,

Bjelland vil skabe pokalmirakel: ‘En fed test’

Andreas Bjelland kalder FC København for det bedste hold i Skandinavien, men han har tro på en pokalsensation.



Lyngby Boldklub er stærkt undertippet til onsdagens pokalkamp mod FC København, men 1.-divisionsklubben har alligevel et håb om at kunne drille mesterholdet.

Lyngby-talisman Frederik Gytkjær har fundet målformen med fire fuldtræffere i holdets seneste to kampe, og hans rutine og målnæse kan blive udslagsgivende for et Lyngby-hold, der ellers i højere grad er båret af kollektivet frem for individualister.

Det siger klubbens midlertidige cheftræner, Andreas Bjelland, forud for mødet med sin tidligere klub.

– Jeg ved sgu ikke, hvad der er sket med Gytkjær. Han skulle åbenbart bruge otte-ni kampe på at komme i gang med 1. division, før han ligesom begyndte at sparke kasser ind.

– Han er utrolig vigtig for vores hold med sin iver og sin erfaring, og når han så også begynder at sparke bolde ind, så bliver han endnu vigtigere. De unge kan kigge på Gytkjær, så han skal nok vise vejen, og de kan læne sig op ad ham på og uden for banen.

– Han bliver selvfølgelig vigtig mod FCK, men overordnet er det vores kollektiv, der skal give os en chance for at lave en overraskelse. I modsætning til FCK har vi jo ikke en individualist, der kan sætte tre mand og sparke bolden op i hjørnet. Vi skal knokle og gøre hinanden gode, siger Andreas Bjelland.

Han erkender, at hans hold meget vel kan møde overmagten, men han vil ikke gå på kompromis med Lyngbys normale intention om at være spilstyrende.

– Selvfølgelig har vi respekt for FCK, det er det bedste hold i Skandinavien, men vi har os selv i fokus. Jeg ser ingen fidus i at ændre en masse ting, vi bliver nødt til at gøre de ting, vi prøver at træne os gode i, og som vi er blevet bedre til over hele sæsonen.

– Vi har snakket meget om, at vi skal turde at tage fat i bolden og spille den klogt rundt, så vi kan dræbe deres initiativ lidt. Det kan måske irritere dem, siger Bjelland.

‘En fed test’

Den tidligere landsholdsspiller er midlertidig forfremmet fra assistent- til cheftræner efter fyringen af Morten Karlsen for tre uger siden.

Siden har Lyngby i overbevisende stil vundet to kampe i 1. division med samlet 8-1 og er rækkens aktuelle nummer et.

– Jeg har haft fokus på at ændre mindst muligt. Forstå mig ret. Vi har en ung gruppe, der er på vej frem, og allerede inden Karlsen blev fyret, var vi på vej frem. Resultatmæssigt var der udsving, men præstationerne pegede frem.

– Derfor er vi også blevet ved med at træne på samme måde, vi har kun ændret små detaljer, for det store skifte skete i sommer, hvor vi gik fra at være bundhold i Superligaen til at ville være et 1.-divisionshold, der skal dominere mange kampe med bolden.

– Vi har kun spillet to kampe siden trænerskiftet, og vi har skabt rigtig mange chancer i de to kampe. Jeg er mest tilfreds med, at vi er blevet ved i alle 90 minutter. Tidligere i sæsonen havde vi måske 30 rigtig gode minutter efterfulgt af en rigtig, rigtig dårlig halv time, siger Bjelland.

Onsdag aften ventes omkring 7000 tilskuere på plads i Kongens Lyngby. Det giver en anden indramning end holdets seneste hjemmekamp i 1. division, hvor 3100 så 4-0-sejren over HB Køge.

– Det bliver en fed test for holdet og en stor oplevelse for alle i klubben, siger Lyngby-bossen.

Pokalkampen sparkes i gang klokken 17.45.

/ritzau/





– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Brøndby-handel er kollapset



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

FC København jagter Neestrup-erstatning

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

– Det er Neestrups tre største fejl

Philip Billing tabte kæben



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Helt på røven over Victor Froholdt

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nu flytter anfører til Danmark

Av, FCK! Her er de værst af alle

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Kæmpe nyhed i udlandet

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie