Suárez fortjener hadet: Jeg havde gjort det samme

Luis Suárez fik fortjent på puklen på pressemødet før fredagens møde med Ghana, men selvom det ikke var sympatisk at snyde ghaneserne for 12 år siden, finder man få mere tydelige eksempler på den indædte vindervilje.



Selv mens jeg sad der på pressepladserne på Soccer City Stadium uden for den berømte Johannesburg-forstad Soweto, havde jeg på fornemmelsen, at det var et historisk øjeblik.

Vi var helt i bunden af den forlængede spilletid mellem Ghana og Uruguay.

Størstedelen af stadion var på samme side som de mange og helt igennem fantastiske medrejsende fans fra det store vestafrikanske land, og selvom sydamerikanerne selv havde deres højlydte støtter med, var de under pres.

Og så, netop som alt tydede på en straffesparkskonkurrence, opstod der panik i Uruguays felt efter et indlæg fra højre side.

Bolden sprang rundt, og da angriberen Dominic Adiyiah headede bolden mod mål, lignede det punktum for Uruguay.

Men inde på stregen stod Luis Suárez, den øretæveindbydende, kække Ajax-angriber.

Suárez havde lige reddet én Ghana-afslutning fra tæt hold med skinnebenet, en holdkammerat sprællede forgæves i forsøget at bokse bolden væk, keeper Fernando Muslera var passeret, men inde på stregen slog Luis Suárez kuglen væk med en blanding af en håndboldredning og et mislykket volleyball-smash.

Sjældent har man set et mere tydeligt rødt kort, og Suárez græd på vejen ud, mens stadion forventningsfuldt afventede Asamoah Gyans straffespark.

Men Gyan blæste bolden på overliggeren, Luis Suárez, der var blevet på sidelinjen, jublede som havde han scoret, og i den efterfølgende straffesparkskonkurrence reddede Muslera to gange, før vandringsmanden Sebastian Abreu scorede med en Panenka på sidste spark.

Jeg husker forargelsen og delte den nok også selv. Det var Afrikas favoritter, der blev elimineret fra VM takket være Suárez’ snyderi, efter Sydafrika ikke selv kunne stille det store op.

Det var snyd, vi gav ikke noget for den sydamerikanske  ‘Garra’, den ekstreme vindervilje, der endnu ikke var blevet berømmet af ‘Cholo’ Simeone og hans Atlético Madrid, og det føltes gennemført uretfærdigt, at uærlighed kunne betale sig.

Nu er de der igen, Uruguay og Ghana, det er også en kamp om at gå videre, og minsandten om Luis Suárez ikke også stadig er med sammen med Edinson Cavani og Diego Godin.

Suárez fik skældud i går på pressemødet, og det forstår jeg udmærket.

Man må ikke bryde loven eller opføre sig uetisk eller umoralsk.

Og jer, der er vant til at trækkes med mine meninger, ved også, at jeg endda argumenterer for, at bosserne i fodboldverdenen og alle dem, der vil blande sig i spillet om spillet, skal opføre sig langt bedre og mere ansvarligt uden for banen.

Men selve spillet er grænsesøgende og til tider grænseoverskridende, og skal efter min mening også være det.

Er det grænseoverskridende at begå et professionelt frispark og tage et gult kort for at bremse et godt angreb?

Det ville det helt klart være i næsten alle andre sammenhænge i livet og i ungdomsfodbold, hvor det handler om at blive dygtigere og at have det sjovt.

Men i professionel fodbold? Der overskrider det ikke mine grænser.

Og når jeg tænker efter, tror jeg også, at jeg i en VM-kvartfinale i 119. minut havde reageret som Luis Suárez og givet mit hold 23 procents chance for at nå straffesparkskonkurrencen.

Som Suárez sagde, havde han jo ikke skadet nogen.

At han andre gange er gået langt over stregen ved at bide, noget der også skete i de unge år i Uruguay og i Ajax, understreger, at Luis Suárez har haft svært ved at skelne og sætte benævnte grænser op for sig selv.

Nu får Ghana en chance for revanche, jeg og millioner andre under dem, og så må de sørge for at gøre arbejdet helt færdigt denne gang.





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

FC København-talent har truffet stor beslutning

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Benhård Brian Riemer-melding

Nu dukker første historie op

Morten Bruun med dyster spådom



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Håber på FC København-exit

I svime over Morten Hjulmand

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Vejle Boldklub – OB

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Messi rammer gyldent tal

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’