‘Jeg er virkelig ked af det’

Filip Djukic er blevet sat af i målet hos AC Horsens, og den beslutning er Peter Lassen ikke begejstret for.



(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Han blev hentet fra konkurrenterne for at være førstemålmand.

Men Filip Djukic har på den hårde måde mærket på egen krop, hvilke store omvæltninger der har været i AC Horsens på det seneste. Blandt andet er der blevet skiftet ud på cheftrænerposten, hvor den nye træner, David Nielsen, har peget på den erfarne Matej Delac som klubbens førstekeeper.

Den beslutning kom noget overraskende og skaber stor ærgrelse hos den nuværende Horsens-målmands tidligere arbejdsgiver.

– Jeg er virkelig ked af det på Filips vegne, han er jo en af mine drenge. Nu skal jeg ikke kunne sige, hvad der foregår i Horsens, og det skal jeg heller ikke blande mig i, men jeg synes, at han er en af de bedste målmænd i ligaen, og hvis han havde indset, at det var blevet sådan, så var han nok også blevet her. Men jeg kender også Filip, og han er en fighter og en kriger. Han skal nok gøre alt, hvad han kan for at vinde den plads tilbage; det er jeg ikke et øjeblik i tvivl om, siger Peter Lassen til Tipsbladet og uddyber:

– Jeg har talt med ham, men Filip taler ikke dårligt om nogen. Det er fodbold, og det er hverken første eller sidste gang, at det sker. Jeg ved, at han kommer til at kæmpe røven ud af bukserne for at vinde pladsen tilbage, og det har jeg også sagt til ham, hvilket også er den rigtige måde at gøre det på.

I det seneste afsnit af Tipsbladets podcast Trash Talk blev emnet også bragt på banen af Rajko Lekic, der sagde: ‘Jeg synes, at det er meget kontroversielt, at Filip Djukic er blevet sat af, når han har haft ni clean sheets i denne sæson. Det er rigtig voldsomt,’ hvorefter han sendte målmanden tilbage til Hvidovre den kommende sommer som en handel, der ligger lige til højrebenet for Peter Lassen.

Den konklusion blev viderebragt til Hvidovre-chefen, der kommenterede på udtalelsen fra den tidligere topangriber i Superligaen.

– Så langt er jeg ikke, den kan vi ikke breake. Lige nu er vi rigtig glade for Theo, der har holdt nullet i de seneste to kampe. Det var heller ikke os, der ville af med Filip, men ham der ville prøve noget andet. Jeg gjorde, hvad jeg kunne for at få ham til at blive her, men jeg kunne fornemme på ham, at det også var nu, han gerne ville prøve noget andet. Vi fik også en del penge for ham, men det var heller ikke det, jeg havde regnet med på hans vegne. Men lige nu er vi meget glade for Theo.

– Jeg ved ikke, hvor vi står henne til sommer. Jeg havde også sagt til vores unge målmand, Anders Ravn, at han ville få chancen, når Filip ikke ville være her mere, og han blev da også skuffet og ked af det, da Theo så kom ind, og det kan jeg også godt forstå, forklarer han om transfersituationen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Bliver en intens kamp
Peter Lassen ser nu frem mod en kamp om oprykning til 1. division, som kan blive historisk intens, og også her har han pudset brillerne i forhold til, hvad der sker hos AC Horsens.

– Jeg tror, at OB er rykket op, så er der en klub som Horsens, hvorpå der ligger et enormt pres på dem, og det håber jeg, at vi kan lukrere på, og det kaos, derovre kan gøre det lettere for os andre.

– Jeg har et godt kendskab til David Nielsen, og han er en fantastisk person, og hvis der var en mand, jeg ville have tillid til på et hold, der er lidt i krise, så er han nok ikke det dårligste valg. Så vi har fået en ekstra hård modstander, men nu er vi med i oprykningsspillet og har muligheden for at rykke op. Jeg håber på, at vi kan slås med om det.

Der er dog ingen tvivl om, hvem han helst vil have til at stå i Horsens-målet, når de to klubber skal møde hinanden i kampen om at rykke op.

– Jeg har hjertet med omkring ham der, og det kunne da være sjovt at spille mod Horsens, hvor Filip var i kassen. Så kan det godt være, at jeg ville love vores spillere en bonus, hvis de sparker den ind på ham, men vi tager det, som det kommer, og er glade for, at vi får muligheden for at spille med.

– Hvis vi glipper oprykningen i år, så spiller vi med om det til næste år. Det kunne bare være fedt i år, hvor vi til oktober fylder 100 år, hvis det kunne falde sammen med, at vi er med i Superligaen, siger Peter Lassen med et stort smil.

Filip Djukic har indtil nu spillet to kampe for AC Horsens siden sit skifte.





Slår han ikke transferrekord er det en skandale


Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Det er skidt for spillernes helbred

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Ni Tottenham-spillere ude mod FC København

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Presset Prelec: Den er svær at sluge

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Scorer hvert 49. minut

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Steve Cooper overrasker stort

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag

Kæmper mod uret

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Slår fast: Han kommer til at koste

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Patrick Vieira fyret

‘En af de største nogensinde’

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Landstræner hylder formstærk FCK-profil

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

Sorte Katte spiser Karameller

– Det er dovent

‘Nogle gange er jeg fucking god’

FC Barcelona vinder 3-1

Se her: Superliga-profil brækker sig på banen

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Silkeborg IF – Brøndby IF

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst