I den ganske seværdige film Moneyball er der en skøn scene, hvor Oakland Athletics General Manager Billy Beane og hans data-sidekick Paul DePodesta piller Oaklands scouts totalt fra hinanden.
Dilemmaet i Oaklands rekruttering er endnu bedre beskrevet i bogen af samme navn, hvor forfatteren Michael Lewis som fluen på væggen udstiller, hvordan Oaklands talentspejdere er uddannet til at gå efter spektakulære og flotte (ja, jeg mener fysisk) unge spillere, og overser, hvem der rent faktisk kan få holdet til at vinde kampe.
Se Brad Pitt og Jonah Hill i Moneyball her
Det er især spillere fra college og endnu værre fra high school (gymnasiet), som Oakland ligesom alle andre baseballhold overvurderer helt vildt på grund af deres alder, talent og hvor godt, det ser ud, når de spiller, mens de langsomme, dem med grimt hår og lidt ekstra på sidebenene bliver undervurderet.
Baseball har naturligvis intet med fodbold eller Brøndby IF at gøre, men det har tendensen til at overvurdere ungdommen til gengæld i høj grad.
Der har siden finanskrisen i 2008 ikke været noget hottere i professionel fodbold end at tale om talentudvikling.
Der er nærmest ikke det hold i Danmark eller resten af Europa, der ikke vil være blandt de bedste overhovedet til at uddanne unge spillere, noget Josep Guardiolas FC Barcelona-hold fra 2008 til 2012 satte turbo på (uanset at adskillige af spillerne var indkøbt ekstremt dyrt).
I disse uger får Jesper Sørensen, cheftræner i Brøndby, på puklen for sine spillervalg.
Er han ved at gå væk fra Strategi 6+4?
Hvad med Masterclass?
Hvordan skal man få de næste kæmpesalg a la Jesper Lindstrøm, hvis de unge ikke får den spilletid, der skal til for, at de bliver blandt Superligaens bedste, kommer ind omkring landsholdet og ryger afsted til en Top 5-liga?

Oscar Schwartau og Mathias Kvistgaarden er to af Brøndbys lovende yngre spillere.
Måske er det rigtigt. Måske har Brøndby IF ikke en chance for at nå tredje- eller fjerdepladsen (jeg synes knapt, de er blandt den bedste halvdel af holdene i Superligaen lige nu), måske ville de få mere ud af at spille Oscar Schwartau ind og hive et par andre purunge spillere ind foran ældre spillere, så Brøndby står stærkere til næste sæson.
Men der er ingen garanti for det. Ingen overhovedet.
I fredags talte vi i Tipsbladets trykte udgave med såvel Jesper Sørensen som hans nyansatte konkurrent og trænerkollega Thomas Thomasberg i FC Midtjylland.
De afviste begge, at man som ung kan komme til spilletid i dette forår på basis af fødselsattesten, og det er efter min mening den helt rette indstilling.
For det er en af fodbolds allerstørste fejltagelser, når medier og fans tror, at det i de fleste tilfælde blot handler om at give de største talenter spilletid, hvorefter de forvandler sig til Superliga-profiler, bare de bliver trænet ordentligt og bliver håndteret tålmodigt og fornuftigt.
Den barske virkelighed er, at mange unge spillere ikke bliver specielt meget dygtigere, efter de er 18-19 år, og at mange selv med stor tålmodighed og megen spilletid aldrig reelt bliver dygtige nok til Superligaen, også selvom de har spillet på Danmarks ungdomslandshold og været blandt de største profiler i U/19-ligaen.
Oscar Schwartau ser særdeles lovende ud og kan meget vel blive en stor Superliga-spiller en dag, men der ikke belæg for, at Brøndby skulle være bedre stillet i næste sæson ved at spille med alle de unge nu, som om man er på vej ind i en kæmpe genopbygningsfase.
Det er snarere omvendt.
Hvis Brøndbys cheftræner og ledelse tror på, at man har købt rigtigt ind sidste sommer og i januar, skal man da gå efter at stå så skarpt som overhovedet muligt fra første spillerunde i juli, så FC København og FC Midtjylland bliver presset maksimalt i næste sæsons guldkamp, og det gør man ved at spille med de spillere, man tror på i dag, og som også er i klubben efter den korte sommerpause.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
– Det har man nok aldrig set før
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale