,

Nu vil AaB have en dansker

AaB skal have en dansk sportsdirektør og gerne snarest muligt, fastslår næstformand Kim Jacobsen.



En stribe nøglepositioner er ubesatte i AaB efter nedrykningen til 1. division og en urolig tid med stor kritik af ledelsen.

Onsdag aften førte til, at formand Jan Peters og ejergruppen SSE22 trak sig fra den daglige drift af klubben, og dermed er ansættelserne af en ny sportsdirektør og cheftræner oppe i luften.

Ifølge næstformand Kim Jacobsen bliver der dog arbejdet på en hurtig løsning af i første omgang ansættelsen af en sportsdirektør.

– Men der skal sættes et hold, og for at der ikke er tomme ord bag handlingerne, så skal det være nye folk, der skal sætte retningen, og de skal findes.

– Vi skal ikke lave en beslutning taget på et følelsesmæssigt grundlag. Derfor bruger vi den tid, der er nødvendig, men håber på en hurtig afklaring, siger Jacobsen til Viaplay Sport News.

Engelske James Gow var sportsdirektør i AaB fra sommeren 2024 og frem til nedrykning. Afløseren bliver givetvis dansk, fastslår næstformanden.

– På sportsdirektørposten er det vigtigt, at det bliver en dansk profil. På trænerposten vil vi gerne have en dansk profil, men vi vil ikke stille det som et krav.

– Det kan også være en udenlandsk kandidat, der kommer i betragtning til den position. Det kommer meget an på den retning og de ønsker, som den kommende sportsdirektør har, siger Kim Jacobsen.

Jesper Brøchner Thing er foreslået som ny bestyrelsesformand for AaB og vil være på valg på en ekstraordinær generalforsamling snarest muligt.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen