Møde i aften – raser over nyt dansk stadion

Det nye stadion i Hillerød vækker ikke glæde hos alle.



– Hillerød Fodbold vender hjem! 

Det kunne klubben selv melde i et opslag på Facebook tirsdag formiddag, efter at der er kommet politisk opbakning til etableringen af et stadion godkendt til 1. divisionsfodbold på Hillerød Stadion. 

I de seneste knap tre år har Hillerød Fodbold spillet hjemmekampe på andre stadioner, og derfor vækker det enorm glæde i fodboldklubben, at der nu er udsigt til hjemmekampe i Hillerød.

Hos FIF Hillerød Atletik er glæden ikke ligeså stor. Tværtimod. 

I et opslag på Facebook kritiserer atletikklubben nemlig forslaget i et skriv med overskriften “Atletikkens død i Hillerød”. 

– Onsdag den 21. maj kl. 18.30 behandler Hillerød Kommunes byråd et forslag, der kan blive enden på atletik i Hillerød. Der er stillet forslag om, at Hillerød Fodbolds fremtidige hjemmebane skal placeres, hvor det nuværende atletikstadion ligger. Der er IKKE afsat midler til finansieringen af et nyt atletikanlæg! 

– Når der ikke er faciliteter til at dyrke sporten, så dør klubben, og dens medlemmer er nødsaget til at tage til andre byer, skriver FIF Hillerød Atletik.

Samtidig opfordrer atletikklubben modstandere af forslaget til at møde op til Byrådsmøde 21. maj klokken 18.30. 

Efter artiklens udgivelse er FIF Hillerød Atletik vendt tilbage på Tipsbladets henvendelser, og atletikklubben ønsker at fastslå, at “de ikke er imod Hillerød Fodbold Elite” og “anerkender fuldt ud klubbens behov for ordentlige faciliteter. Men klubben frygter, at hvis “atletikstadion fjernes uden at der allerede ligger en plan og finansiering for et nyt atletikanlæg, risikerer vi i praksis at nedlægge en hel idrætsgren i kommunen”. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Borgmester: ‘Vi vil fremme divisionsfodbold’

Tipsbladet har til gengæld talt med borgmester i Hillerød Kommune, Kirsten Jensen (A), som gerne vil finde en løsning, så atletikken ikke dør i Hillerød. 

– Vi er kommet frem til, at den eneste bane vi kan sikre divisionsfodbold på med de krav, der er til det, er på Bane 1. Det er også den bane, hvor vores løbebane ligger ved. Vi har aftalt, at vi vil fremme, så der kan spilles divisionsfodbold, og så har vi samtidig aftalt, at vi sammen med Hillerød Atletik vil finde en løsning, siger borgmesteren. 

Allerede i aften vil Byråddet som nævnt afholde første møde med Hillerød Atletik, hvor fremtiden skal drøftes. Kirsten Jensen kan dog ikke forsikre, hvornår nye atletikforhold vil stå klar.

– Det kan sagtens være, at der kommer en mellemliggende periode, men jeg kan ikke på nuværende tidspunkt sige, hvor stor eller lille en sådan periode bliver. Det afhænger også af, hvornår vi kan gå i gang med at anlægge fodboldbanen, siger hun og tilføjer:

– Inden byrådsmødet snakker vi sammen og på selve byrådsmødet vil der være spørgetid, hvor Hillerød Atletik kan få svar på nogle af de problemstillinger, som rejser sig nu.

På et personligt plan gør det ondt på Kirsten Jensen, at fodbolden går ud over atletikken.

– Det er ærgerligt, at der er så stort et dilemma, som der er i den her sag. Det ville da have været rart, hvis vi kunne have fundet en løsning, som betyder, at det ikke går ud over nogle andre. Det berører mig og alle andre byrådsmedlemmer, som gerne vil være med til at finde en løsning for atletikken.

En løsning med nye atletikforhold med løbebane, kastering og længdespring koster penge og kræver en plan.

– Vi skal have vores planmyndighed til at finde en placering, og så skal vi sammen med atletikken beskrive et projekt. Så skal man regne på, hvad sådan et projekt vil koste, og det ved vi ikke endnu.

Rykker Hillerød op i Superligaen inden for de næste 5 år?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Hillerød Fodbold meldte desuden selv følgende ud angående situationen omkring atletikstadionet: 

– Betyder det, at Hillerød Fodbold ikke har sympati for atletikudøverne på Hillerød Stadion? Det er bestemt ikke tilfældet! Men ansvaret for etablering af et atletikstadion – som i sin nuværende tilstand er nedslidt og kræver renovering – hviler ikke på Hillerød Fodbold eller Hillerød Fodbold Elite. Derfor har vi tillid til, at politikerne vil finde en fornuftig og brugbar løsning også for atletikudøverne i Hillerød Kommune. 

Hillerød Fodbold, der er trænet af Christian Lønstrup, spiller i denne sæson i nedrykningsspillet i 1. division. De slutter som 1. divisions nummer syv. 







LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

De har spurgt på Gustav Isaksen

Transferbombe i Manchester United

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Frankrig – Spanien

‘Det er et større problem for os’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi