‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Lyngby-træneren er meget tilfreds med klubbens nyindkøb.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Meget tyder på, at Lyngby Boldklub ramte plet med flere signings I januars transfervindue.

To af dem er venstre back Renzo Tytens fra Club NXT og angriber Asbjørn Bøndergaard fra Silkeborg IF. 

Førstnævnte har været fast mand fra første fløjt og står allerede noteret for et mål og en assist, mens angriberen har scoret tre gange i tre kampe og også leveret en assist.

Og den ene af Lyngbys to cheftrænere Andreas Bjelland er også meget tilfreds med det, de to nyindkøb har leveret. 

– Deres start har været god. Forhistorien var, at vi gerne ville have et stille vindue, fordi vi synes, vi stod et godt sted med de spillere, vi havde.

– Så kom der et bud, vi ikke kunne sige nej til på Gustav Mortensen, der havde gjort det fantastisk i efteråret. Så har vi været på udkig efter lidt den samme type som ham. Vores scoutingafdeling og sportsdirektør har gjort det fantastisk med at finde Renzo, som vi synes passer godt. Han er ikke Gustav Mortensen, men han er lidt derhenad. 

Han kan producere nogle helt vanvittige tal og har en god fod og har vist sig rigtig, rigtig vigtig for os allerede, siger Andreas Bjelland til Tipsbladet og tilføjer: 

– Og vi vidste, at Asbjørn kunne lave mål, og vi er glade for, at han allerede har vist nu, at han kan sparke den i kassen. Han har en fantastisk målnæse, og forhåbentlig kan han blive ved med det. Det er fedt, at når vi vinder, så vinder vi overlegent. Det kan jeg godt lide. At når vi vinder hjemme er det 4-1 og ikke kun 2-1, og at vi også får vores angriber i gang. 

Lyngby Boldklub topper 1. division og møder HB Køge i sidste runde af grundspillet lørdag eftermiddag. 





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF