Selv mens jeg sad der på pressepladserne på Soccer City Stadium uden for den berømte Johannesburg-forstad Soweto, havde jeg på fornemmelsen, at det var et historisk øjeblik.
Vi var helt i bunden af den forlængede spilletid mellem Ghana og Uruguay.
Størstedelen af stadion var på samme side som de mange og helt igennem fantastiske medrejsende fans fra det store vestafrikanske land, og selvom sydamerikanerne selv havde deres højlydte støtter med, var de under pres.
Og så, netop som alt tydede på en straffesparkskonkurrence, opstod der panik i Uruguays felt efter et indlæg fra højre side.
Bolden sprang rundt, og da angriberen Dominic Adiyiah headede bolden mod mål, lignede det punktum for Uruguay.
Men inde på stregen stod Luis Suárez, den øretæveindbydende, kække Ajax-angriber.
Suárez havde lige reddet én Ghana-afslutning fra tæt hold med skinnebenet, en holdkammerat sprællede forgæves i forsøget at bokse bolden væk, keeper Fernando Muslera var passeret, men inde på stregen slog Luis Suárez kuglen væk med en blanding af en håndboldredning og et mislykket volleyball-smash.
Sjældent har man set et mere tydeligt rødt kort, og Suárez græd på vejen ud, mens stadion forventningsfuldt afventede Asamoah Gyans straffespark.
Men Gyan blæste bolden på overliggeren, Luis Suárez, der var blevet på sidelinjen, jublede som havde han scoret, og i den efterfølgende straffesparkskonkurrence reddede Muslera to gange, før vandringsmanden Sebastian Abreu scorede med en Panenka på sidste spark.
Jeg husker forargelsen og delte den nok også selv. Det var Afrikas favoritter, der blev elimineret fra VM takket være Suárez’ snyderi, efter Sydafrika ikke selv kunne stille det store op.
Det var snyd, vi gav ikke noget for den sydamerikanske ‘Garra’, den ekstreme vindervilje, der endnu ikke var blevet berømmet af ‘Cholo’ Simeone og hans Atlético Madrid, og det føltes gennemført uretfærdigt, at uærlighed kunne betale sig.
Nu er de der igen, Uruguay og Ghana, det er også en kamp om at gå videre, og minsandten om Luis Suárez ikke også stadig er med sammen med Edinson Cavani og Diego Godin.
Suárez fik skældud i går på pressemødet, og det forstår jeg udmærket.
“It’s not my fault…I didn’t miss the penalty” 👀
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) December 1, 2022
Luis Suarez and Ghana have HISTORY…🇺🇾🇬🇭pic.twitter.com/52S0p2x5Cz
Man må ikke bryde loven eller opføre sig uetisk eller umoralsk.
Og jer, der er vant til at trækkes med mine meninger, ved også, at jeg endda argumenterer for, at bosserne i fodboldverdenen og alle dem, der vil blande sig i spillet om spillet, skal opføre sig langt bedre og mere ansvarligt uden for banen.
Men selve spillet er grænsesøgende og til tider grænseoverskridende, og skal efter min mening også være det.
Er det grænseoverskridende at begå et professionelt frispark og tage et gult kort for at bremse et godt angreb?
Det ville det helt klart være i næsten alle andre sammenhænge i livet og i ungdomsfodbold, hvor det handler om at blive dygtigere og at have det sjovt.
Men i professionel fodbold? Der overskrider det ikke mine grænser.
Og når jeg tænker efter, tror jeg også, at jeg i en VM-kvartfinale i 119. minut havde reageret som Luis Suárez og givet mit hold 23 procents chance for at nå straffesparkskonkurrencen.
Som Suárez sagde, havde han jo ikke skadet nogen.
At han andre gange er gået langt over stregen ved at bide, noget der også skete i de unge år i Uruguay og i Ajax, understreger, at Luis Suárez har haft svært ved at skelne og sætte benævnte grænser op for sig selv.
Nu får Ghana en chance for revanche, jeg og millioner andre under dem, og så må de sørge for at gøre arbejdet helt færdigt denne gang.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
Brøndby-fans sender åbent brev
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Arsenal snublede i guldkampen
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Barcelona klager til UEFA
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
AGF snubler i guldkampen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Tottenham under stregen
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TOPNYHED
