Fans gik amok: Nu giver klubben dem en ny chance

Efter voldsom ballade i forbindelse med en kamp mod Lyngby Boldklub valgte Esbjerg fB at lukke to stemningsafsnit. Men nu får de en ny mulighed.



Det gik voldsomt for sig, da Esbjerg fB og Lyngby Boldklub mødtes i Vestjylland for nogle uger siden, for visse fans af hjemmeholdet gik amok, da EfB igen igen klokkede i det. EfB endte da også med at tabe opgøret, da det blev genstartet efter ballade.

Men nu får de stemningsafsnit en ny chance. Det skriver Esbjerg fB på sin hjemmeside.

Det var to stemningsafsnit, der blev lukket helt ned den efterfølgende tid, efter der var voldsom ballade på tribunen. Der blev affyret pyro, efter EfB først havde lukket et mål ind og siden fået et rødt kort. Og heller ikke rutinerede folk som Rafael van der Vaart kunne bringe det til ro.

Men for EfB er støtten til spillerne vigtig, og derfor har man valgt nu at give det en ny chance, efter der ingen ballade har været de sidste tre kampe – heraf to udekampe.

– Vi ønsker den gode stemning tilbage på stadion, og har derfor haft en god og konstruktiv dialog de seneste uger med flere grupper af fans. Det har fra vores side været et kardinalpunkt, at vi i hjemmekampen mod Hobro samt udekampene mod Jammerbugt FC og Vendsyssel FF ikke ville se uroligheder af nogen art, hvilket vi med glæde kunne konstatere ikke fandt sted, siger administrerende direktør Jens Hammer Sørensen og forklarer:

– Samtidig har vi på møderne atter italesat de konsekvenser, det vil få for EfB, hvis vi i fremtiden ser episoder alá dem mod Lyngby, og vi er blevet enige om, at vi ikke vil se gentagelser, så vi i stedet i fællesskab kan kæmpe for det samme mål, og her på den korte bane er det overlevelse i NordicBet Ligaen. Vi glæder os til en god stemning på lørdag, og ser frem til at fortsætte den tætte dialog og løbende evaluere.

Esbjerg fB har også brug for alt den medvind, man kan få, da klubben aktuelt er tredjesidst i NordicBet Ligaen – á point med Fremad Amager, der er under stregen. Der resterer otte runder i den næstbedste danske række.

EfB møder næste gang HB Køge på hjemmebane,



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Bo Henriksen fyret

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Brøndby er chanceløse

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr