‘Jeg er virkelig ked af det’

Filip Djukic er blevet sat af i målet hos AC Horsens, og den beslutning er Peter Lassen ikke begejstret for.



(Hvidovre Stadion) Tipsbladet: Han blev hentet fra konkurrenterne for at være førstemålmand.

Men Filip Djukic har på den hårde måde mærket på egen krop, hvilke store omvæltninger der har været i AC Horsens på det seneste. Blandt andet er der blevet skiftet ud på cheftrænerposten, hvor den nye træner, David Nielsen, har peget på den erfarne Matej Delac som klubbens førstekeeper.

Den beslutning kom noget overraskende og skaber stor ærgrelse hos den nuværende Horsens-målmands tidligere arbejdsgiver.

– Jeg er virkelig ked af det på Filips vegne, han er jo en af mine drenge. Nu skal jeg ikke kunne sige, hvad der foregår i Horsens, og det skal jeg heller ikke blande mig i, men jeg synes, at han er en af de bedste målmænd i ligaen, og hvis han havde indset, at det var blevet sådan, så var han nok også blevet her. Men jeg kender også Filip, og han er en fighter og en kriger. Han skal nok gøre alt, hvad han kan for at vinde den plads tilbage; det er jeg ikke et øjeblik i tvivl om, siger Peter Lassen til Tipsbladet og uddyber:

– Jeg har talt med ham, men Filip taler ikke dårligt om nogen. Det er fodbold, og det er hverken første eller sidste gang, at det sker. Jeg ved, at han kommer til at kæmpe røven ud af bukserne for at vinde pladsen tilbage, og det har jeg også sagt til ham, hvilket også er den rigtige måde at gøre det på.

I det seneste afsnit af Tipsbladets podcast Trash Talk blev emnet også bragt på banen af Rajko Lekic, der sagde: ‘Jeg synes, at det er meget kontroversielt, at Filip Djukic er blevet sat af, når han har haft ni clean sheets i denne sæson. Det er rigtig voldsomt,’ hvorefter han sendte målmanden tilbage til Hvidovre den kommende sommer som en handel, der ligger lige til højrebenet for Peter Lassen.

Den konklusion blev viderebragt til Hvidovre-chefen, der kommenterede på udtalelsen fra den tidligere topangriber i Superligaen.

– Så langt er jeg ikke, den kan vi ikke breake. Lige nu er vi rigtig glade for Theo, der har holdt nullet i de seneste to kampe. Det var heller ikke os, der ville af med Filip, men ham der ville prøve noget andet. Jeg gjorde, hvad jeg kunne for at få ham til at blive her, men jeg kunne fornemme på ham, at det også var nu, han gerne ville prøve noget andet. Vi fik også en del penge for ham, men det var heller ikke det, jeg havde regnet med på hans vegne. Men lige nu er vi meget glade for Theo.

– Jeg ved ikke, hvor vi står henne til sommer. Jeg havde også sagt til vores unge målmand, Anders Ravn, at han ville få chancen, når Filip ikke ville være her mere, og han blev da også skuffet og ked af det, da Theo så kom ind, og det kan jeg også godt forstå, forklarer han om transfersituationen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Bliver en intens kamp
Peter Lassen ser nu frem mod en kamp om oprykning til 1. division, som kan blive historisk intens, og også her har han pudset brillerne i forhold til, hvad der sker hos AC Horsens.

– Jeg tror, at OB er rykket op, så er der en klub som Horsens, hvorpå der ligger et enormt pres på dem, og det håber jeg, at vi kan lukrere på, og det kaos, derovre kan gøre det lettere for os andre.

– Jeg har et godt kendskab til David Nielsen, og han er en fantastisk person, og hvis der var en mand, jeg ville have tillid til på et hold, der er lidt i krise, så er han nok ikke det dårligste valg. Så vi har fået en ekstra hård modstander, men nu er vi med i oprykningsspillet og har muligheden for at rykke op. Jeg håber på, at vi kan slås med om det.

Der er dog ingen tvivl om, hvem han helst vil have til at stå i Horsens-målet, når de to klubber skal møde hinanden i kampen om at rykke op.

– Jeg har hjertet med omkring ham der, og det kunne da være sjovt at spille mod Horsens, hvor Filip var i kassen. Så kan det godt være, at jeg ville love vores spillere en bonus, hvis de sparker den ind på ham, men vi tager det, som det kommer, og er glade for, at vi får muligheden for at spille med.

– Hvis vi glipper oprykningen i år, så spiller vi med om det til næste år. Det kunne bare være fedt i år, hvor vi til oktober fylder 100 år, hvis det kunne falde sammen med, at vi er med i Superligaen, siger Peter Lassen med et stort smil.

Filip Djukic har indtil nu spillet to kampe for AC Horsens siden sit skifte.





FCK-boss: Troede han blev landsholdsspiller



" Det mener Tipsbladet

Brandvarm Biereth: Brug ham så, Brian!


Suzuki til VM? Japan har kvalificeret sig

Tragedie: 18-årig fodboldspiller er død



Lindstrøm: Ikke det rigtige skifte i bakspejlet

Danmark – Portugal

Vilde planer – vil hente Lionel Messi

Helt vildt: Scorer 105 mio. – men spiller knap nok

Portugal-træner fremhæver tre danskere



INTERVIEW

Christian Eriksen er åben for retur


Kæmpehandel: Chelsea betaler 558 millioner

Rød slår Orange i Rotterdam

I svime over Riemer: ‘Fascinerende’

Christian Eriksen øjner historisk mulighed



EKSKLUSIVT

Hård kritik af David Nielsen: ‘En svinestreg’


Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Gravesen til Riemer: Det er et gigantisk problem!

Her er Frederik Sørensens nye klub

Supercomputer: Brøndby laver kæmpe comeback

Biereth sætter Portugals stjerner til vægs


LIGE NU

‘Priske ødelagde det hele’


Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Officielt: AaB-kant skifter til norsk fodbold

‘Det er da ikke normalt, hvad han præsterer’

‘Talentmassen er utrolig’



Stor bøde til Brøndby IF

Kasper Schmeichel: ‘Den største ære’

Brøndby leder nu kun efter én gerningsmand

Mikael Anderson forlader den islandske lejr

En kæmpe forskel: ‘Desværre den vej, det går’

Et ikon kommer til DK: ‘Vild ting at kunne sige’

Overblik: Her er kampprogrammet for Superligaen

Afsløring: Her brager FCK og Brøndby sammen


MEDIE

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum


– FCK kunne ikke tilbyde det, jeg søgte

Bud på Parken: ‘Ligner fedtspilleri’

FC Midtjylland har store planer med kæmpetalent

Vigtigt emne: ‘Man må ikke tale højt om det’

Danske talenter vil til EM: Vi er klare favoritter

Storklub lurer på Højlund: ‘Giver god mening’

Oscar Schwartau blæst bagover

Karthago-Ørne straffer hjemmesvage Liberia

Kun Thomas Frank var værre

‘Det er et gigantisk problem for FCK’

United-stjerner joker om Højlund-scoring

Rasmus Højlund jubler over Mika Biereth

PL-profil blev brutalt tacklet – øret er reddet!

Frækt bud på Eriksens næste klub? ‘Et godt match’

Portugisisk stjerne frygter Danmark

Verdensmester hjælper Arsenal-dansker: ‘En topfyr’

Han skal erstatte Dolberg

Oscar Schwartau hylder Brøndby-spillere

Ny skade til Danmark – Brian Riemer skifter ud

Stolt Makienok: Her er det fedeste derby

Afskriver ikke Anders Dreyer og co. – men… 

Freder Neestrup: ‘Ingen bedre dansk træner’