Transfer til 185 millioner rammer FCM-rekordkøb

ANALYSE: Den vedvarende støj fra Brasilien om en Marrony-transfer sætter et ekstra fokus på forwarden, som FC Midtjylland helst ville undvære.



Sjældent har vi i danske medier beskæftiget os så meget med en spiller, der har spillet så relativt lidt efter at have skiftet til Superligaen med et fysisk efterslæb fra en skade.

Men i tilfældet Marrony er det fuldt berettiget, at der bliver stillet skarpt og stillet svære spørgsmål, selvom forwarden kun har været i Danmark i knapt et halvt år.

For et par år siden lignede Marrony en spiller, der skulle fra Brasilien og direkte til en topklub i Europa.

Så da FC Midtjylland fik forwarden for tre millioner euro i 2021 og yderligere 1,5 millioner euro den kommende sommer, var det både et scoop men også en helt vild transfer for den danske klub.

Man slog egen transferrekord med mere end ti millioner kroner og røg helt op i øverste priskategori, hvor det ellers kun var FC København, der kunne finde på at give over 30 millioner kroner for en enkelt spiller.

Så det ER bemærkelsesværdigt, at Marrony ikke har scoret et betydende mål endnu, og at han spillede 206 minutter på otte kampe og blev sendt hjem til Brasilien før tid i november med en lille skade.

Og endnu mere bemærkelsesværdigt bliver det her i vinteropstarten, hvor brasilianske medier insisterer på, at forwardens repræsentanter gerne vil have flyttet ham hjem til Brasilien igen.

Det er især Internacional fra Porto Alegre nede i syd, der er fokus på. De solgte for nylig forwarden Yuri Alberto til Zenit Sankt Petersborg for et par hundrede millioner kroner, og med de mange petro-millioner fra Gazprom-klubben har klubben i hvert fald råd til en aftale med FC Midtjylland om Marrony, hvis ellers FCM kan lokkes til et salg.

Et par mellemregninger til:

Vi har tidligere på vinteren hørt historierne om brasilianske klubbers interesse, og det er ikke bare én klub eller grebet ud af det blå.

De brasilianske klubber er ikke friske på uden videre at betale 4,5 millioner euro, men en lejeaftale, der senest blev nævnt i forbindelse med klubben Internacional, giver mere mening set fra den side af Atlanterhavet.

Storklubben Flamengo, førnævnte Internacional, klub-VM-finalisten Palmeiras og ambitiøse Red Bull Bragantino er nok de eneste, der kommer i nærheden af at have råd til en transfer, og de har immervæk enormt mange dygtige og billigere spillere at tage af derhjemme end en spiller, der nu har været skadet eller reserve i et halvt år i FCM og de sidste måneder hjemme i Atlético Mineiro.

Så et klubskifte bliver det ikke bare til uden videre, selvom brasilianerne har et par måneder til at handle i med deadline omkring starten på Serie A  i første uge i april.

Derfor var det også dybt interessant at høre direktør Claus Steinlein i den altid grundige Sort Snak-podcast sige, at det tager et rigtig stort bud, hvis FCM skal slippe Marrony.

– Skal han ikke være her, så er det, fordi der kommer et rigtig godt tilbud, som vi ikke kan sige nej til. Men ellers er han købt fordi, han skal gøre en forskel og hjælpe os i de tre turneringer, som vi deltager i i foråret, sagde Claus Steinlein.

Jeg havde forventet, at Steinlein ville sige det, jeg hørte fra det midtjyske i december og begyndelsen af januar: At det selvfølgelig var udelukket, at Marrony skulle nogen steder, og selvom direktøren da også var inde på, at planen er at fortsætte tilvænningen til Europa, var det lille ‘men’ interessant.

Selvfølgelig er alt og alle til salg i fodbold, bare pengene er tilstrækkeligt store, men Marrony er som rekordkøb mere end det.

Han skulle være det helt store kup i FCM’s brasilianske satsning, der løfter klubben op som aftager og videreformidler af brasilianske spillere i laget lige under de største klubber i Europa, portugiserne og brasser-eksperterne Sjakhtar Donetsk, hvis de stadig får lov at have et fodboldhold for Vladimir Putins krigsmaskine.

Finansielt skal det nok gå for FC Midtjylland, hvis man ender med at tage et tab, fordi forwarden aldrig kommer i gang, men for klubbens image i Brasilien-satsningen vil det være skidt at opgive det største køb nogensinde.

FCM’s guldjagt står og falder overhovedet ikke med den 23-årige forward, men i forhold til det brasilianske projekt, man satser benhårdt på, bliver det vildt interessant at følge klubbens valg og det forsøg på at få Marrony i gang.

2022 skal være det helt store brasilianer-år med et salg af Evander, Paulinho eller dem begge, og 37-årige Vágner Love er kommet til som meget erfaren støtte for de langt yngre landsmænd.

Jeg mener stadig, at det rationelle er at give det 6-12 måneder mere, med mindre forwarden bag kulisserne har bedt FCM om at komme væk.

Det tog også et halvt år, før Paulinho kom i gang i FC Midtjylland, Evander havde især i 2019 en del børnesygdomme, og nuværende topscorer Júnior Brumado lignede ikke en spiller med niveau til bedste halvdel i Superligaen i sit første halve år i klubben.

Men situationen og spilletiden er i den grad værd at holde øje med, og lige straks begynder svarene at komme mod PAOK, AaB og de mindst 17 andre kampe, FC Midtjylland har fra denne uge og 3 1/2 måned frem.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu