,

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Nicolai Vallys ser frem til, at Brøndby IF skal møde B.93 i pokaltuneringen. Han har nemlig et særligt godt forhold til en af holdets spillere.



Brøndby Stadion (Tipsbladet): Det bliver en af de store kampe i denne runde af pokaltuneringen.

Onsdag brager B.93 sammen med Brøndby IF på Sundby Idrætspark.

En kamp mellem to klubber, der umiddelbart ikke deler mange værdier, da det er et møde mellem den københavnske, smarte ideologi, hvor det er velanset at servere naturvin på stadion, og den mere traditionsbårne tilgang, der hersker i Brøndby.

To af dem, der muligvis kommer til at spille overfor hinanden, er de gode venner Nicolai Vallys og Nicolaj Thomsen.

– Vi har snakket lidt. Vi glæder os, og de glæder sig. De har en kamp i weekenden, der skal spilles først, så må vi tage den derfra. Vi fokuserer på søndag, men derefter skal vi slå B.93.

– Jeg er ikke nået så langt endnu. Jeg fokuserer på mig selv og på min krop og på at komme i gang, så fokuserer jeg på AGF. Så tager vi den derfra.

Endnu er det ikke til at vide, om de to skal spille overfor hinanden. Nicolai Vallys har på det seneste været ude med en skade og hans navnebror er i denne sæson ikke længere en del af startopstillingen hos B.93.

Artiklen fortsætter under billedet.

En flot milepæl

Forud for kampen mod FCK blev Nicolai Vallys hyldet for, at han inden da havde rundet et flot jubilæum i Brøndby.

Noget, han selv er meget glad for at have opnået.

– Jeg er stolt over at have spillet 100 kampe. Det er en ting, jeg ikke prøver at tage for givet, og jeg forsøger at nyde at tænke over sådan nogle ting.

– I sidste ende er det sådan nogle ting, man husker, når man er færdig med at spille fodbold. Så det er noget, jeg er stolt over. Jeg håber, at jeg kan bidrage ligeså meget de næste 100, eller hvor mange det lige bliver.

Nicolai Vallys er tvivlsom til kampen mod AGF. Det kan du læse mere om her.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skifter til Rangers

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Afslører vilde kontraktdetaljer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Zlatan Ibrahimovic revser Norge