I en verden med krig, ufred og tastaturkrigere har man engang imellem brug for noget, man kan smile af. Noget, der ikke nødvendigvis gør den store forskel for verdensfreden eller klimaet, men som bare giver en rar fornemmelse i maven.
Sådan en historie har dansk fodbold netop været leveringsdygtig i.
I sommer skiftede 24-årige Benjamin Hvidt fra AGF til Esbjerg for at kickstarte karrieren oven på en årrække, der har budt på et sandt skadeshelvede, og det startede lovende for Hvidt, der kom fint fra land på Vestkysten.
Men så gik det galt – igen!
Mod HB Køge den 24. august pådrog Benjamin Hvidt sig en ny skade, og dommen er nådesløs. Midtbanespilleren har for tredje gang i karrieren pådraget sig en korsbåndsskade, og han kommer ikke i aktion det næste års tid.
En benhård skæbne for Benjamin Hvidt, og hele vejen til Aarhus lider man med midtbanespilleren. Det fik i sidste uge en gruppe AGF-fans fra mediet KSDH.dk til at sende en kurv til midtbanespilleren som en lille opmuntring i en svær tid.
Kurven blev sendt til Esbjergs direktør Jens Hammer Sørensen, der er dybt berørt over den flotte gestus fra AGF-tilhængerne.
– Noget af det man oplever, når man arbejder i fodboldens verden, er, hvor meget de der kulturinstitutioner betyder rundt omkring i Danmark. De fodboldspillere, der spiller i klubberne, kommer rent faktisk til at byde noget for de folk, der holder med dem, og Benjamin har tydeligvis betydet noget for AGF. Det er virkelig fornemt. Vi skal samle på de gode historier, siger Jens Hammer Sørensen til Tipsbladet.
Her gik man og troede, at de fleste aarhusianere var både tossede og dysfunktionelle. Men se lige, hvordan de har tænkt på én af deres tidligere💔.
— Jens Hammer Sørensen (@jenshammerdk) September 5, 2024
Meget fin gestus – jeg letter på hatten@ksdh @EsbjergfB @BenjaminHvidt@GodStil pic.twitter.com/iN8v9oB9co
Kurvens modtager blev naturligvis også meget glad, da Jens Hammer Sørensen viderebragte erkendtligheden fra AGF-fansene.
– Det har betydet meget for Benjamin. Han var rigtig, rigtig glad. Mennesker kan jo godt lide at blive værdsat af andre, så det betød noget for ham, og jeg blev glad på hans vegne. Og ved du hvad? Jeg er også glad på fodboldens vegne. Det var virkelig, virkelig god stil af AGF's fans, og fodbolden har brug for gode historier som denne, lyder det fra Esbjerg-direktøren.
Han fortæller, at Benjamin Hvidt ser lyst på fremtiden og arbejder hårdt på at komme tilbage stærkere.
– Vi var klar over den risiko, der var forbundet med at skrive kontrakt med Benjamin. Vi vidste, han havde været igennem et langt skadesforløb, men vi lægetjekkede ham grundigt, og meldingen var, at det eneste, der var at udsætte på Benjamin, var, at hans knæ er lidt løst. Så vi tog en kalkuleret risiko, og hvis man har et talent som Benjamins, skal der være noget galt, hvis man ender i Esbjerg som 24-årig.
– Nu er situationen, som den er, og det kan ingen gøre noget ved. Han har været i klubben hver dag lige siden, og han er sgu en sej fyr. Han kommer til at pynte i EfB i fremtiden, fastslår Jens Hammer Sørensen.
Benjamin Hvidt har kontrakt med Esbjerg fB frem til sommeren 2027.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT