv om Brøndby IF på de fleste objektive parametre var det bedste hold i den sæson.
Ilden, vildskaben, det kan man tage med, og jeg bliver ikke mindre bestyrket i, at Brøndby har gjort ret i at række ud efter guldet nu, hvilket man gør ved at købe Filip Bundgaard og ikke sælge profiler i denne sæson ud over en Mads Hermansen, hvor tiden var inde til en udlandstransfer.
Nu har Brøndby i de kommende kampe OB, Vejle, Viborg og Silkeborg.
Især i de tre første kampe får vi syn for sagen – kan Brøndby skabe sejrene, når modstanderne giver dem initiativet.
Det ligner en god mulighed for at ligge etter, når slutspillet begynder til april, og så skal man altså kun tre år tilbage for at se, at et rutineret Brøndby-hold kan gå hele vejen uden at dominere Superligaen på samtlige offensive parametre.
For FC Midtjylland er søndag ingen katastrofe, der er 42 point tilbage at spille om.
Men det afkræftede bestemt ikke, at FC Midtjylland stadig har betydeligt forbedrings-potentiale, for ikke at sige en hel del at arbejde med, når det gælder det etablerede angrebsspil med mange berøringer, som helt naturligt kommer, når man er 11 mod 10, og modstanderen trækker sig langt tilbage.
Det lægger yderligere pres på i de næste kampe mod AGF og FC København, der vil se video af søndagens FCM-kamp og tænke, at der også er noget at hente for dem.
Superligaen er i den grad i gang igen – tre tophold inden for ét point og håbefulde FC Nordsjælland og AGF liggende i ryggen tyder godt for de næste måneder.
LIVE
LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
Jubler over ny Brøndby-chef
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
CUSTOM
Brighton – Liverpool
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
LIGE NU