Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

I Lyngby er to gode venner fra PSV Eindhoven blevet genforenet denne vinter.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Januars transfervindue blev noget mere aktivt, end Lyngby Boldklub nok havde forventet, og på en række pladser var der markante udskiftninger.

Ikke mindst på venstre back. 

Her skiftede profilen og ungdomslandsholdsspilleren Gustav Mortensen til belgisk fodbold i en flot millionhandel. Lyngby fandt siden afløseren i Renzo Tytens fra Club Brugges andethold, og det kom efter grundig og langvarig forberedelse. 

Allerede i sommer var der, som beskrevet af blandt andre Tipsbladet, interesse fra udlandet, og i den forbindelse havde Lyngby påbegyndt dialogen med Renzo Tytens. 

– Vi snakkede faktisk lidt i sommer allerede. Dengang var der også noget interesse, siger Renzo Tytens til Tipsbladet, da han bliver spurgt ind til skiftet, og tilføjer: 

– Og så spiller min ven Simon (Colyn, red.) her, og jeg talte lidt med ham om klubben, og om hvordan det går og ambitionerne og så videre. Jeg læste også lidt på internettet og synes, det lød som et godt match. I januar kom de så på banen igen, og nu er jeg her.

Hvor meget dialog var der siden sommeren? 

– Jeg vil sige, at der var ret meget dialog. De ville høre til mig hver anden eller tredje uge, vil jeg tro, og jo tættere vi kom på januar, jo mere dialog var der, siger Renzo Tytens, der er ovenud tilfreds med sin start i Lyngby:

– Det har været fantastisk. Fodboldmæssigt har de første tre ligakampe været virkelig gode. Jeg var virkelig glad for at score mit første mål og lave min første assist og for, at vi har vundet alle kampe indtil nu. 

– Det har været næsten perfekt. Jeg er også flyttet ind i min egen lejlighed og faldet på plads og føler mig velkommen på holdet. Spillerne er virkelig søde ved mig, og jeg passer godt ind, så det har alt i alt været godt.

Renzo Tytens i aktion for PSV’s ungdomshold Foto: Alamy

Genforenet med god ven

Som Renzo Tytens selv kommer ind på, er han i Lyngby Boldklub blevet genforenet med en god ven – nemlig offensivspilleren Simon Colyn. 

De to spillede begge på ungdomsholdene i storklubben PSV Eindhoven i Holland fra 2021 til 2023, hvor Simon Colyn tog til De Graafschap. Nu er de så genforenet hos De Kongeblå. 

– Det er virkelig fedt. Det er rart at være genforenet og have en, man kender, når man skifter til en ny klub. Vi har holdt kontakten siden PSV, så det er ikke sådan, at vi er blevet venner igen, bare fordi jeg er kommet hertil. Vi holdt kontakten alligevel. Det har været rart, siger Renzo Tytens og tilføjer: 

– I de første to-tre uger sov jeg faktisk hos ham, fordi jeg ledte efter en lejlighed. Der havde jeg ikke fundet et sted at bo. Så jeg boede hos ham, så han kunne vise mig rundt og vise mig, hvordan tingene hænger sammen her. Det var rart. 

Forud for skiftet forhørte Lyngbys nye venstre back sig i øvrigt også hos en dansk stjerne i August Priske, som han også kender fra PSV’s ungdomshold. 

– Faktisk er jeg også i kontakt med ham. Nu og da skriver vi sammen, og før jeg kom hertil, skrev jeg til ham for at høre lidt om klubben, fordi han er på landsholdet med nogle af klubbens spillere og tidligere spillere. ‘Auge’ er en fed fyr, og vi har holdt kontakten, og jeg kan altid skrive til ham, hvis der er noget, jeg skal vide om Danmark, siger han og glæder sig over August Priskes store skifte til Birmingham i januar: 

– Det er fodbold, så ens liv kan ændre sig på seks måneder. ‘Auge’ kæmpede lidt med det efter PSV, men så fandt han målformen igen i Sverige og havde en fantastisk sæson, og nu er han i Championship. Well done

August Priske i aktion for Jong PSV. Foto: Alamy

Vil være ligaens bedste

20-årige Renzo Tytens har allerede vist sig flot frem i Lyngby Boldklub med et mål og en assist mod Middelfart i den forgangne weekend, og han har et klart mål om at brænde banen af. 

– Min personlige ambition er at være den bedste venstre back i ligaen og være involveret i mål og assister. Og jeg synes i øvrigt ikke, at vi bare skal gå efter oprykning. Jeg synes, vi skal gå efter førstepladsen. Det er der, vi hører til, slår han fast og tilføjer dog om 1. division: 

– Der er mange gode hold i rækken. Der er ingen nemme kampe. I sidste uge havde vi lidt problemer i de første 45 minutter mod holdet, der er sidst, og det er tæt, så man har ikke råd til at snuble. Det er ret intenst. 

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Lørdag skal Lyngby Boldklub møde HB Køge, men det bliver dog uden Renzo Tytens, der slog sig til træning og står over for en kort skadespause. 





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Magiske Messi slår til igen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler

Hjulmand og co. taber stort skridt

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Atletico Madrid interesseret i dansker

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’