Dansker fanget i mareridt: Han stak mig i ryggen

Han fik en enkelt sæson som cheftræner i Fremad Amager, men nu løfter han sløret for en usund kultur under klubbens daværende ejer.



En enkelt sæson nåede Peter Løvenkrands i spidsen for Fremad Amager.

Han sikrede klubben overlevelse i 1. division, men det var ikke tilfredsstillende nok, hvorfor han blev fyret tidligere på sommeren. Overfor Tipsbladet har Løvenkrands tidligere kaldt perioden for "hård, interessant, lærerig, svær og turbulent".

Fire måneder efter afskeden med Fremad Amager sætter cheftræneren flere ord på sit ophold i den københavnske klub.

– Nogle af spillerne havde været udlejet til 2. division, hvor de ikke fik minutter. Men han [klubbens daværende ejer, red.] fortalte mig, at jeg skulle spille med dem. Så det var op ad bakke, siger Peter Løvenkrands til Daily Record, hvorefter han uddyber.

– Vi blev ikke betalt i seks måneder. Ejeren betalte bare, når det lige passede ham. Det skulle jeg håndtere med spillerne. Artur [daværende assistenttræner, red.] stak mig i ryggen, og gav informationer til ejeren, hver gang vi leverede et dårligt resultat. Det var brutalt. Fuldstændig forfærdeligt.

Det første halve år som cheftræner var russiske Anton Zingarevich ejer af klubben, hvorefter amerikanske ejere overtog klubben ved årsskiftet. Det var under Anton Zingarevich, at armenske Artur Hovhannisyan blev ansat som assistenttræner, som Løvenkrands havde et betændt forhold til. Han blev firtstillet, da den russiske ejer forlod klubben.

Den nye amerikanske ejer havde svært ved at rette op på den trængte økonomi, og Fremad Amager blev med nød og næppe reddet fra konkurs tilbage i vinter.

– På et eller andet tidspunkt vil jeg nok se tilbage og tænke på, at de ting jeg gennemlevede, har været gode for mig. Under min træneruddannelse fortalte trænere som David Moyes om skrækscenarier, og der tænkte jeg: "Det kan aldrig være sket". Men det kom aldrig tæt på det, som jeg oplevede, siger Peter Løvenkrands.

 42-årige Peter Løvenkrands har siden bruddet med Fremad Amager været uden klub. Han har tidligere været ungdomstræner i Rangers, hvor han også spillede mange af sine aktive år som fodboldspiller.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Smadrer transferrekord

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på ny forstærkning

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er ufatteligt imponerende’

Thomas Frank: De vinder VM

‘Det var verdens undergang’

Transferbombe i Manchester United

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer